Home / Tag Archives: bashkuara

Tag Archives: bashkuara

Në pritje të Botërorit, festohet ditëlindja e një kafshe të rrallë në Moskë

Kur kanë mbetur edhe pak ditë përpara se të nisë Botërori i futbollit në Rusi, paralelisht vazhdojnë aktivitetet e projektit të fëmijëve “Futboll për miqësi”.Këtë herë janë mbledhur për të festuar ditëlindjen e një specieje të rralllë dhe të rrezikuar në botë. Bëhet fjalë për lemurin e kuq, një nga më të mëdhenjtë në Madagskar. Projekti “Futboll për miqësi”, i organizuar nga Gazprom për të gjashtin vit me radhë, përveç argëtimit të fëmijëvë, përcjell edhe mesazhe të forta edukative dhe humanitare. Kjo ditë e festimeve është quajtur “Happy Buzz Day”, pasi një vit më parë lindi lemuri që u quajt Buzz.“Rëndësia e një misioni ekologjik nuk duhet të nënvlerësohet. Aktivitetet njerëzore kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në ndryshimin e klimës së planetit tonë. Çdo ditë po përballemi me fatkeqësitë natyrore si rezultat i të cilave vuajnë njerëzit në mbarë botën. Në këtë kontekst, një mision ekologjik i programit të Futbollit për Miqësi ka synime të përbashkëta me Qëllimet e Zhvillimit të ..

Lexone

Trump: Rusia duhet të bëhet pjesë e vendeve të G7

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se G7-ta ( grupi i vendeve më të industrializuara), duhet ta lejojë Rusinë të kthehet në këtë grup elitar. Kjo deklaratë e Trump vjen katër vjet pas përjashtimit të Rusisë, për shkak të aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë.Ai i bëri këto komente përpara nisjes së samitit treditor të G7-ës në Kanada. “Ne takohemi pa Rusinë. Ata duhet ta lejojnë Rusinë, sepse duhet ta kemi atë në tryezën negociuese”, tha Trump.Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u përgjigj duke thënë se Rusia “po e përqendron vëmendjen e saj në formate të tjera, jashtë G7-ës”. Një zëdhënës i qeverisë italiane tha se Roma pajtohet me Trump se Rusia duhet të jetë në grup.G7-ta përbëhet nga Kanadaja, Shtetet e Bashkuara, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Britania.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Arrestime në Singapor përpara samitit Trump-Kim

Policia në Singapor arrestoi dy gazetarë jugkoreanë, nën akuzat se kanë shkelur në shtëpinë e ambasadorit verikorean, pëpara samitit midis presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.Policia tha se është thirrur në rezidencë të enjten pasdite.Trump dhe Kim pritet të arrijnë në Singapor të dielën, ndërsa do të takohen të martën.Trump tha se do ta shqyrtojë ftesën për Kimin në Shtëpinë e Bardhë nëse takimi në Singapor shkon mirë.Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre rajonalë duan që Koreja e Veriut të heqë dorë nga armët e saj bërthamore, por Trump ka thënë se do të duhet më shumë se një takim për të arritur këtë qëllim. Rreth 3,000 gazetarë pritet të mbulojnë takimin në Singapor.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Macron paralajmëron Trumpin se mund të përballet me “izolim”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka bërë thirrje presidentit amerikan, Donald Trump të mos fillojë “luftë tregtare mes miqsh” dhe e ka paralajmëruar se mund të përballet me “izolim” nga grupi i shtatë shteteteve më të industrializuara (G7), nëse vendos për një gjë të tillë.“Presidenti amerikan ndoshta nuk e ka problem izolimin, mirëpo as për neve gjashtë shtetet nuk është problem që të nënshkruajmë një marrëveshje nëse është nevoja”, ka thënë ai para nisjes së samitit të G7-ës në Kanada, duke shtuar se ekonomitë e mëdha jashtë Shteteve të Bashkuara tani janë “forcë e vërtetë ndërkombëtare”.“Gjashtë shtetet tjera të G7-ës formojnë një treg më të madh në krahasim me atë amerikan. Kjo nuk duhet të harrohet”, ka shtuar Macron.Trump në anën tjetër, përmes një postimi në Twitter ka thënë se ai do të marrë pjesë në samit “për të luftuar për tregtinë e shtetit tonë” sepse “ne kemi marrëveshjet tregtare për të këqija ndonjëherë”.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Motra e mbretëreshës holandeze gjendet e vdekur në Buenos Aires

