Home / Tag Archives: dokumentet

Tag Archives: dokumentet

Koretë, takim ushtarak në 14 qershor për të zbutur tensionet

Ky Koretë, kanë rënë dakord që të mbajnë një takim në nivel ushtarak në 14 qershor në Panmunjeom, në kuadër të përpjekjeve për zbutur tensionet e krijuara në Gadishull. Mes rezultateve të një tjetër dialogu “milisterial” të mbajtur pak javë më parë në fshatin që ndan kufirin, palët kanë rënë dakord të mbajnë në 22 qershor një takim në nivelin e Kryqit të Kuq për të biseduar dokumentet e bashkimeve mes familjeve të ndara nga Lufta e Koreve në vitet 1950-53.1 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Grabitet me forcë posta sekrete e Prokurorisë së Durrësit, maskat marrin dokumentet e klasifikuara

Persona të maskuar kanë sulmuar dhe grabitur postën sekrete të prokurorisë së Durrësit.Raportohet se shënjestër e grabitjes kanë qenë materialet e klasifikuara që mbaheshin në postën sekrete.Mësohet se postieri është ndaluar me forcë dhe është grabitur nga dy persona teksa po çonte postën në një rrugicë pranë Prokurorisë.Nga burime pranë prokurorisë mësohet se grabitja është kryer rreth orës 10:30 paraditen e sotme. (TemA)

Lexone

Ishin kontrabanduar, SHBA i rikthen mijëra artefakte të lashta Irakut

Rreth 3800 artefakte të lashta, që janë kontrabanduar ilegalisht nga Iraku dhe janë shitur në zinxhirin e dyqaneve Hobby Lobyy në SHBA, janë kthyer.Zyrtarët e doganave të SHBA-së i dorëzuan ato tek ambasadori irakian, Fareed Yasseen, në rezidencën e tij në Uashington.Hobby Lobby, dyqan që shet vepra arti, ka rënë dakord në korrik të vitit të kaluar të dorëzojë antikitetet dhe të paguajë 3 milionë dollarë për të zgjidhur një padi civile të ngritur nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së.Kompania kishte blerë më shumë se 5500 artefakte, thonë dokumentet e gjykatës.Artikujt e konfiskuar përfshijnë pllaka me shkrimin kuneiform, që është një nga sistemet më të hershme të shkrimit në Mesopotaminë e lashtë.3 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Çka dinte shërbimi sekret i Kosovës për ‘Kumanovën’

“Kumanova” mund të futet në ciklin e teorive të konspiracionit, duke e bërë më të vështirë zbardhjen e ngjarjes. E përditshmja kosovare “Koha Ditore” disa muaj më parë ka publikuar dëshmi të reja mbi personat e përfshirë në rastin e Kumanovës. Sipas kësaj gazete, Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecaj, si …

Lexone