Home / Tag Archives: arsenalit

Tag Archives: arsenalit

FOTOT E JAVËS: “Rreth e qark botës për 7 ditë”

The Guardian ka bërë përmbledhjen javore të fotografive më të mira.Në galerinë e përcjellë, spikatin raketat izraelite mbi hapësirën ajrore siriane, nisja e fushatës në Turqi, ndeshja finale e Arsene Wenger si trajner i Arsenalit në Londër, dhe demonstratat në Gaza.Hidhini një sy. (TemA)

Lexone

Simeone humbet finalen e Europa League

Trajneri i Atletiko Madridit, Diego Simeone, nuk do të jetë në finalen e Europa League. Në fakt, do të jetë Atletiko, por trajneri argjentinas do të ulet në tribunë, ashtu si bëri dje ndaj Arsenalit.Gjithçka lidhet me ndeshjen e vajtjes mes Arsenalit e Atletikos, ku Simeone protestoi ashpër pas kartonit të kuq për Vërsaljkon dhe për pasojë doli me karton të kuq.Tani vjen edhe vendimi i Disiplinës së UEFA-s, që e dënon Simeonen me 4 ndeshje dhe 10 mijë euro gjobë, për ofendime të vazhdueshme kundrejt arbitrit.Kjo do të thotë që Cholo-s i mbeten edhe 3 ndeshje pezullim, sepse mungoi dje dhe u pa qartë sa po vuante në tribunë, duke mos u ulur asnjë moment.

Lexone

Mbrojtësi i Arsenalit mbetet jashtë Kupës së Botës 2018

Eshtë mbyllur në lot dhe me duart në fytyrë nga dhimbja, gjysmëfinalja e kthimit në Europa League për Laurent Kocielny. 32-vjeçari i “topçinjtë” ka dalë nga fusha me barelë dhe me shumë mundësi nuk do të luajë në Kupën e Botës 2018, ku pritej të ishte qendërmbrojtësi i Francës.Pas pak minutash në fushën e lojës, Koscielny u ul në tokë si pasojë e një problemi serioz në Tendinën e Akilit dhe nuk lë asnjë shpresë për optimizëm.Lojtari nuk pati kontakt, por u dëmtua nga vendosja e keqe e këmbës. Në këto kushte, trajneri i Francës, Deschamp do t’i besojë qendrën e mbrojtjes dy futbollistëve që luajnë në La Liga, Varane dhe Umtiti.4 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Ozil nuk e meriton fanellën e Arsenalit”

Arsenali eliminohet nga Europa League, sezoni mbyllet me dështim, Arsen Venger largohet me kokën ulur, ndryshe nga sa shpresonte dhe meritonte një trajner i madh, që ka fituar dhe mbi të gjitha e ka bërë Arsenalin një ndër klubet më të pasur në planet, me menaxhimin perfekt të të ardhurave.Në Angli Venger nuk është se ka shumë simpatizantë mes tifozëve të Arsenalit, por një legjendë e Arsenalit, ish-mbrojtësi Martin Lion, e ka gjithë inatin me dikë tjetër, gjermanin Mesut Ozil, i padukshëm në Madrid dhe i përlotur pas eliminimit.“Arsen Venger ka investuar shumë para të ky lojtar dhe nuk shoh asnjë arsye për ta justifikuar këtë. Ozil në Madrid nuk e meritonte të mbante mbi shpinë fanellën e Arsenalit.“Ai është kampion bote, është normale që të presim shumë prej tij. Nuk më mallëngjyer dot me lotët e tij të krokodilit. Ndoshta edhe Arsen Venger duhet të flasë hapur dhe të thotë kush dha gjithçka për të, sepse Ozil nuk m’u duk se dha ndonjë gjë”, komentoi Kioun, i cili ka luajtur mb..

