Home / Tag Archives: bregdetare

Tag Archives: bregdetare

Kallzohet për shpërdorim detyre kryebashkiakia e Sarandës

IKMT ka kallëzuar në prokurori kryetaren e Bashkisë së Sarandës Floriana Koka, si dhe ish kryetarin Edmond Gjoka dhe ish shefin e Urbanistikës, Panajot Gunari.Sipas IKMT tre të akuzuarit kanë kryer veprën penale të shpërdorimit të detyrës dhe falsifikimit të dokumenteve.Zyrtarët janë përgjegjës për miratimin në kundërshtim me ligjin të lejes së ndërtimit në favori të një firme private, dhe zgjatjen e afatit të kësaj leje për objektin “Kompleks multifunksional” në zonën bregdetare pranë Kanalit të Çukës.The post Kallzohet për shpërdorim detyre kryebashkiakia e Sarandës appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

IKMT kallëzon penalisht kryetaren dhe ish-kryetarin e Bashkisë Sarandë

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit, IKMT ka kallëzuar në Prokurori kryetaren e bashkisë së Sarandës, Floriana Koka, ish-kryetarin e Bashkise Sarande Edmond Gjoka dhe ish-shefin e Urbanistikes Panajot Gunari.Sipas IKMT, Koka, Gjoka dhe Gunari akuzohen për “Shpërdorim detyre” dhe “Falsifikim dokumentesh”.“Zyrtaret janë përgjegjës për miratimin në kundërshtim me ligjin, të lejes së ndërtimit në favor të firmës “Daed” sh.p.k dhe zgjatjen e afatit të kësaj leje për objektin ‘Kompleks multifunksional’ në zonën bregdetare, pranë Kanalit të Cukës”, thuhet në njoftimin për mediat të IKMT-së.30 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

IKMT kallëzon për shpërdorim detyre kryebashkiaken e Sarandës

IKMT ka kallëzuar në prokurori kryetaren e Bashkisë së Sarandës Floriana Koka.Bashkë me të janë kallzuar dhe ish- kryetari Edmond Gjoka dhe ish- shefi i Urbanistikës, Panajot Gunari.Sipas IKMT, tre të akuzuarit kanë kryer veprën penale të shpërdorimit të detyrës dhe falsifikimit të dokumenteve.Zyrtarët janë përgjegjës për miratimin në kundërshtim me ligjin të lejes së ndërtimit në favori të një firme private, dhe zgjatjen e afatit të kësaj leje për objektin “Kompleks multifunksional” në zonën bregdetare pranë Kanalit të Çukës.

Lexone

FOTOT: Mrekullitë e Divjakës, turistët norvegjezë stacionohen në “shtëpinë e natyrës”

Parkun Kombëtar të Divjakës e vizituan këtë fundjavë 50 turistë norvegjezë, që së bashku me informacionin e marrë rreth këtij parku, bënë të mundur ta vizitonin nga afër dhe të linin përshtypjet e tyre mbresëlënëse.Në Shtëpinë e Pritjes, në hyrje të parkut, norvegjezët u pritën nga Drejtori Ardian Koçi dhe stafi teknik.Pasi u njohën me historikun e parkut, florën dhe faunën e tij të rrallë, me të dhëna të tjera turistike, ata u shoqëruan nga guidatorët e parkut në vendet më të kërkuara të tij, siç janë Ishulli i Pelikanit, godullat e shpendëve ujorë dhe vija bregdetare e pishave.Së bashku me turistët norvegjezë, ishin vizitorë edhe 110 studentë të degës Histori-Gjeografi të Universitetit të Elbasanit dhe 60 studentë nga Universiteti i Shkodrës.Tashmë Parku i Divjakës është kthyer në një atraksion turistik të vizitueshëm në çdo ditë të vitit.(atsh)

Lexone

FOTOT: Gjiri i Gramës, një ndër mrekullitë e bregdetit shqiptar

Jemi në pragfillimin e sezonit turistik veror dhe deti bëhet prioriteti kryesor i turizmit të kësaj stine.Një nga destinacionet për pushime detare është bregdeti i Jonit. Në këtë vijë bregdetare ka plazhe si ai i Vlorës, Dhërmiut, Himarës dhe Sarandës që janë hapësira të mëdha e presin shumë vizitorë, por në këtë bregdet ka dhe gjire të vegjël por mjaft piktoreskë, intimë, të përshtatshëm për plazh familjar apo shoqëror.Një i tillë është edhe Gjiri i Gramës në Orikum.Saktësisht gjendet në rrëzën e shpatit perëndimor të malit Rrëza e Kanalit, në perëndim të qytezës së Orikumit në rrethin e Vlorës.Gjiri detar futet disa qindra metra në tokë, ku formon një bregdet shkëmbor me foleza. Aty ka dhe disa shpella nënujore.Peizazhi natyror është shumë tërheqës për çdo vizitor. Ky gji është përdorur shumë për mbrojtjen e anijeve nga furtuna në det.Gjithashtu ai është përdorur gjatë në antikitet si gurore. Gurorja e Gramës është mjaft e njohur që në lashtësi.Detarët që strehonin aty ..

