Home / Tag Archives: drejtesise

Tag Archives: drejtesise

Vëllai i Pjerin Ndreut sfidon Berishën: E di se të është prishur gjaku nga transferimi i dy personave, por po je burrë hajde të përballemi

Drejtori i Përgjithshëm i Drejtorisë Detare, Paulin Ndreu, ka reaguar pas akuzave të Sali Berishës, se po fiken radarët për llogari të trafikantëve të drogës.“Saliu dhe fabula e shpifesit prefesionistFabula e shpifesit vazhdon dhe Saliu i cili do te largoje vemendjen nga laku i drejtesise qe po e mbërthen nga krimet qe ka bere, me leshohet mua me hienat e tij duke shpifur situata te paqena dhe absurde.Sali ta kuptoj hallin por nuk ta zgjidh do, ta kuptoj edhe situaten por nuk te ndihmoj dot edhe n.q.s vetësakrifikohem per ty.Nuk mundesh qe kerkesen per ballafaqim me Izetin ta mbulosh me shpifjet ndaj meje.Por ashtu siç kam thene edhe me pare, une nuk i kthej pergjigje nje njeriu si ti qe ka lyer duar me gjak shqiptaresh, qe ka vrare e ka hedhur ne ere njerez.Une do ju kthej pergjigje njerzeve te ndershem qe kane nevoje per sqarim. Ata qe te kane derguar shpifje te tilla duan ta kthejne Drejtorine Detare ne kohen tende kur e shqyenin dhe e grisnin nga te gjjtha anet.Ata ku..

Lexone

LETRA/ Ndërron jetë babai i Fildeze Hafizit, ja amaneti për drejtësinë dhe ambasadorët Lu e Vlahutin para vdekjes

Babai i gjyqtares së ndjerë Fildeze Hafizi ka ndërruar jetë një ditë më parë.Pak orë para vdekjes ai kishte lënë një letër në të cilën shpreh shqetësimin se vrasësi i të bijës mund të lirohet.Letrën ai e ka adresuar për presidentin Ilir Meta, ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj, kreun e Gjykatës së Lartë Xhezair Zaganjori dhe ambasadorëve Donald Lu e Romana Vlahutin.Në letër babai Bynjamin Hafiziit kërkon sensibilizimin e institucioneve dhe vetëm vendosjen e drejtësisë mbi këtë çështje.

Lexone

Pse është në panik Basha për “dosjen Babale”?

Nga Mero BazeLulzim Basha po përpiqet ti dalë para diskretitimit ligjor dhe politik me “Dosjen Babale” duke paralajmëruar sot atë që në të vërtetë do të ndodhë, faktin që kaseta është e inskenuar. Deklarata pasoi takimin e ambasadorit Lu në zyrën e Ministrit të Brendshëm Xhafaj, që e bën më të qartë dhe qartësinë që kanë ndërkombëtarët për këtë çështje.Por Lulzim Basha nuk e ka problemin se “Dosja Babale” është fallco. Ajo që pritet të bëhet publike nga hetimi është më e rëndë se kaq. Paniku që Lulzim Basha kishte nga përgjimi i një javë më parë, shpjegon shumë për këtë gjë. Personazhi që ka regjistruar zërin si vëllai i Xhafajt, ka bezdisur PD-në dhe Bashën me telefonata javën e shkuar duke u kërkuar paratë që ata nuk ia kanë dhënë, dhe frika e Bashës se prokuroria po përgjonte personazhin në fjalë, e ka futur atë në panik, jo se dosja “Babale” është fallco, por se autorët e dosjes janë në zyat e SHQUP-it dhe në krye të PD.Është kjo arsyeja që Basha bën sikur po nxehet se “Dosja..

Lexone

Ylli Manjani: Letrën që do shkruhet përgjigja e audio-përgjimit të Babales merreni dhe fshini b….

