Home / Tag Archives: brendshme

Tag Archives: brendshme

Hapet shkolla e drejtorëve të spitaleve, Manastirliu: Çdo qindarkë e fondeve publike për përmirësimin e shërbimit

Filloi sot shkolla e drejtorëve, një kurs intensiv menaxhimi spitalor për drejtuesit e spitaleve publike në vend, e cila hapet për herë të parë.Duke theksuar investimet e rëndësishme që po kryhen këtë vit në sektorin e shëndetësisë, Ministrja Manastirliu vlerësoi rëndësinë e menaxhimit të spitaleve si element kyç për shërbime cilësore për qytetarët.“14 milion euro janë investimet që po realizohen këtë vit në sektorin e shëndetësisë, duke filluar nga investimet në 11 spitalet rajonale me instalimin e 5 mamografëve të rinj, rezonancës magnetike për herë të parë në Elbasan, Angiografit për herë të parë në Fier për zgjidhjen e urgjencave kardiake e një seri investimesh në spitalet e Tiranës, duke filluar me repartet e reja të kirurgjisë dhe spitali i ri i sëmundjeve të brendshme në QSUT, etj. Por menaxhimi padyshim është I rëndësishëm për të patur shërbime sa më cilësore për qytetarët, ndaj vendosëm të hapim për herë të parë shkollën e drejtorëve të spitaleve”, tha Manastirliu.Minist..

Lexone

FRPD dhe LRI bëjnë një protestë pas pune: Të largohet Xhafaj i drogës, kaq mjafton

FRPD dhe LRI po proteston para Ministrisë së Brendshme duke kërkuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.Ata e kanë vendosur ministrin në shënjestër të akuzave duke artikuluar se në bazë të denoncimit të “Babales” vëllai i tij është i implikuar në trafikun e drogës.Protesta po zhvillohet poshtë zyrës së Xhafajt, duke i kërkuar sërish dorëheqjen.Protesta është organizuar tre ditë radhazi ku si kohë është përcaktuar mbasditja pasi pjesa më e madhe e të rinjve ndodhen të angazhuar dhe nuk mund të ishin pjesë e tubimit gjatë orëve të paradites. (TemA)

Lexone

Ambasadori italian: Vëllai i Fatmir Xhafajt do të lirohet shumë shpejt nga burgu. Nuk kishim interes të kërkonim ekstradimin e tij

Agron Xhafaj po e vuan dënimin e tij për trafik droge në burgun e Çivitavekias, pranë Romës në Itali. Por ai nuk do të qëndrojë në qeli 7 vjet e 2 muaj, sa kishte vendosur Gjykata e Kasacionit në vitin 2012.Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo sqaron për televizionin Klan se vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare italiane, por flet për një masë tjetër dënimi.“Personi është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare të Fiumicinos dhe është transferuar në burgun e Civitavecchia pranë Romës, ku do të vuajë dënimin.Pak a shumë dënimi ishte 4 vjet e dy muaj. Pasi vuajti një muaj, në kohën kur u arrestua mbeten edhe 4 vjet e 28 ditë.Në të tilla raste nëse i burgosuri bën kërkesë mund të lirohet shumë më herët se kjo datë.Nuk e di si do të zhvillohet çështja, por me shumë mundësi periudha që duhet të kalojë në burgim do të jetë shumë më e shkurtër”.Diplomati italian sqaron edhe përse nga shteti italian nuk ësht..

Lexone

Ambasadori italian: Vëllai i Agron Xhafajt do të lirohet shumë shpejt nga burgu. Nuk kishim interes të kërkonim ekstradimin e tij

Agron Xhafaj po e vuan dënimin e tij për trafik droge në burgun e Çivitavekias, pranë Romës në Itali. Por ai nuk do të qëndrojë në qeli 7 vjet e 2 muaj, sa kishte vendosur Gjykata e Kasacionit në vitin 2012.Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo sqaron për televizionin Klan se vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare italiane, por flet për një masë tjetër dënimi.“Personi është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare të Fiumicinos dhe është transferuar në burgun e Civitavecchia pranë Romës, ku do të vuajë dënimin.Pak a shumë dënimi ishte 4 vjet e dy muaj. Pasi vuajti një muaj, në kohën kur u arrestua mbeten edhe 4 vjet e 28 ditë.Në të tilla raste nëse i burgosuri bën kërkesë mund të lirohet shumë më herët se kjo datë.Nuk e di si do të zhvillohet çështja, por me shumë mundësi periudha që duhet të kalojë në burgim do të jetë shumë më e shkurtër”.Diplomati italian sqaron edhe përse nga shteti italian nuk ësht..

Lexone

FOTO-LAJM/ Kreshnik Spahiu: Krahasoni FRPD-në e Azemit me atë të Lulit në protestat ndaj ministrave të Brendshëm

Kreshnik Spahiu, ish aleati i Lulzim Bashës tek çadra e protestës së vitit të kaluar, dhe i tradhëtuar duke u lënë jashtë listave të kandidatëve të opozitës, ‘hakmerret’ ndaj kreut të PD.Teksa komenton protestën e sotme të të rinjve të FRPD përballë ministrisë së Brendshme kundër ministrit Fatmir Xhafaj, ish kreu i AK e krahason atë me protestën e studentëve që udhëhiqeshin nga Azem Hajdari në vitin 1991 kundër ish ministrit të Brendshëm Hekuran Isai.“SKANDAL/ Dështon me turp protesta e PD para M.Brendshme në këto momente. Basha në Amsterdam braktis 5 kokrra që kan ngel. Krahaso FRPD e Azemit, me FRPD e Lulit. FOTO-FAKT krahasues: Dje 1991- Sot 2018”, shkruan Spahiu.(TemA)

Lexone

Presidenti i Filipineve fyen ekspertin e OKB: Shko në ferr!

