Home / Tag Archives: bashkimit

Tag Archives: bashkimit

Irlanda i jep 2 javë afat Britanisë për përcaktim të kufirit

Irlanda i ka dhënë Britanisë dy javë kohë për të dorëzuar propozimet e shkruara se si planifikon të vendosë kufirin me të pas Brexit-it. Në të kundërt, do të përballet me dialog, tha ministri i Jashtëm irlandez, Simon Coveney.Kufiri mes të pjesës jugore nën Britani të madhe dhe pjesës tjetër të Irlandës do të jetë i vetmi kufi i Britanisë me Bashkimin Evropian, pas daljes nga blloku.Bashkimi Evropian dhe Irlanda insistojnë që tërheqja nga marrëveshja duhet të mbyllet me një pajtim që garanton se veriu i Irlandës do të funksionojë sipas rregullave të Bashkimit Evropian, në qoftë se ne të ardhmen ndonjë pakt i tregtisë nuk do të shfaqë nevojën e rikonsiderimit të kufijve.(TemA TV)

Lexone

Sanchez betohet si kryeministër i Spanjës

Lideri socialist Pedro Sanchez është betuar si kryeministër i Spanjës para mbreti Felipe VI. Sanchez u vu në krye të pushtetit sot, në një ceremoni në Pallatin ZarzuelaBetimi pason përpjekjen e suksesshme të tij, përmes mocionit të mosbesimit, për të rrëzuar ish-kryeministrin konservator Mariano Rajoy gjatë së premtes, pas afro 7 vitesh në pushtet.Sanchez dhe partia e tij janë mbështetës të Bashkimit Evropian dhe vlerës monetare. 46-vjeçari Sanchez është kryeministri i shtatë me radhë i Spanjës që nga kthimi i demokracisë pas vdekjes së diktatorit Francisko Franco më 1975.2 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Italia thirrje BE-së: Jemi pro çeljes së negociatave, shikoni progresin e Shqipërisë

Ambasadori italian Cutillo i ka bërë thirrje Bashkimit Europian që para marrjes së vendimit mbi çeljen ose jo të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë, të shqyrtojë progresin e vendit.Ai jep mesazhin pozitiv se “Roma Zyrtare” është pro çeljes së negociatave.Diplomati i lartë në vendin tonë apelon që vendet e tjera të mos jenë bllokuese. (TemA)vijon…

Lexone

Harrojeni 69-n! Provoni 77-n dhe nuk do të ndaleni së bëri seks

Pozicioni i vjetër tashmë i njohur si ‘69’ tani ka konkurrencë serioze.Bëhet fjalë për pozicionin e ngjashëme me “pozicionin e lugës”, i cili përkatësisht ka marrë emrin për shkak të bashkimit të trupave të partnerëve totalisht kur janë në atë pozicion.Për të arritur këtë ekstazë numerike, duhet të shtriheni të dy anash, partneri duhet të jetë pas jush, duhet të shikoni në të njëjtin drejtim.Më pas duhet të vendosni të dyja këmbët rreth këmbës së sipërme të mashkullit dhe lejoni partnerin të hyjë drejt jush, drejtoni vithet tek ai.Më pas shtrini lehtë këmbët në këndin prej 45 gradësh nga trupi dhe vazhdoni të qëndroni të lidhur, të ngjitur.Tingëllon e komplikuar – mirëpo në praktikë është shumë më e thjeshtë se sa kështu “e shkruar në letër”.Në atë pozicion stimulohet drejtpërdrejt pika G dhe quhet pozicioni i dy shtatave 77./zoneelire.alThe post Harrojeni 69-n! Provoni 77-n dhe nuk do të ndaleni së bëri seks appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë

BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë

Zëdhënësia e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq ka hedhur pretendimet se për Kataloninë, saktësisht për Spanjën, vlejnë standarde të dyfishta nga ato që kanë vlejtur për Serbinë në rastin e pavarësisë së Kosovës.Ajo ka theksuar se e drejta ndërkombëtare është universale, dhe se BE-ja e respekton atë plotësisht. Kocijançiq, me rastin …

Lexone

Maqedoni, tension në kryesinë e BDI – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Kryesia e zgjeruar e Bashkimit Demokratik për Integrim prej disa orësh është duke diskutuar për qëndrimin e saj përfundimtar per te bere ose jo koalicion me VMRO-ne e Nikolla Gruesvskit. Sipas mediave ne Maqedoni, diskutimet janë shoqëruar edhe me debate e tension brenda radhëve te …

Lexone