Home / Tag Archives: arrestuar (page 3)

Tag Archives: arrestuar

DETAJET: Sekuestrohen 671 kg drogë në Karaburun, arrestohet vlonjati (emri)

Policia e Vlorës ka sekuestruar një sasie të madhe kanabisi në Gadishullin e Karaburunit.Forcat blu bëjnë me dije se janë sekuestruar 671 kg lëndë narkotike Cannabis Sativa, si dhe 200 litra benzinë në 8 bidona plastik.Në pranga ka përfunduar Benardo Nezhaj, 29 vjeç nga Orikumi. Dyshohet se lënda narkotike do trafikohej në Itali.Njoftimi i policisë:Strukturat Policore të Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë në bashkëpunim me Delta Forcë kanë zhvilluar operacionin e koduar ”Karaburuni”, në të cilin kanë goditur një rast të trafikimit të lëndëve narkotike.Si rezultat është arrestuar në flagrancë shtetasi:Benardo Nezhaj, 29 vjeç, banues në Dukat i Ri, Orikum.U krye arrestimi i tij pasi në Gadishullin e Karaburunit, në vendin e quajtur “Depot e Valanidhit, iu gjetën dhe sekuestruan 671 kg lëndë narkotike Cannabis Sativa, si dhe 200 litra benzinë në 8 bidona plastik.Vijon puna për dokumentimin e plotë ligjor të këtij rasti si dhe për identifikimin e kapjen e të tjerë shteta..

Lexone

Vlorë, gjenden çanta me 700 kg kanabis në breg të detit

Policia e Vlorës ka gjetur rreth 700 kg kanabis në gjirin e Bristanit, në Karaburun.Dyshohet se lënda narkotike për momentin ishte braktisur nga trafikantët pranë depove të Valanidhit, por ata kanë pasur për qëllim ta dërgonin drejt Italisë.Hashashi ishte i ndarë në disa çanta, të cilat ishin fshehur në breg të detit. Blutë e Vlorës po vijojnë me operacionin, duke bërë krehjen e zonës për të bërë të mundur gjetjen e mjetit lundrues, me të cilin do të transportohej droga.Mësohet se ende s’ka persona të arrestuar në këtë operacion antidrogë ku janë përfshirë edhe efektivë të Delta Forcë.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

U qëllua me 8 plumba, viktima në Vlorë tentoi të vriste me kallash ekzekutorin

Vlora u trondit mbrëmjen e djeshme nga një tjetër ekzekutim me armë në mes të qytetit, që siç duket nga rrethanat ka për shkak larjen e hesapeve të drogës. Për vrasjen e 29 vjeçarit Vasil Dervishaj nuk ka ende asnjë të ndaluar nga policia e qytetit bregdetar, por mësohet se rreth 20 persona janë marrë në pyetje gjatë natës.Të pyeturit nga Blutë e Vlorës janë dëshmitarë, apo persona që mund të ndihmojnë në zbardhjen e atentatit ndaj të riut, i cili sipas ekspertizës është qëlluar me 8 plumba. Më vdekjeprurësin prej tyre e Dervishaj, pronari i një lokali të njohur në Vlorë, e ka marrë në kokë.Gjithashtu mësohet se në lagjen “Pavarësia” ku ka ndodhur ngjarja nuk kanë funksionuar kamerat e sigurisë, kështu që gjetja e autorëve bëhet edhe më e vështirë.Pavarësisht se nuk ka konfirmim zyrtar nga policia për pistat e hetimit, mendohet se ato janë përqendruar tek trafiku i drogës, për të cilën biznesmeni ishte arrestuar në vitin 2012.Ndërkohë sipas një versioni jozyrtar, thuhet se vikt..

Lexone

Sherr me thikë, i riu plagos shokun e tij dhe një 20 vjeçar në Kuçovë

handcuffs Një i ri është arrestuar në qytetin e Kuçovës, pasi ka plagosur me thikë një bashkëmoshatar dhe shokun e tij.I arrestuari është Llazar Ziu, 20 vjeç banues në fshatin Tapi. Sipas policisë ai ka goditur me thikë shtetasin me iniciale E.K.Por gjatë grindjes Ziu ka goditur edhe shokun e tij R.B, 17 vjeç.Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprat penale, ”Kanosja”, ”Prishja e qetësisë publike”, ”Plagosje e lehtë me dashje” dhe “Plagosje e lehtë nga pakujdesia”.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vrasja biznesmenit nga Vlora, dy pistat ku po heton policia. Ja e shkuara e 29-vjeçarit

Viktima e mbremshme ne Vlore, pronari i nje lokali dhe biznesmeni Vasil Dervishaj qe u ekzekutua sapo ka zbritur nga makina, nuk eshte nje emer i panjohur per policine.“Panorama” ben me dije se ai ka qene i arrestuar me pare per trafik te lendeve narkotike.Pas ngjarjes, policia ka nisur hetimet ne disa pista, duke u perqendruar vecanerisht ne ate te nje krimi per hesape droge dhe ne nje krim per shkak te hakmarrjes pas nje hasmerie te vjeter.Nuk ka ende asgje zyrtare lidhur me shkakun, pasi policia thote se eshte duke hetuar per ngjarjen.Policia ka ngritur pika kontrolli dhe po krihet zona me qëllim kapjen e autorëve, të cilët dyshohet se janë larguar në drejtim të Fierit për të humbur gjurmët.Si pjese e procedures hetimore, policia ka bere edhe disa shoqerime per t’i pyetur lidhur me ngjarjen, por nuk ka asnje te dyshuar apo identifikuar si autor.

Lexone

Çfarë ndodhi me survejimin e Lulzim Bashës?