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte sulmoi një ekspert tjetër të OKB-së për të drejtat e njeriut.Eksperti i OKB-së kishte kritikuar rolin e Duterte në procesin e dëbimit të Presidentit të Gjykatës Supreme.Në një fjalim të transmetuar në TV, Duterte hodhi poshtë komentet e Diego Garcia Saryan, duke i thënë atij të mos merret me çështjet e brendshme të vendit dhe “të shkojë në ferr”.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

A është normale ngjyra e errët e periodave?

Ditët e para të ciklit dihen, ka shumë rrjedhje gjaku, dhimbje, bezdisje, ndërsa me kalimin e ditëve, gjaku fillon të duket ndryshe. Shfaqet kur nuk duhet, ikën kur duhet dhe në raste më të rralla, nuk duket fare si gjak.Para se të përhapni panik: Është normale që ngjyra e gjakut të mos jetë e kuqe. Për shembull, nëse vëreni gjak në ngjyrë të errët, nuk duhet të alarmoheni.Përse gjaku duket i errët?Gjaku i errët i periodave nuk është shenjë e shtatzënisë. Ai shfaqet zakonisht në fund të ciklit si pasojë e grumbullimit të gjakut për një kohë të gjatë në trup.Periodat janë një mënyrë e trupit për të pastruar veshjen e brendshme të mitrës. Në fillim të ciklit gjaku është i kuq i shndritshëm sepse është i freskët dhe ka gjakderdhje gjatë gjithë kohës.Pasi përfundon ky proces i pastrimit të veshjes së brendshme të mitrës, fillon të pakësohet gjakderdhja. Kështu gjaku ka më shumë kohë që të oksidohet dhe merr një ngjyrë si kafe ose të errët. Është normale që gjaku dy ditët e fundit..

Lexone

FOTOT: Një engjëll si Irina Shayk

Ajo është një nga super modelet më të mira në botë.Dhe Irina Shayk e ekspozoi atë në mënyrë të përkryer, teksa ishte veshur me të brendshme të zeza.Engjëlli 32 vjeçar i Victoria’s Secret dukej e mahnitshme, teksa qëndronte e shtrirë në krevat. (TemA)

Lexone

FOTOT: Simbolet e Vidit përdoreshin deri në kohën e Zogut

Letërnjoftim i vitit 1925, i lëshuar me një afat të pakufizuar “përgjithmonë” nga Ministria e P. Brendshme të Republikës Shqiptare ( duket qartë korrigjimi nga Shteti Shqyptar në Republikë Shqyptare) , por ajo që bie në sy është fakti se kapaku, stema zyrtare dhe formulimi apo formati, ishte akoma ai i kohës së Princ Vidit.Në rastin konkret bëhet fjalë për Kostandin Danilin, i cili në kohën e Monarkisë, pra disa vite pasi ishte pajisur me këtë letërnjoftim, kishte vendosur një foto të vulosur tashmë nga Zyra e Gjendjes Civile e Bashkisë së Durrësit.Nga vëzhgimi i dokumenteve të tjera të ngjashme të kohës, na rezulton se fotot nisën të vendoseshin nëpër dokumente me shumë gjasa më vonë se viti 1925, kështu që kjo është edhe arsyeja se pse mbi foton e Danilit shihet logo e Mbretërisë dhe jo e Republikës.Në vitet e mëvonshme Monarkia ndërmori një reformë administrative e dokumentare, e pas vitit 1933 shihen dokumenta më cilësore e të unifikuara.A.Plaka

Lexone

E raportuan të ekzekutuar në gjithë botën, reagon gazetari rus: Jam gjallë, ja pse inskenova ngjarjen

Kreu i Shërbimit të Sigurisë të Ukrainës tha se gazetari rus dhe kritiku i Kremlinit, Arkady Babchenko, është gjallë, një ditë pasi autoritetet ukrainase njoftuan se ai është vrarë nga një person i armatosur në apartamentin e tij në Kiev.Vasyl Hrytsak tha se ‘vrasja’ është inskenuar për të ekspozuar agjentët rusë.Ai u tha gazetarëve se shërbimet ruse të sigurisë kanë urdhëruar vrasjen e Babchenkos.Babchenko po ashtu u shfaq në një konferencë shtypi në televizionin ukrainas të mërkurën, duke thënë se raportet fiktive për vdekjen e tij ishin pjesë e një operacioni që ishte përgatitur për dy muaj.Babchenko falënderoi Shërbimin e Sigurisë të Ukrainës për shpëtimin e jetës së tij.Policia e Kievit dhe zyrtarët e Ministrisë së Brendshme të Ukrainës thanë të martën se Babchenko ka vdekur në një auto-ambulancë, në rrugën për në spital, pasi u qëllua në shpinë jashtë banesës së tij në Kiev, ku ai ka jetuar në mërgim që nga gushti, 2017.Kryeministri ukrainas, Volodimir Hroysman, tha m..

Lexone