Home / Tag Archives: bllokuar

Tag Archives: bllokuar

Çmendet në trafik, shoferi gjen “zgjidhje”… ecën mbrapsht për më shumë se 1.6 km

Një shofer në Ohajo ka bërë një çmenduri që ka habitur të gjithë.I bllokuar në rrugën e stërmbushur me vetura që prisnin në trafik, ai ndërmerr një veprim të frikshëm.Shoferi ka ecur mbrapsht me makinë për më shumë se 1.6 km.Kamerat e rrugës kanë filmuar shoferin i cili largohet nga autostrada e bllokuar në trafik në Canal Winchester, Ohio duke i dhënë makinës mbrapsht..Për fat të mirë nuk raportohet për ndonjë aksident, pasi shoferët tjerë kur e shihnin gjestin e tij i lëshonin rrugën. (TemA)

Lexone

VIDEO: Kamerieri hero i shpëton jetën dy policëve

Ky momenti kur një kamerier i shpëton jetën dy policëve që kishin mbetur të bllokuar brenda veturës e cila ishte përmbysur në një anë.Riyad El-Hassani, 24-vjeç, nxori shëndoshë e mirë policët që ishin rrokullisur me makinën në Limehouse në pjesën lindore të Londrës.Në pamjet filmike dëgjohet një djalë i ri duke bërtitur: “Hero, dikush ka nevojë për ty”, dhe aty i riu menjëherë vrapoi për t’i shpëtuar dy policët.Një video amatore shfaq El-Hassanin duke u ngjitur mbi veturën e rrokullisur, të cilën mezi e hap dhe i nxjerr jashtë policët.Ndërkohë vetëm dy javë më parë Riyad El-Hassani kishte shpëtuar jetën e një burri tjetër pasi për pak do ta shtypte treni. (TemA)

Lexone

Mbytet varka me 9 refugjatë në Turqi, 6 janë fëmijë

Në bregdetin lindor të Turqisë u fundosën nëntë refugjatë duke përfshirë gjashtë fëmijë, raportojnë autoritetet. Të dielën në 2:22 të mëngjesit, varka e tyre u fundos në ishullin Kekova Geyikova në një provincë të Antalias.Katër nga refugjatët, përfshirë një grua dhe tre burra, u shpëtuan nga një anije peshkimi.Një person është zhdukur si dhe ende nuk dihet kombësia e refugjatëve.Bashkimi Evropian ka rritur përpjekjet për të bllokuar migrimin për shkak të miliona njerëzve që arritën në Turqi më 2015.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Ballkani mbetet fuçi baruti”, grekët fillojnë valën e protestave kundër… Maqedonisë

Grekët kanë kundërshtuar ndonjë kompromis të mundshëm në kontestin për emrin që ka shteti i tyre me Maqedoninë, duke thënë se planifikojnë mbajtjen e disa protestave në disa qytete të veri të Greqisë javën e ardhshme.Organizatori, Michalis Patsikas, ka thënë në një konferencë për media më 31 maj se ai pret zhvillimin e protestave më të mëdha në 13 qytete në territorin e Provincës greke të Maqedonisë, që gjendet në kufi me vendin e Ballkanit.Protesta mund të zhvillohen edhe në qytete tjera, ka thënë Patsikas, duke parashikuar se në këto organizime do të marrin pjesë 3 milionë persona.Liderët e Greqisë dhe Maqedonisë kanë thënë këtë javë se janë afër arritjes së marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë.Kundërshtimet nga ana e Greqisë për përdorim e këtij emri nga ana e vendit fqinj ka bllokuar tentimet e Maqedonisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.Ndonëse liderët e të dyja shteteve është raportuar se janë afër arritjes së marrëveshjes për ndonjërin nga emrat si “Maqed..

Lexone

Grekët në grevë, kufiri kalohet vetëm në këmbë. Policia: Ja deri kur do ketë bllokim, oraret…

Ashtu si ishte njoftuar, pjese e greves se sotme ne Greqi jane edhe punonjesite doganave, duke bllokuar keshtu qarkullimin normal ne pikat e kalimit doganor.Policia shqiptare ka njoftuar qe nje dite me pare se qe nga ora 07:00 e mengjesit te sotme e deri neser ne te njejten ore do te lejohet vetem kalimi i kembesoreve.“Duke filluar nga ora 07:00 e ditës së mërkurë, datë 30.05.2018 deri në orën 07:00 të ditës së enjte datë 31.05.2018, nuk do lejohet qarkullimi për të gjitha mjetet motorike dhe kalimi do të jetë i hapur vetëm për këmbësorët”- njofton Policia.Njoftimi i Policse se ShtetitPolicia e Shtetit njofton se në të gjitha pikat e kalimit kufitar me shtetin grek si pasojë e grevës që do të zhvillohet nga dogana greke, duke filluar nga ora 07:00 e ditës së mërkurë, datë 30.05.2018 deri në orën 07:00 të ditës së enjte datë 31.05.2018, nuk do lejohet qarkullimi për të gjitha mjetet motorike dhe kalimi do të jetë i hapur vetëm për këmbësorët,Kërkojmë mirëkuptimin e të gjithë ..