Motra më e vogël e mbretëreshës Máxima të Holandës është gjetur e vdekur në banesën e saj në kryeqytetin argjentinas, Bueno Aires.Ines Zorreguieta, 33 vjeç, që punoi si studiuese në Kombet e Bashkuara në Panama dhe gjithashtu ishte një kitariste e talentuar, u raportua nga mediat argjentinase dhe holandeze që kishte vrarë veten.Siç raportohet nga mediat, dyshimet e para të policisë lidhen me një vetëvrasje, pasi thuhet se 33-vjeçarja mund të ketë vuajtur nga depresioni.Mediat holandeze kanë raportuar se mbretëresha Maxima është tronditur dhe shkatërruar nga lajmi i vdekjes së motrës së saj.Mbreti i Holandës, Willem-Alexander dhe Mbretëresha Máxima fluturuan në Argjentinë për funeralin.Mbretëresha Maxima, një argjentinase vendase, është martuar me princin holandez Willem Alexander në vitin 2002.Ata kanë tre fëmijë.Zorreguieta gëzonte një marrëdhënie të ngushtë me motrën e saj dhe ishte shoqëruese e nuses në martesën e saj me ish-princin holandez Willem-Alexander.Ajo isht..

Lexone

Putin: Lufta e Tretë Botërore, rrezik për qytetërimin modern

Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje të enjten për zhvillimin e një sistemi të ri sigurie në Evropë, në përgjigje të asaj që ai thotë se është një përpjekje amerikane për të minuar ekuilibrin strategjik, ndërsa paralajmëroi se një luftë e tretë botërore mund t’i japë fund civilizimit.“Duke kuptuar që një luftë e tretë botërore mund të jetë fundi i qytetërimit, duhet të na bëjë të tregojmë vetëpërmbajtje në ndërmarrjen e hapave ekstremë në arenën botërore, të cilat janë shumë të rrezikshme për qytetërimin modern”, tha udhëheqësi rus gjatë një emisoni të përvitshmën në televizion ndërsa rusët i drejtojnë pyetje përmes telefonit.Presidenti Putin dënoi tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Traktati Kundër Raketave Balistike, që kishte në atë kohë me ish Bashkimin Sovjetik, si “një përpjekje për dhënien fund të ekuilibrit strategjik, por ne do të reagojmë ndaj kësaj”.Ai po ashtu tha se raketa e re balistike ndërkontinentale do të vihet në punë, duke theksuar për shikuesit se, “P..

Lexone

Ish-kancelari austriak: Përballë SHBA-ve, Europa duhet të ngrihet e të mbrojë interesat e veta

Europa duhet t’i mbrojë interesat e saj nga politikat amerikane që minojnë sistemin ndërkombëtar të normave. Kështu është shprehur ish-kancelari austriak, Wolfgang Schuessel, në një intervistë për rusen RT.Schuessel, i cili ka mbajtur edhe detyrën e presidentit të Këshillit Europian, u shpreh se administrata Trump përbën rrezik serioz për normat ndërkombëtare dhe nuk duhet të lejohet të shpërfillë ligjet ndërkombëtare pa u dënuar.Ai ka kritikuar vendimin e SHBA-ve për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore me Iranin dhe të ashtuquajturën luftë tregtare që ato kanë nisur ndaj aleatëve perëndimorë. “Europa duhet të ngrihet dhe të mbrojë interesat e veta”, tha ai.Ai sugjeron që Europa ta kërkojë zgjidhjen përmes organeve ndërkombëtare si Organizata e Kombeve të Bashkuara dhe Organizata Botërore e Tregtisë.Ish-kancelari austriak gjithashtu vuri në dukje se marrëdhëniet SHBA-Evropë mund të japin një mundësi për Brukselin dhe Moskën për të rritur bashkëpunimin ekonomik, politik dhe ..