Ish ministri i Drejtësisë Ylli Majani thotë me ironi se cilado qoftë përgjigja e ekspertimit të audio-përgjimit të Babales, ligjerisht duhet ta ziejnë dhe ti pijnë lëngun.Në një postin në facebook Majani shkon edhe më tej ku thotë se në bazë të ligjit, letrën që do shkruhet ajo përgjigje e audio-përgjimit, me nder jush, mund ta përdorin kur të mbarojnë punë në hale.Sipas Majnait Prokuroria për këtë çështje nuk kreu asnjë veprim hetimor verifikues, si thirrja verifikimi i telefonatave apo balladaqimi i personave, përkundrazi sipas tij lejoi largimin mga territori edhe të Agronit (Gerondit) edhe të Albertit (Babales).Postimi i plotë i ManjanitCilado qoftë përgjigja e ekspertimit të audio-përgjimit, ligjerisht duhet ta ziejnë dhe ti pijnë lëngun!Po në bazë të ligjit, letrën që do shkruhet ajo përgjigje, me nder Jush, mund ta përdorin kur të mbarojnë punë në hale. Uroj të jetë letër e butë…Këtë akt nuk e përsor dot para asnjë gjykate! Sepse ky është akti i degjenerimit hetimor ..

Lexone

FOTO/ Në burg apo në Turqi? Ja ku ndodhet Adriatik Llalla

Ish- prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla po qëndron në Gjermani.Lapsi.al ka siguruar një foto të Llallës në një lokal në Bremen në shoqërinë e familjarëve të tij.Mësohet se në të njëjtin qytet jeton edhe motra e ish- kryeprokurorit.Fillimisht u tha se Llalla strehohej në Turqi.Shkak u bë një letër e shkruar në turiqsht, një prokurorë drejtuar Kolegjit të Apelimit (një nga organeve të vetingut), ku ai konfirmonte se përfaqësues i tij, do të ishte avokati Sokol Hazizaj.Ka pasur raportime madje, se ai ndodhet në burg në Gjermani.Llalla nuk pranoi të rikthehej në sistemin e drejtësisësi prokuror i thjeshtë dhe u dorëhoq me një letër dërguar presidentit.Pavarësisht se nuk është pjesë e sistemit të drejtësisë, vazhdon të jetë në diskutim çështja nëse Adriatik Llalla duhet t’i nënshtrohet vetingut apo jo.Vendimi i parë i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ishte që ish- kryeprokurori nuk do t’i nënshtrohet vetingut, por pas ankimimit të Komisionerit Publik, një vendim ..

Lexone

Ekzekutimi i komisar Cukut, dënohet me 10 vite burg Mikel Shallari

Ekzekutimi i bujshëm i ish-komisarit Artan Cuku ka tashmë të dënuarin e parë dhe ai është vrasësi Mikel Shallari, të cilin Gjykata e Krimeve të Rënda e ka dënuar sot me 10 vite burg.Ky dënim i ulët për Shallarin ka ardhur pasi Gjykata ka pranuar akt-marrëveshjen që e bën atë të penduarin e drejtësisë, duke shmangur automatikisht dënimin me burgim të përjetshëm.Kujtojmë se Mikel Shallari ka rrëfyer për prokurorët e çështjes se porositësi i vrasjes së Cukut është Bledar Jambelli, shtetas i cili është shpallur prej mëse dy muajsh në kërkim ndërkombëtar nga policia.Ndërkohë në kërkim është shpallur edhe shtetasi Krostaq Leci. Vrasja e Artan Cukut, është derivat i një arrestimi të ndodhur në dhjetor të vitit 2012, kur kryekomisari çoi pas hekurave Jambelliun.Asokohe, arrestimi i tij u krye pasi Jambelli akuzohej për vrasjen e Armando Delajt. Bledar Jambelli, i cili njihet edhe me emrin Rikardo Muho është i akuzuar edhe për dy vrasje të tjera të kryera në vitin 2006, por pavarësisht ..

Lexone

Vrasja e Artan Cukut, Gjykata: Mikel Shallari dënohet me 10 vite burg

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dënuar me 10 vite burg Mikel Shallarin i cili ekzekutoi në prill të vitit 2017, ish-komisarin Artan Cuku pranë apartamentit të tij në “Rrugën e Kosovarëve” në TiranëKy vendim erdhi pas marrëveshjes së Shallarit me drejtësinë.Gjykata pranoi kërkesën e prokurorit Henrik Ligori, i cili kërkoi ligjërimin e akt marrëveshjes për të dënuar me 10 vite burg Mikel Shallarin, personi që vrau komisarin Artan Cuku.Mikel Shallari u kthye në bashkëpunëtor të drejtësisë dhe rrëfeu kush ishin porositësit e bashkëpunëtorët e tjErë në këtë ngjarje.Ai pranoi autorësinë e krimit dhe se vrasja e Artan Cukut,ishte porositur nga Bledar Jambelli dhe Kristaq Leci, për hakmarrje.Gjithashtu Shallari ka pranuar gjithashtu se ishte paguar 3 mijë euro për krimin.Ndërkohë, vijon të jetë në kërkim porositësi i krimit për hakmarrje, Bledar Jambelli, i cili dyshohet se fshihet në Greqi. (TemA)

