Home / Tag Archives: deshmoreve

Tag Archives: deshmoreve

Përplasje tek Varrezat e Dëshmorëve, sulmohen me shkopinj simpatizantët komunistë

Një incident i paprecedent është shënuar paraditen e sotme në Varrezat e Dëshmorëve.Ashtu siç ka ndodhur çdo vit, mbështetës të Partisë Komuniste kanë pritur të përfundojnë nderimet zyrtarëve të krerëve të shtetit për të bërë homazhet e tyre për dëshmorët me fotot e Enver Hoxhës në duar.Por tubimi i tyre është ndërprerë nga disa persona, të cilët mendohet se ishin mbështetës të PD të cilët kanë përdorur pankartat dhe shkopinjtë duke qëlluar në drejtim të tyre. Nuk ka munguar edhe dhuna verbale dhe ofendimet nga më të rëndat në drejtim të të moshuarve dhe diktatorit Enver Hoxha.Incidenti ka ndodhur vetëm pak minuta përpara se në Varrezat Dëshmorëve të mbërrinte lideri i PD, Lulzim Basha për të kryer homazhet me rastin e 5 Majit5 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Bushati në Shkodër: Qortimet e Qemal Stafës, aktuale dhe sot

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka nderuar në Shkodër kujtimin e Dëshmorëve të Atdheut, dhe veprën e martirëve të luftës antifashiste.“Ylli polar në Shkodër ishte antifashizmi, vlerat e së drejtës dhe demokracisë. Qortimet e Qemal Stafës janë aktuale dhe sot. Mësimet e Qemal Stafës janë aktuale dhe sot pasi flet për sfida të mëdha që duhet t’i kapërcejmë së bashku. Ne duhet të respektojmë veten tonë, luftën antifashiste, mbi të ndërtohet ngrehina e Bashkimit Evropian, ne duhet të respektojmë martirët e demokracisë, ata njerëz që vdiqën në burgjet e komunizmit”, tha Bushati.Shkodra, vijoi ai, është vendi që priti hebrenjtë dhe u rreshtua në anën e duhur ta historisë dhe ka një vlerë demokratike dhe është detyra e secilit prej nesh të mbajë gjallë këto vlera.5 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Basha nderon dëshmorët: Do ndalojmë simbolet e gjakatarit Enver Hoxha

Kreu demokrat Lulzim Basha zhvilloi homazhe në “Varrezat e Dëshmorëve”. Në një prononcim për mediat, Basha tha se do të çojnë në Kuvend ligjin kundër simboleve komuniste.“Sot është dita kur përkulemi para ditës sublime të bijve që dhanë jetën për lirinë kundër pushtuesve fashistë. Nderojmë sot ata që dhanë jetën për lirinë e çmuar, nga krimi dhe tirania e saj. Nderojmë sot Azem Hajdarin dhe heronjtë e tjerë që ranë për liri dhe demokraci.Liria fitohet dhe mbrohet çdo ditë. Ditëm që nuk luftojmë më për liri, rrezikojmë ta humbin atë. Të vazhdojmë betejën për lirinë tonë. Betejën për lirinë nga tirania e varfërisë, korrupsionit që zhvat dhe shkatërron vendin.PD është e angazhuar të çojë në parlament ligjin kundër simboleve komuniste. Do ndalojmë simbolet e gjakatarit Enver Hoxha”, deklaroi Basha.5 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Mes militantëve të PD-së që rrahën veteranët, edhe ish-deputeti demokrat

Militantët e PD-së kanë degraduar këtë 5 maj, teksa kanë rrrahur në “Varrezat e Dëshmorëve” një grup pleqsh.Kjo, për shkak se ata mbanin në dduar foto të Enver Hoxhës dhe kanë brohoritur edhe emrin e tij.Ajo që të bën përshtypje, është fakti se në përleshje janë përfshirë edhe figura të larta të PD-së.News 24 bën me dije se mes personave që kanë goditur të moshuarit, është edhe ish-deputeti Ndriçim Babasi.PD nuk është distancuar nga dhuna skandaloze në “Varrezat e Dëshmorëve”, madje Lulzim Basha në një deklaratë për mediat pas incidentit, e ka inkurajuar atë.(TemA)

Lexone

FOTOT: Dëshmorët ribashkojnë krerët e shtetit dhe Donald Lu, ja detajet që s’u panë në kamera

Dita e dëshmorëve ka bërë bashkë krerët e shtetit shqiptar.Kryeministri Edi Rama, presidenti Ilir Meta dhe kryeparlamentari Gramoz Ruçi, janë shfaqur krah njëri-tjetrit për të kryer homazhe.Rama dhe Meta janë shfaqur të buzëqeshur duke shkëmbyer edhe batuta.Ndërkohë, në homazhe nuk kane munguar as veteranët e luftës dhe familjare te te reneve. (TemA)

Lexone

Kë nderon në “Varrezat e Dëshmorëve”, Lulzim Basha?!

Nga Erjon BraçeE kam pyetur veten shpesh, kë nderon në “Varrezat e Dëshmorëve” Lulzim Basha?!Ai nuk e njeh luften me te madhe te popullit shqiptar-Luften Antifashiste Nacional Cririmtare, per pasoje as deshmoret e saj!Ai e quan kete lufte, Lufte Civile, beteje per pushtet etj,duke mohuar nga fillimi ne fund, betejen per liri te nje populli te tere.Ai nuk e njeh Clirimin e ketij vendi nga pushtuesit, ka shpikur nje date te veten te clirimit e vendit,ate nderon, por si dite ripushtimi;Madje ka idiote rreth vetes qe kete e quajne dite te pushtimit te veriut nga jugu!!!!Atehere ke nderon Lulzim Basha ne varrezat e Deshmoreve te Kombit ku shumica, shumica, jane luftetare te asaj lufte epike, Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare?! Kerkend!Lulzim Basha nuk ka respekt per kerkend e asgje ne kete vend!Lulzim Basha eshte bosh, shtiret nga nevoja, genjen kurdo e kedo me shfaqjet e tij, si kur shkon ne ato varreza dhe dhunon, ashtu edhe kur hyn ne kishe apo xhami dhe ben sikur b..

Lexone

Kush po i vret ushtarët e UÇK-së?

Lajmet e kombshme Kumanovën  e kanë shoqëruar për vite me radhë. Ende pa u shlyer gjurmët nga beteja në Lagjen e Trimave, në pritë dhe pabesi  u vra njëri nga komandantët më të mirë të luftës së lavdishme të vitit 2001. Ai u vra sepse luftoi, siç thoshtë edhe ai …

Lexone