Home / Tag Archives: demokratike

Tag Archives: demokratike

Djali i Fahri Balliut në versionin bankier, e “ndrit” me kursin e valutës: Euro do vazhdojë të bjerë, një shumë jashtëzakonisht…

Deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu paralajmëron ulje të monedhës Euro edhe në nivele më të ulëta seç është aktualish.I njohur tashme per gafat proverbiale te tij dhe per gjerat me elementare, ke radhe i eshte futur kursit te valutes, duke na u shfaqur ne versionin “banakier”.Pavaresisht se ka qene gjithnje konsumator dhe jo gjenerues parash, kujtojme se kater vitet e fakultetit ne Londer qe i mori per 10 vite u perballuan me parate e gjakut te “Gerdecit”, djali i Fahri Balliut ka tentuar te “lere” shenjen e tij dhe ne sektorin bankar.Sipas Balliut te vogel, rënia e Euros do të ndodhë pasi një sasi tepër e madhe parash po futet te lojërat e fatit.“Kur ju thamë për drogën, thatë jo. Doli droga. Kur ju thamë për euron, tani ka emision për euron.Një shumë parash jashtëzakonisht e madhe po futet tek lojërat e fatit dhe në dy tre-javët në vijim, do të keni fakte konkrete për sa i përket investimeve të euros në lojërat e fatit që do ta uli prapë këtë”, u shpreh deputeti B..

Lexone

Basha habit me deklaratën: Babalja mund të ishte deputet sot, fati i tij i keq që…

Partia Demokratike po përpiqet të distancohet nga Albert Veliu, personi që u dha një kauzë në maj të këtij viti.Duke u përpjekur të bëjë ironi, Lulzim Basha tha sot se Babalja mund të ishte deputet sot.“Me Babalen nuk ka pse të tallet Rama se Babalja sot mund të ishte deputet. Pse ça ka më pak Babalja sesa Armando Prenga, Artur Bushi, Elvis Rroshi, Tërmet Peçi etj…” – tha Basha.Basha vijoi ironinë e tij, duke u shprehur se: Fati i keq i Babales është që nuk e ka takuar Edi Ramën katër vite më parë.Deklaratat e Lulzim Bashës u bënë në emisionin ‘Opinion’.

Lexone

Franca ndalon celularët në shkollat fillore dhe të mesme

Telefonat celularë do të ndalohen me ligj në Francë në shkollat ​​fillore dhe të mesme. Norma do të funksionojë që nga fillimi i vitit të ardhshëm shkollor pas aprovimit, në Asamblenë Kombëtare, për një propozim të paraqitur nga shumica e qeverisë, “La Republique en marche”. Ekzekutivi ka komentuar: “Ky është një sinjal i nisur për shoqërinë”.Në favor të tekstit, përveç “Lrem”-it, votuan qendrat e Lëvizjes Demokratike dhe Bashkimi i Demokratëve të Pavarur, ndërsa të gjitha grupet e tjera parlamentare e denoncuan iniciativën duke e cilësuar atë si një propozim “të padobishëm”, një “mashtrim”, ‘”operacion reklamimi”.Ligji i ri parashikon ndalimin e telefonave celularë “me përjashtim të përdorimeve pedagogjike” dhe me përjashtim të vendeve ku “rregulloret e brendshme shprehimisht e autorizojnë atë”.Bfmtv informon se i ashtuquajturi “kodi i arsimit”, i cili mbledh të gjitha ligjet franceze të sektorit, nga ligji i 12 korrikut 2010, ndalon tashmë përdorimin e telefonave mobil “gjatë ç..