Lexone

FOTOT: Gjiri i Gramës, një mrekulli

Jemi në pragfillimin e sezonit turistik veror dhe deti bëhet prioriteti kryesor i turizmit të kësaj stine.Një nga destinacionet për pushime detare është bregdeti i Jonit. Në këtë vijë bregdetare ka plazhe si ai i Vlorës, Dhërmiut, Himarës dhe Sarandës që janë hapësira të mëdha e presin shumë vizitorë, por në këtë bregdet ka dhe gjire të vegjël por mjaft piktoreskë, intimë, të përshtatshëm për plazh familjar apo shoqëror.Një i tillë është edhe Gjiri i Gramës në Orikum.Saktësisht gjendet në rrëzën e shpatit perëndimor të malit Rrëza e Kanalit, në perëndim të qytezës së Orikumit në rrethin e Vlorës.Gjiri detar futet disa qindra metra në tokë, ku formon një bregdet shkëmbor me foleza. Aty ka dhe disa shpella nënujore.Peizazhi natyror është shumë tërheqës për çdo vizitor. Ky gji është përdorur shumë për mbrojtjen e anijeve nga furtuna në det.Gjithashtu ai është përdorur gjatë në antikitet si gurore. Gurorja e Gramës është mjaft e njohur që në lashtësi.Detarët që strehonin aty ..

Lexone

Keni menduar të shkoni në plazh sot? Më parë shikoni parashikimin e motit

Moti, për ditën e sotme parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura.Sipas Shërbimit Meteorologjik do të ketë reshje shiu te herë pas herëshme me intensitet të ulët ndërsa pjesën veriore të vendit reshjet e shiut do të jenë mesatar në formën e shtrëngatave, stuhive dhe breshërit lokal.Baza e reve të ulta do të jetë 500 metra. Era do të fryjë me drejtim Jugperëndim –Juglindje 1-15m/sek. Deti parashikohet të jetë i forcës 4 me lartësi dallge 2.8 metra. Shikimi 2-20km. Mjegulline për shkak të reshjeve.Temperaturat parashikohen:Vendet Malore 12/22Vendet e Ulta 15/25Vendet Bregdetare 16/22

Lexone

FOTOT: Jala hap dyert për turistët, ja kortalinat që e prezantojnë këtë sezon

Jala duket se është bërë gati për të pritur turistët.Këtë vit, është menduar që kjo zonë të prezantohet ndryshe.Siç mund ta shihni nga fotografitë e siguruar nga “TemA”, sapo ka përfunsuar ndërtimi i shëtitores së re e cila i jep asaj hapësire një pamje mjaft tërheqëse.Veç të tjerash atje do të mund të gjejmë ujëra bregdetare mjaft të pastërta. E po ç’të presim më, Jala po na thërret! (TemA)

Lexone

Piknik me familjen? Më parë shikoni parashikimin e motit

Moti për ditën e sotme parashikohet i kthjellet me vranësira në mesditë dhe pasdite.Sipas Shërbimit Meteorologjik, do të ketë reshje shiu të lokalizuara përgjatë relieveve malore.Era do të fryjë me drejtim Juglindje-Verilindje 1-8 m/sek. Deti do të jetë i forcës 4 me lartësi dallge 1.8 metra. Mjegullinë në orët e mëngjesit në zonat luginore për shkak të reshjeve.Temperaturat parashikohen:Vendet Malore 13/29Vendet e Ulta 13/31Vendet Bregdetare 15/28

Lexone

Moti për ditën e sotme, e diel 29 prill 2018

Meteorologët parashikojnë temperatura të larta edhe për ditën e sotme, ku moti pritet të jetë me kthjellime dhe zhvillime vranësirash në zonat malore në mesditë.Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 6 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 2 me lartësi vale 0,2 deri në 0,5 metër në det të hapur.Temperaturat do të mbeten të larta.Temperaturat minimale dhe maksimaleZonat malore – 13/29°C; Zonat e ulëta – 16/33°C; Zonat bregdetare – 16/32°C.The post Moti për ditën e sotme, e diel 29 prill 2018 appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone