Home / Tag Archives: dashurie

Tag Archives: dashurie

Teatër/ “Këngë dashurie me korba”, nesër tek Amfiteatri i Liqenit

Drama “Këngë dashurie me korba” shkruar nga Bashkim Hoxha dhe me regji nga Laert Vasili, do të vendoset në skenë ditën e nesërme, më 9 qershor, tek Amfiteatri i Liqenit, ora 20:30.Kjo dramë zhvillohet në një dimension pa kohë. Këtu flitet për një interpretim ndryshe të gjeometrisë euklidiane në çastet e kalimit nga njëra jetë në tjetrën ose të largimit të kohës, pra të shkëputjes së trupit nga shpirti.Regjisori i këtij teatri muzikal vjen nga thellësitë e burimit të kësaj filozofie, ai na sjellë të gjallë lidhjen e tij direkt me mitin, duke e ndërtuar fabulën e kësaj pjese me atributet bazë të qenësisë sonë.Përmasa pa kohë, siç janë konceptet dashuri, jetë dhe vdekje, i japing kuptimin e vërtetë konceptit atopos. Miti në këtë shfaqje tratrale është mekanizmi kryesor i ndërtimit të gjithë funksionimit të ngjarjes që ndjekim në lojën e shkëlqyer aktoriale, të gërshetuar me muzikës që të fut në ndjesinë e sirenave, ashtu siç Odisea e përjetoi.Mos e humbisni këtë super vepër, nesër..

Lexone

Histori si nëpër filma: Xhaferr Mata në lidhje me 19-vjeçaren, por ishte i martuar dhe ka një djalë 2 vjeç

Detaje të reja kanë dalë nga vrasja që tronditi “Don Boskon” mëngjesin e kësaj të premteje.Fax News dhe gazetarja Xhensila Kodra kanë shkuar në banesën e 31-vjeçarit Xhaferr Mata, që vrau 19-vjeçaren Xhuljeta Çuni e më pas qëlloi veten me pistoletë.Familjarët e autorit të krimit kanë thënë jashtë kamerave se janë të shokuar nga ngjarja.Ata kanë shtuar se nuk kanë patur dijeni për një histori dashurie mes dy të rinjve.Familjarët kanë zbuluar se 31-vjeçari Mata ishte babai i një djali të vogël 2 vjeç dhe se prej dy muajsh ishte divorcuar nga bashkëshortja.“Ngjarje shumë e rëndë, nuk dimë çfarë të themi.Nuk jemi në dijeni të historisë së dy të rinjve.Ngjarjen e kemi mësuar kur erdhi policia në shtëpi.Djali kishte dy muaj që ishte divorcuar nga bashkëshortja. Xhaferr Mata ka edhe një djalë”, kanë thënë familjarët.Fqinjët e autorit, pasi kanë dëgjuar lajmin në TV, kanë menduar se Xhaferr Mata kishte vrarë ish-bashkëshorten, pasi me të ka patur konflikte të vazhdueshme ...

Lexone

Këto janë shenjat e horoskopit që do të pasurohen këtë javë

Këtë javë në përgjithësi do ketë lajme të mira për të gjitha shenjat dhe sidomos fundjava duket e mrekullueshme si në anën profesionale ashtu edhe në lidhjet e dashurisë.Mirëpo për një nga shenjat kjo duket periudhë e ndritshme, para, dhurata, festa, alegri dhe dashuri. Bëhet fjalë për shenjën e Binjakëve të cilët i presin ditë të bukura këtë javë.“Ç’javë e mrekullueshme, ç’ditë të bukura ju presin nga e hëna në të diel. Harmoni në çdo aspekt, familja, shoqëria, shpirti i festës, alegri, të ardhura të qëndrueshme, dhurata pafund. Për të gjithë ju që tashmë keni mbyllur një histori dashurie, fati ju buzëqesh ‘vesh më vesh’, transmeton xing.al. Do të jenë të parezistueshëm në çdo vend që shkelni”.The post Këto janë shenjat e horoskopit që do të pasurohen këtë javë appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