Lexone

Granatë në shtëpinë e ish-deputetit, zbulohet konflikti i hershëm (Foto)

Ditën e sotme, dy granata janë hedhur në oborrin e shtëpisë së Shyqyri Çela, ish-Shefi i Komisariatit në Shkodër. Njëra prej tyre ka shpërthyer në oborr, ndërsa tjetra nuk ka shpërthyer.Sipas burimeve të “Balkanweb”, Shyqyri Çela në vitin 1996 ka qenë deputet i Partisë “Aleanca Demokratike”, përpara se të futej në policinë e shtetit.Ndërkohë, në vitin 1997 vëllai i tij ka pasur një konflikt të armatosur me disa persona të tjerë tek teatri “Migjeni”. Fill pas kësaj ngjarje, Shyqyriu është larguar drejt Amerikës dhe kishte vetëm një muaj që kishte mbërritur në Shqipëri.Sulmi me granatë ka ndodhur në orën 03:00 të natës në lagjen “Rus” të Shkodrës dhe deri më tani është raportuar vetëm për dëme materiale, ku xhamat e banesës së ish-deputetit janë thyer. Mësohet se në momentin e ngjarjes, Shyqyriu ka qenë i vetëm në shtëpi.Informacion ParaprakMë datë 07.06.2018, rreth orës 03.00, jemi njoftuar se në oborrin e banesës të shtetasit Sh. Ç, vjeç 63, banues në lagjen Partizani Shkodër..

Lexone

Grida Duma kap “elementin” defektoz të Bashës e Monikës: Ja pse dështuan protestat e opozitës

Deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma ka komentuar protestat e fundit të organizuara nga opozita.Sipas Dumës pjesëmarrja e ulët në protesta ishte për shkak të qeverisë dhe ndihmës ekonomike.“Qytetarët janë në varfëri të thellë dhe një ndër arsyet se përse nuk vijnë në protesta është frika se do të identifikohen nga qeveria dhe do të ju hiqet ndihma ekonomike,” tha Duma.Njeheresh Duma kerkon qe lidershipi i opozites, pra Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, duhet te punoje ne kete drejtim per te sqaruar dhe hequr friken njerezve.

Lexone

Pije, paketa cigaresh, mbulesa tavolinash e marmelatë: Dhuratat e çuditshme për Shqipërinë nga komunistët e tjerë

Nga Kastriot DervishiNë kongresin e dytë të vitit 1952 sollën dhurata edhe partitë komuniste nga vendet e tjera të “demokracive popullore” si: Çekosllovakia, Hungaria, Rumania, Polonia dhe Republika Demokratike Gjermane.Më “kopracë” ishin rumunët, të cilët sollën albume dhe një Stalin e Lenin të vogël bronzi.Hungarezët ishin më të gjithanshëm në dhurata, duke filluar nga orenditë e shtëpisë, kupa argjendi, valixhe, pije etj.Të tjerët ishin të dhëna pas teknologjisë së aparatet fotografike dhe dylbitë.Jepej përshtypja sikur po zhvillohej ndonjë dasmë dhe të ftuarit po sillnin taksën e pjesëmarrjes.Kongresi i dytë i Partisë së Punës është i vetmi në historinë e kësaj partie ku u evidentuan dhurata nga partitë e ashtuquajtura motra.Mungesa e pjesëmarrjes së “partisë mëmë” të Bashkimit Sovjetik, u kompensua nga pjesëmarrja e partive të tjera të vendeve të “demokracisë popullore”, si dhe të vendeve ku lëvizja komuniste pretendonte të bënte terrorizmin e radhës.Ndonëse komuni..

Lexone

DENONCIMI/ Berisha publikon audio-përgjimin “Babale 2”: Ja pse duhet të dorëhiqet Rama

Sali Berisha ka shpërndarë një “audio-përgjim” të ri, ku sipas tij, kryeministri Edi Rama ka folur me një gazetar.Në materialin e transmetuar nga emisioni “Stop”, pretendohet se shefi i qeverisë ka fyer në bisedë telefonike një reporter me emrin Renaldo.Ngjarja ka nxitur reagimin e ish-kryeministrit Berisha, i cili mesa duket ka qenë i indinjuar.Pas “Babales”, ky është “skandali” i dytë i shpërndarë nga Partia Demokratike, ku si në rastin e parë, dallohet qartë se bëhet fjalë për një montazh.“Shpeton Edi Rama, gazetari i fallsifikoi zerin!?!?!?Lexoni mesazhin dhe shikoni vedeon e qytetarit dixhital! sb“Doktori,sa po ja ma kthyen pergjigjen nga laboratori me i famshem ne bote dhe me tha : nuk eshte zeri origjinal i Edi Rames..” shkruan Berisha. (TemA)