Ditën e premte të javës së kaluar, mediat raportuan se kreu i PD, Lulzim Basha ishte vënë nën survejim nga Policia e Shtetit.Lajmi bëri bujë të madhe në media, ndërsa Basha mblodhi me urgjencë grupin parlamentar të Partisë Demokratike.Nga ana tjetër edhe kreu i grupit parlamentar të PD, Edmond Spaho në një dalje për mediat e cilësoi këtë si një skandal, me porosi sipas tij të kryeministrit Rama dhe ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.Basha pretendonte se survejimi i policisë lidhej me audio-përgjimin që PD publikoi disa ditë më parë, në lidhje me Agron Xhafajn, vëllain e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.Nga ana tjetër Policia e Shtetit, ka përgënjeshtruar lajmin, duke theksuar se kreu i PD, dhe as ndonjë politikan tjetër nuk janë nën survejim nga uniformat blu. Policia thekson se kreu i opozitës mbrohet nga Garda e Republikës.Por, vetë kreu i PD, Lulzim Basha lëshoi gjithë atë tymnajë, u bë qesharak në media, duke luajtur rolin e viktimës dhe ndërkohë pasditen e po asa..

Lexone

Rrugorja arreston dy drejtues mjeti dhe vendos 316 gjoba në Lezhë

Policia Rrugore e Lezhës, gjatë fundjavës ka arrestuar dy drejtues mjeti për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe ka vendosur gjithsej 316 gjoba.Janë ndaluar administrativisht 12 mjete, të cilat kanë rezultuar me detyrime administrative të pashlyera.Gjithashtu, janë pezulluar 52 leje drejtimi për shpejtësi tej normave të lejuara dhe drejtim mjeti nën efektin e alkoolit.Policia Rrugore e Lezhës bën me dije se do të vijojë kontrollet e pandërprera, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore dhe rritjen e parametrave te sigurisë rrugore, ku apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të bashkëpunojnë duke respektuar rregullat e qarkullimit rrugor.4 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vrasësi shqiptar arratiset për herë të katërt nga burgu, ekzekutohet nga Policia

Një shqiptar i dënuar me 25 vjet burg për vrasje në Maqedoni, në përpjekje për t’iu shmangur policisë, ka mbetur i vrarë; ngjarja ndodhi në Tetovë. Viktima Jeton Rexhepi, 38 vjeç, ishte dënuar për vrasje.Ai ishte arratisur edhe vite më parë nga burgu, në 2012, në 2014 dhe në 2016 dhe Policia e kishte kapur.Kjo ishte tentativa e katërt e tij dhe e Policisë për ta ndaluar arratisjen e tij.Por, këtë radhë Rexhepi iu kundërpërgjigj me armë zjarri.Burimet e para nga terreni, sipas mediave maqedonase, thanë se, Rexhepi ishte i armatosur dhe hapi zjarr drejt Forcave Speciale që kishin shkuar për ta arrestuar në orët e para të mëngjesit.Të dhënat jozyrtare flasin se Rexhepi akuzohej gjithashtu edhe për një rrëmbim, gjatë viteve të tij të arratisë.

Lexone

I afërmi i kryetarit të PD, kultivues dhe trafikant droge bie në prangat e policisë. Hesht “dixhitali” i Berishës

Nje i aferm i zyrtarit te larte te Partise Demokratike eshte perfshire ne kultivim dhe trafik drogen, por qe ka rene ne prangat e policise se shtetit.Arben Babasi, një nga tre personat e arrestuar në Krujë pasi u zbuluan me kanabis, është kushëriri i një zyrtari të Partisë Demokratike.Mësohet se ai është kushëri i Ndriçim Babasit, ish-deputet i Partisë Demokratike, njëherësh kryetar i PD ne njesine numer 5 ne kryeqytet dhe biznesmen.Arben Babasi u arrestua së bashku me Ferjan Zallën dhe Mondi Zalla me banim në Fushë-Krujë, pasi në Krastë, policia zbuloi të kultivuara 2,080 bimë Cannabis SativaAta dyshohet se në bashkëpunim me njëri- tjetrin dhe me persona të tjerë për të cilët vazhdon hetimi, në Krastë kanë kultivuar në disa ambiente të hapura në brendësi të pyllit 2,080 bimë narkotike Cannabis Sativa, të cilat u asgjësuan me anë të djegies.Por kjo nuk do te thote se Partia Demokratike eshte e perfshire si part ne kultivimin dhe trafikun e droges, ndonese kete radhe mungoi “q..

Lexone

Asgjësohen 2 mijë e 80 bimë kanabis në Krujë, 3 në pranga (EMRAT)

Foto ilustruese Shefi i Sigurisë në Policinë e Shtetit, Gjovalin Loka, paralajmëroi ditën e djeshme arrestime në zonën e Krujës për kultivimin e kanabisit dhe rezultati është bërë i ditur sot nga uniformat blu, pasi janë arrestuar 3 persona dhe janë asgjësuar 2080 bimë hashashi.Operacioni “Krasta 2” ka çuar në pranga shtetasit:-Ferdjan Zalla 33 vjeç, banues në Krujë;-Mondi Zalla 42 vjeç, banues në Fushë – Krujë;-Arben Babasi 42 vjeç, banues në Fushë – Krujë.Arrestimet janë bërë pas një hetimi proaktiv disa mujor, në një operacion të përbashkët midis Komisariatit të Policisë Krujë, Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, Forcave Operacionale dhe FLO të Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit.Gjithashtu filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin G.Sh. 42 vjeç, banues në Krujë, për veprën penale “Moskallëzimi i krimit”.“Shtetasit e mësipërm, dyshohet se në bashkëpunim me njëri- tjetrin dhe me persona të tjerë (për të cilët vazhdon hetimi), në vendin e q..

Lexone