Lexone

Arsenali, Luis Enrique kërkon 200 mln £ dhe yllin e Serisë A

Janë 200 milionë sterlina. Sipas “The Sun”, kjo është shifra që Luis Enrique i ka kërkuar Arsenal-it për të përforcuar skuadrën në merkaton e verës.Sipas të përditshmes angleze, ish-trajneri i Barcelona-s është në krye të listës së kandidatëve për të marrë vendin e Arsene Wenger në drejtim të “Topçinjve”.Spanjolli duket se ka kërkuar disa garanci nga drejtuesit e klubit londinez në lidhje me investimet që do të mund të bëhen në verë për të krijuar një ekip të fortë.Objektivi kryesor e Luis Enrique është mesfushori i Roma-s, Radja Nainggolan.27 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

(VIDEO) U tallën me Simeonen, në fund u tall.. ai!

Disa tifozë të Arsenalit, të inkuadruar nga kamera, pas përjashtimit të trajnerit të Atletiko Madridit, Simeone, nisën të talleshin, duke i bërë me dorë “mirupafshim”, pra se gjithçka më pas do të merrte tatëpjetën për spanjollët dhe ashtu ishte deri te goli i Lakazet, por më pas gjërat rrodhën ndryshe, teksa Grizman barazoi dhe Simeone festoi në tribunë…Morali: mos u gëzo i gëzuar, mos u hidhëro i hidhëruar…

Lexone

Arsenali e bën lëmsh, Marseja pranë finales

Marseja është një hap nga finalja e Europa League, që do të luhet në Lion, ndërsa Arsenali nuk përfiton dot nga gabimet e Atletikos dhe barazon në shtëpi me spanjollët, që luajtën me 10 lojtarë gjithë ndeshjen.Arsenal-Atletiko Madrid 1-1Shënues: 61′ Lakazet / 82′ GrizmanArsen Venger drejtoi ndeshjen e fundit shtëpiake në karrierë si trajner i Arsenalit në kupat e Europës, por nuk ishte një kujtim i bukur. E nisi shumë mirë Arsenali, që goditi shtyllën me Lakazet pas 6 minutash, ndërsa në minutën e dhjetë Sime Vrsaljko tradhtoi Atletikon, sepse mori kartonin e dytë të verdhë të takimit, ndërkohë që Simeone protestoi ashpër dhe arbitri e ndëshkoi. Një pjesë e parë e dominuar nga Arsenali, por goli erdhi në minutën e 61-të me Lakazet. U duk se mori fund dhe do vinte goli i dytë për Arsenalin, por mbrojtja e Topçinjve e bëri lëmsh në fund, kur Grizman përfitoi nga një gafë e Kosielnisë dhe barazoi, gol shumë i rëndësishëm.Marsejë – Salcburg 2-0Shënues: 15′ Thoven, 63′ N’XhiePar..

Lexone

Jamie Vardy shkruan histori në Premier Liga

Jamier Vardy e ka thyer një rekord të madh në Premier Liga. Sulmuesi anglez ka arritur që të vendon një rekord gjigant në ligën më të fort në botë. Jamie Vardy është lojtari i parë në Premier Liga që i shënon, Manchester United, Liverpoolit, Chelseas, Arsenalit dhe Manchester Cityt, gol …

Lexone

Befason Arsenal, ja cilin numer do ta bart Aubameyang

Sulmuesi u largua nga Borussia Dortmund duke iu bashkuar klubit londinez. Pierre Emerick Aubameyang është futbollist i ri i Arsenalit. Sulmuesi u largua nga Borussia Dortmund duke iu bashkuar klubit londinez në transferim me vlerë prej 60 milionë euro. Aubameyang do të jetë përforcimi më i shtrenjtë i Arsenalit, përcjell …

Lexone

Zbulohet paga e Aubameyangut te Arsenali

Pierre Emerick Aubameyang është shumë pranë kalimit te Arsenali. Mungon vetëm firma pasi akordi me Borussian e Dortmundit është arritur për shumën e 55,4 milionë paund të cilat do të përfundojnë në arkat e verdhezinjëve që kanë pranuar më në fund ofertën e topçinjëve të Londrës për sulmuesin nga Gaboni. …

Lexone