Lexone

DENONCIMI/ PD publikon audio-përgjimin “Babale 2”: Ja pse duhet të dorëhiqet Rama

Sali Berisha ka shpërndarë një audio-përgjim të ri ku sipas tij kryeministri Edi Rama ka folur me një gazetar.Në materialin e transmetuar nga emisioni “Stop”, pretendohet se shefi i qeverisë ka fyer në bisedë telefonike një reporter me emrin Renaldo.Ngjarja ka nxitur reagimin e ish-kryeministrit Berisha i cili mesa duket ka qenë i indinjuar.Pas “Babales”, ky është “skandali” i dytë i shpërndarë nga Partia Demokratike ku si në rastin e parë dallohet qartë se bëhet fjalë për një montazh.Forumet rinore të PD-së dhe LSI-së po protestojnë sot për audio-përgjimet e publikuara duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama.“Shpeton Edi Rama, gazetari i fallsifikoi zerin!?!?!?Lexoni mesazhin dhe shikoni vedeon e qytetarit dixhital! sb“Doktori,sa po ja ma kthyen pergjigjen nga laboratori me i famshem ne bote dhe me tha : nuk eshte zeri origjinal i Edi Rames..” shkruan Berisha. (TemA)

Lexone

Audio-përgjimi i PD, Braçe: Të hetohet, akt i pastër kriminal, sajojnë gjithçka për të ardhur në pushtet

Kreu i komisionit të Ekonomisë Erion Braçe e ka konsideruar akt të pastër kriminal audio-përgjimin e Partisë Demokratike përmes një personazhi të njohur tashmë si “Babalja”.Deputeti socialist thekson se kjo ngjarje nuk mund të mbyllet pa u hetuar dhe se autorët do të mbajnë përgjegjësi ligjore.“Të hetohet audiopërgjimi. Ai është një akt i pastër kriminal, ku është përfshirë PD.Sajojnë gjithçka për të ardhur në pushtet.E përfshirë, një opozitë që vrau njerëzit në Bulevard. Kërkon të rikthehet në pushtet pa u tharë gjaku i 21 Janarit.Nuk është një audio-përgjim por një audio inskenim.Ky akt kriminal duhet hetuar dhe ndëshkuar ligjërisht. Kjo histori nuk do të mbyllet po u hetuar gjithçka. Inskenimi për një synim; për të marrë pushtetin me dhunë.Frontex në kufi për të ndaluar emigracionin e paligjshme”, tha Braçe.Pas fjalës së tij deputetët demokratë janë larguar nga mbledhja. (TemA)vijon…

Lexone

DEBATI/ Plas sherri tek “Media”, përplasen Vokshi-Ylli-Boçi: Mos më ndërprit o halabak, ik mo legen. Jeni vrasës

Ka raportuar sot në Komisionin e Medias kryeredaktori i Rilindjes Demokratike, Bledi Kasmi që u shfaq duke u përleshur me policinë dhe pretendon se është dhunuar nga efektivët.Ndërkohë, kryetarja e Komisionit Albana Vokshi e ka konsideruar këtë ngjarje një turp të madh duke nënvizuar se kryeministri Edi Rama i çau kokën gazetarit.Ndërkohë, deputetja e Partise Socialiste Adelina Rista pas replikave të deputetëve demokratë nxorri fotografitë e 4 ngjarjes së 21 Janarit 2011 ku veç katër viktimave u plagos edhe një gazetar në kohën kur po raportonte.Sipas saj në këtë protestë nuk u përsërit ngjarja e 7 viteve më parë.Debati i plotëYlli: Berisha shpalli pucistë katër gazetarë dhe i thirri në komision dhe hyri në lokal dhe i nxori me dhunë.Vokshi: Ore po turp i madh, ai është me kokën e çarë ju vazhdoni akoma fajin e ka Saliu? Ca po thua, i ra gurit me kokë?Fidel Ylli: kjo është dhuna që i bëni ju si opozita maxhorancës në komision, unë ju dëgjova me vëmendje, i uroj shërbim të..

Lexone