Lexone

Grekët në grevë, pikat kufitare paralizohen për 24 orë

Pikat e kalimit kufitar me Greqinë nuk do të funksionojnë për 24 orë, dhe kjo për shkak të një greve të realizuar nga pala greke.Siç njoftojnë autoritetet në Kapshticë do të ndërpritet puna nga data 30.05.2018, ora 07:00 deri në datën 31.05.2018 ora 07:00 dhe nuk do të lejohet kalimi i mjeteve, por gjatë këtij harku kohor do të lejohet vetëm kalimi i këmbësorëve.Gjithashtu dhe në pikat e tjera kufitare me Greqinë, në Kakavijë dhe Tre Urat do të bllokohet puna.“Në bazë të njoftimit të bërë nga homologët Grek ku thuhet se në Pikën e Kalimit Kufitar Kakavije Gjirokastër si dhe në Pikën e Kalimit Kufitar Tre Urat Përmet do të zhvillohet grevë nga pala Greke, duke filluar nga ora 07:00 ditë e mërkurë, datë 30.05.2018, deri në orën 07:00 të ditës së nesërme, datë 31.05.2018. Njëkohësisht ju njoftojmë se Pikat e Kalimit Kufitar do të jenë të hapura vetëm për këmbësorët, ndërsa kalimi i të gjitha mjeteve motorike do të jetë i bllokuar”, thuhet në njoftimin zyrtar.The post Grekët në gre..

Lexone

Grekët në grevë, doganat “paralizohen” për 24 orë

Pikat e kalimit kufitar me Greqinë nuk do të funksionojnë për 24 orë, dhe kjo për shkak të një greve të realizuar nga pala greke.Siç njoftojnë autoritetet në Kapshticë do të ndërpritet puna nga data 30.05.2018, ora 07:00 deri në datën 31.05.2018 ora 07:00 dhe nuk do të lejohet kalimi i mjeteve, por gjatë këtij harku kohor do të lejohet vetëm kalimi i këmbësorëve.Gjithashtu dhe në pikat e tjera kufitare me Greqinë, në Kakavijë dhe Tre Urat do të bllokohet puna.“Në bazë të njoftimit të bërë nga homologët Grek ku thuhet se në Pikën e Kalimit Kufitar Kakavije Gjirokastër si dhe në Pikën e Kalimit Kufitar Tre Urat Përmet do të zhvillohet grevë nga pala Greke, duke filluar nga ora 07:00 ditë e mërkurë, datë 30.05.2018, deri në orën 07:00 të ditës së nesërme, datë 31.05.2018. Njëkohësisht ju njoftojmë se Pikat e Kalimit Kufitar do të jenë të hapura vetëm për këmbësorët, ndërsa kalimi i të gjitha mjeteve motorike do të jetë i bllokuar”, thuhet në njoftimin zyrtar.29 maj 2018 (gazeta-Sh..

Lexone

AKU bllokon 130 ton mish me salmonelë, vinte nga Brazili

Autoriteti Kombëtari Ushqimit njofton se ka identifikuar dhe bllokuar dy ngarkesa me 53.1 ton mish importi i cili rezultonte i kontaminuar me salmonelë typhimurium.Mishi me origjinë nga Brazili ishte destinuar për tregun shqiptar.Veç këtyre dy rasteve, gjatë vitit 2018 AKU njofton se ka identifikuar dhe kthyer mbrapa edhe 78. 1 ton mish në kuadër të kontrolleve të cdo ngarkese me mish të importuar nga Brazili.Autoriteti Kombëtar i Ushqimit thekson se kontrollon dhe realizon analizat e cdo ngarkese mishi nga Brazili për të garantuar në mënyrë të plotë sigurinë ushqimore të produktit që importohen.Në vitin 2017 janë analizuar 225 mostra, ngarkesat e të cilave janë analizuar nga ISUV dhe ka dalë jo konform vetëm një prej tyre. Më herët, sipas AKU nuk rezulton për asnjë ngarkesë të identifikuar problematike.AKU deklaron se nga Janari e deri më sot janë analizuar mostrat e 178 ngarkesave, në total 4700 ton (mish derri, mish gjedhi, dhe mish pule) nga të cilat kanë dalë jo konform ..

Lexone

Bllokimi i seancës, Basha mesazh Ramës: Po i bje dajres në një vrimë, je lakuriq dhe gënjeshtar

Lulzim Basha i ka përcjellë mesazhe të forta kryeministrit Edi Rama nga salla e Kuvendit.Lideri i demokratëve ka bllokuar zhvillimin e seancës duke qëndruar përpara foltores në mënyrë që deputetët e tjerë të mos marrin fjalën.Ndërkohë, kryeparlamentari Gramoz Ruçi ka ndërprerë seancën plenare.Ndërkohë, deputetët e opozitës me në krye ish-kryeministrin Sali Berisha kanë vijuar transmetimin live në ‘facebook’.Banderola e hapur mbahet nga deputetët Klevis Balliu dhe Bardh Spahia. (TemA)

Lexone