Lexone

Nisi të lexonte postimin e Berishës, Ngjela-gazetares: Iki nga studio, nëse vazhdon. Nuk janë niveli im

Teksa ishin në mbyllje të emisionit ‘Politika Online’, gazetarja i ka kërkuar avokatit Spartak Ngjela që të votojë për top-statusin e ditës, ku ishin zgjedhur postime nga ish kryeministri Sali Berisha, kryeministri Edi Rama, deputeti Pjerin Ndreu, ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani dhe deputeti Nard Ndoka.Por Ngjela është nervozuar duke mos e lenë gazetaren që të vijonte me leximin e statuseve, duke i thënë se do të largohej nga studio menjëherë, nëse do të vijonte ende.Duke treguar qarte alergjine qe ka per permendjen e disa figurave qe kidhte renditur gazetarja ne liste.

Lexone

Aksidentet në miniera, Gjiknuri reagon ndaj Bashës: Regjisori i Babales, po paguajmë faturën e qeverisë tënde..

Ministri i Infrastruktures dhe Energjise, Damian Gjiknuri ka reaguar pas akuzave te kreut te PD-se, Lulzim Basha, pas aksidentit te fundit ne minieren e Bulqizes.Me nje shenim ne faqen e tij ne FB, Gjiknuri, teksa e quan Bashen, regjisorin e Babales, i kujton atij, se “ajo çka vazhdojmë ta paguajmë sot është fatura e “babale partisë” së tij dhe qeverisë në të cilën ishte pjesë, që parcelizuan në mënyrë kriminale çdo vendburim minerar duke u bërë shkak për rritjen e aksidenteve”.Reagimi i GjiknuritRegjizori i Babales ju rikthye sot politikës së korbave duke përdorur politikisht fatkeqësitë njerëzore dhe aksidentet në punë gjatë aktivitetit minerar.Luli e di shumë mirë se ajo çka vazhdojmë ta paguajmë sot është fatura e “babale partisë” së tij dhe qeverisë në të cilën ishte pjesë, që parcelizuan në mënyrë kriminale çdo vendburim minerar duke u bërë shkak për rritjen e aksidenteve.Në betejën tonë për zhbërjen e këtij parcelizimi kemi revokuar mbi 150 leje por jemi përballur e ..

Lexone

Luan Rama: Vendi pa Drejtësi Kushtetuese, pengon çeljen e negociatave

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama ka denoncuar një skandal të maxhorancës. Sipas tij, një vend që kërkon çeljen e negociatave me BE-në, është pa Drejtësi Kushtetuese. Sipas tij, për këtë skandal po heshtin edhe anëtarë e ish-anëtarë të Gjykatës Kushtetuese.”Natyrisht, ka juristë, madje edhe juristë të zotë, ka edhe konstitucionalistë e pedagogë, ka profesorë e gjyqtarë, prokurorë e këshilltarë që merren me çështjet e drejtësisë, ka edhe anëtarë e ish-anëtarë të Gjykatës Kushtetuese apo të Gjykatës së Lartë, por nuk e di se pse janë kaq frikacakë, sa nuk kanë guxim të ngrenë zërin por gogësijnë rreth tepsisë së pushtetit”,-shkruan Rama.Kostoja e kësaj sipas Ramës, është BE-ja dhe pengimin që mund ti japë në qershor, kur pritet që Këshilli i Europës do të japë vendimin për çelje ose jo të negociatave.”Kostove të njëpasnjëshme që pengojnë çeljen e negociatava me BE-në, iu kanë shtuar edhe mosfunksionimin e Gjykatës Kushtetuese apo të asaj që në manualet e institucioneve të drejtësisë ..

Lexone