Lexone

Uashingtoni merr masa pas problemeve të një punonjësit diplomatik

Uashingtoni thotë se ka kthyer në Shtetet e Bashkuara një numër diplomatësh që shërbenin në Guangzhou të Kinës dhe familjarët e tyre, pas kryerjes së kontrolleve mjeksorë si përgjigje ndaj shfaqjes së disa simptomave misterioze tek një punonjës i qeverisë amerikane.Departamenti i Shtetit lëshoi një paralajmërim shëndetësor muajin e kaluar pasi një punonjës njoftoi se po përjetonte disa ndjesi jo-normale, të lidhura me tinguj e presion në tru. Më pas u përcaktua se ai kishte pësuar një traumë të lehtë në tru.Sekretari i Shtetit Mike Pompeo e vlerësoi situatën si një “incident të rëndë mjekësor”.Në një deklaratë dje të zëdhënëses së Departamentit amerikan të Shtetit Heather Nauert thuhej se “mjekët profesionistë amerikanë do të vazhdojnë të kryejnë vlerësime të plota për të përcaktuar shkakun e simptomave dhe nëse gjetjet përputhen me ato të vërejtura tek personeli qeveritar amerikan i prekur më parë apo janë krejtësish të palidhura”.Vitin e kaluar në Kubë, Shtetet e Bashkuara ra..

Lexone

Macron thirrje liderëve të G7-ës: Kini kujdes me Trumpin, ja arsyet

Grupi i shtatë vendeve më të Industrializuara (G7), do t’i bëjë presion presidentit amerikan, Donald Trump gjatë samitit të kësaj jave lidhur me tarifat që ka vënë ai në importet e çelikut dhe alumunit.Presidenti francez, Emmanuel Macron ka thënë se këtë çështje do ta trajtojnë me kujdes teksa tentojnë t’i ndryshojnë mendimin liderit amerikan, transmeton Reuters.Mirëpo Macron, duke folur për gazetarët pas bisedimeve me kryeministrin kanadez, Justin Trudeau, ka thënë se gjashtë vendet tjera anëtare janë mjaftueshëm të fuqishme, të cilat mund të mbijetojnë nëse Shtetet e Bashkuara vendosin të heqin dorë nga roli i tyre global.Komentet e Macronit reflektojnë tensionet për tregti, të cilat pritet të dominojnë samitin që do të mbahet më 8-9 qershor.Vendet anëtare të G7-ës kanë thënë se do të jenë të ashpra derisa përballen me Trumpin, ndonëse nuk dëshirojnë përshkallëzim të situatës.“Në këtë ambient, pavarësisht të gjithave neve na duhet të jemi të kujdesshëm dhe të mundohemi t’i ..

Lexone

Banka Botërore paralajmëron: Rritja e tarifave do të kthejë tregtinë globale në nivelet e vitit 2008

Përshpejtimi i luftës tregtare mund të kthejë nivelet e tregtisë globale në vitin 2008, paralajmëron Banka Botërore.Në raportin e fundit mbi “Perspektivën Ekonomike Globale”, organizata dha një projeksion të zymtë për tregjet në zhvillim dhe ato të zhvilluara, duke përfshirë në analizë përshpejtimin e konflikteve tregtare.“Vendosja e tarifave mund të ketë pasoja negative për tregtinë globale. Përshpejtimi i tyre mund të përkthehet në një rënie të fluksit tregtar në të gjithë botën me rreth 9%, e ngjashme me rënien e regjistruar gjatë krizës globale financiare të vitit 2008”, bëri të ditur Banka Botërore në raport.Kanadaja, Meksika dhe Bashkimi Europian po përgatisim masat e tyre ndaj Shteteve të Bashkuara, në përgjigje të lajmërimit të Donald Trump gjatë javës së kaluar, ku nuk përjashtoi këto ekonomi nga tarifat mbi çelikun dhe aluminin.Zhvillimet ndjekin përplasjet mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, të nisura nga akuzat e Shtëpisë së Bardhë për praktikat e padrejta tregtare..

Lexone