FOTOT: Zhvishet vajza e Eli Farës, publikon bisedën me të dashurin

Marina Fara prej kohësh ka bërë publike që është në një raport dashurie me dikë.Edhe pse ende nuk e ka bërë të ditur identitetin e tij, bukuroshja ka përcjellë disa momente intime me të.Vajza e këngëtares së njohur ka publikuar një pozë nga shtrati, teksa shihet se është duke biseduar me kamera me njeriun e zemrës.Ajo shkruan: “Shumë larg dhe shumë afër”. (TemA)

Lexone

“Një këngë dashurie me korba”, aktorët performojnë live në studion e “Zonë e Lirë”

Të ftuar në emisionin e sotëm të “Zonë e Lirë” kanë qenë aktorët e shfaqjes më të re “Një këngë dashurie me korba” që është ngjitur sot në skenën e Teatrin Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” dhe do të vazhdojë të shfaqet më 12 & 13 maj, si edhe gjatë javës tjetër, në orën 20:00.Kjo është një histori dashurie e kënduar live në një skenë teatri me korba dhe muzikantë. Me tekst nga Bashkim Hoxha dhe regji nga Laert Vasili, artistët kanë performuar live në studion e “Zonë e Lirë” disa pjesë nga kjo shfaqje e mahnitshme, të cilët nuk duhet ta humbisni kurrsesi…The post “Një këngë dashurie me korba”, aktorët performojnë live në studion e “Zonë e Lirë” appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Cate Blanchett e Lea Seydoux magjepsin në Kanë (Foto)

Presidentja e jurisë Cate Blanchett dhe aktoja e jurisë Lea Seydoux, kanë magjepsur në tapetin e kuq në Kanë gjatë prezantimit të filmit polak, “Cold War” të regjisorit Paëel Pawlikowski. Është historia e një dashurie të pamundur, në bardhezi, në kohët e Luftës së Ftohtë.1 of 1111 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Teatër Muzikal / Laert Vasili në skenë na rrëfen një histori dashurie me korba…

« Këngë dashurie me korba », një histori dashurie e kënduar live në një skenë teatri me korba dhe muzikantë. Një ëndërr që filloi 20 vjet më parë… Ai me një jete të suksesshme… Ajo një nga ish të dashurat e tij që kthehet për të marrë hak 20 vjet më pas. Gruaja nga përtej nuk është tjetër vecse mirazhi i dashurisë së parë… Ishte një natë me shi…« Këngë dashurie me korba » vjen në 11, 12 dhe 13 maj në orën 20.00 në Teatrin Eksperimental. Një tekst i Bashkim Hoxhës, me regji të Laert Vasilit dhe kostume të Joni Peçit. Një teatër muzikal i folur dhe i kënduar live që nuk do ta humbisni…The post Teatër Muzikal / Laert Vasili në skenë na rrëfen një histori dashurie me korba… appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

FOTO/ ‘E dashuroj këtë grua…!’, Julian Deda i lë të gjithë me gojën hapur

Ai herë pas here i shfaq edhe publikisht shoqes së tij të jetes ndjenjat më të pastra.Po flasim për aktorin shkodran të humorit Julian Dedën, i cili ditën e sotme i ka bërë një dedikim emocionues bashkëshortes së tij.Teksa të dy shfaqen në një foto së bashku, Juli shkruan fjalë dashurie për bashkëshorten e tij.“E dashuroj këtë grua…!”, shkruan Deda në një foto me gruan.Foton aktori e ka publikuar në faqen e tij në Instagram, ku dhe ka marrë shumë reagime nga fansat.

Lexone

Edhe një dasmë VIP në horizont?- Ja kush po martohet

Renis Gjoka është një nga ata këngëtarë që përsa i përket çështjeve të zemrës, nuk ka qejf të përflitet apo lakohet në portale. Atij i pëlqen të mbajë një profil tipik këngëtari, ku të flasin më shumë produktet muzikore se sa jeta e tij personale. Mirëpo, i ftuar në ‘Wake …

Lexone

Ja si e festuan Andrra dhe Sinani përvjetorin e martesës

Sinan Hoxha dhe Andrra Destani janë çift shumë i dashur për publiun. Dyshja dje kanë shënuar një datë të rëndësishme për ta, e që ishte përvjetori i tretë i martesës, shkruan lajmi. Andrra u befasua në mënyrën më të mirë nga bashkëshorti, duke i sjellë një buqetë me trëndafila si …

Lexone