Home / Tag Archives: arrestuar (page 20)

Tag Archives: arrestuar

Ekstradimi i Arbër Çekajt, brenda 2 javësh autoritetet gjermane e sjellin në Tiranë

Arbër Çekaj, pronari i firmës “Arbri Garden”, i arrestuar një ditë më parë në Gjermani, pasi dy muaj më parë në kontenierin me banane të firmës së tij u gjetën të fshehura edhe 618 kilogramë kokainë e ardhur nga Kolumbia, pritet të paraqitet para autoriteteve shqiptare të drejtësisë brenda 10-15 ditëve.Burime të Top Channel kanë konfirmuar se ekstradimi i Çekajt është një procedurë e shkurtër që pritet të kryhet mes zyrës së Interpol Tiranës dhe zyrës homologe në Gjermani. Kjo pasi urdhri i kërkimit ndërkombëtar ndaj Çekajt përmban të gjithë dokumentacionin e nevojshëm si dhe vendimin që ndaj tij është caktuar në mungesë masa e sigurimit “arrest me burg”.Dhe nuk ka nevojë për dokumente shtesë apo dërgime dosjesh. E gjithë kjo procedurë, sipas burimeve të Top Channel, mund të zgjasë nga 10 deri në 15 ditë. Kështu, brenda disa ditëve, Prokuroria e Krimeve të Rënda do të ketë në dispozicion për ta pyetur njeriun kryesor të dyshuar për trafikimin e ngarkesës rekord të kokainës të kapur..

Lexone

“Ai nuk është Cari ynë”, Vladimir Putin arreston kundërshtarin e flaktë në Moskë

Opozitari rus, Aleksei Navalny është arrestuar nga policia në Moskë, në protestën kundër presidentit rus, Vladmir Putin.Navalny është dërguar në mbajtje pak kohë pasi kishte arritur në sheshin Pushkin, ku policia arrestoi protestuesit.Nën sloganin “Ai nuk është Cari ynë”, Navalny u ka bërë thirrje mbështetësve të tij që të protestojnë, pak kohë para inaugurimit të Putinit për mandatin e katërt presidencial.Protesta pritet të mbahen në mbi 90 qytete ruse, përfshirë Moskën dhe Shën Petersburgun edhe pse për disa tubime, organizatorët nuk kanë marrë leje nga autoritetet, përfshirë edhe protestën në Moskë.Rreth 200 protestues deri më tani janë arrestuar në protestat në Rusi, kryesisht në Lindjen e Largët dhe Siberi.Putin pritet të bëjë betimin si president më 7 maj.Navalny, që ka organizuara protesta të mëdha dhe ka publikuar një seri të raporteve për korrupsionin në elitën udhëheqëse të Rusisë, i ishte ndaluar pjesëmarrja në zgjedhjet presidenciale ruse, për shkak të një dënim..

Lexone

VIDEO tronditëse: Infermierja tenton të vrasë 4 foshnje të porsalindura

Një infermiere është arrestuar pasi i hoqi tubat e aspirimit 4 foshnjeve të porsalindura në përpjekje për t’i vrarë ata.Simone Anjos dos Santos, 41 vjeç, u arrestua pasi u kap nga kamerat e sigurisë teksa ajo tentoi të vriste foshnjet e porsalindura.Ngjarja e frikshme ndodhi në një spitali privat në Rio de Janeiro. (TemA)

Lexone

DETAJET: Si u arrestua në Gjermani Arbër Çekaj, ja ku ishte fshehur

Arbër Çekaj, pronari i ngarkesës me banane ku u zbulua 613 kg kokainë, eshte arrestuar sot në Gjermani.Administratori i kompanisë “Arbri Garden”, u arrestua në një provincë të Dyseldorfit, me identetit të ndryshuar, nga Arbër Çekaj në Arbër Jansen duke marrë mbiemrin e bashkëshortes së tij me origjinë daneze.Sipas informacioneve të Policisë së Shtetit, 43-vjeçari nuk bërë rezistencë në momentin e arrestimit, i cili ishte fshehur në një banesë dykatëshe.Burime nga grupi hetimor pohojnë për ABC News, se dy javë më parë parë kishin shkuar në Berlin të Gjermanisë, oficerë të Krimeve të Rënda, të cilët bashkë me homologët e tyre, bënë të mundur lokalizimin e më pas prangosjen e Arbër Çekaj.43-vjeçari i bashkohet edhe dy të arrestuarve të tjerë për kokainën e bllokuar në Maminas në fund të Shkurtit, Donald Lushaj si dhe shoferi i firmës që transportoi ngarkesën, Armando Pezaku.(TemA)

Lexone

613 kg kokainë, arrestohet në Gjermani Arbër Çekaj

Është arrestuar në Gjermani Arbër Cekaj, pronar i “Arbri Garden”. Ai akuzohet si porositës i kontejnerit me banane, ku u kapën 613 kg kokainë.Policia e shtetit shpalli në kërkim ndërkombëtar Arbër Çekaj, pronarin e shoqërisë “Arbri Garden” i cili kishte porositur kontejnerin me banane nga Kolumbia brenda të cilit u gjet dhe sekuestrua sasia rekord prej 613 kg kokainë. Droga e ardhur nga Kolumbia, ishte e fshehur në një kontejner me fund të dyfishtë që ishte mbushur me banane, dhe kishte destinacion tregun europian.Droga mbërriti në port më 19 shkurt ndërsa operacioni për sekuestrimin e saj u ndërmor mbrëmjen e 27 shkurtitVetëm dy ditë përpara ndërhyrjes së policisë, Arbër Çekaj ishte larguar bashkë me familjen në drejtim të Gjermanisë.4 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Arrestohet Arbër Çekaj, pronari i 613 kg kokainë që u kap në Maminas

Arbër Çekaj, pronari i ngarkesës me banane ku u zbulua 613 kg kokainë, eshte arrestuar sot në Gjermani.Ai është pronari i kompanisë Arbri Garden e cila ishte porositësja e kontenierit me banane nga Kolumbia brenda të cilit u kap sasia rekord e kokainës ndonjeherë në vendin tonë.Operacioni për arrestimin e tij është kryer nga policia gjermane në bashkëpunim me atë shqiptare.Pronari i kompanisë Arbri Garden është kapur në një provincë pranë Dysedorfit.Kujtojmë se Arbër Çeka është hetuar edhe rreth 2 vite më parë, si i dyshuar për përfshirjen në trafikimin e kokainës.Sipas burimeve nga Policia e Shtetit, mësohet se në dhjetor të vitit 2015, kompanisë “Arbri Garden” të Arbër Çekajt i janë kapur 90 kilogram kokainë në Ekuador.Për këtë rast, Policia pati referuar materialet në Prokurorinë e Krimeve të Rënda më datë 22 dhjetor 2015, me numër protokolli 12041 dhe 12041/1.Ndërsa në janar të vitit 2016, pas referimit të materialeve, Çekaj është shoqëruar me iniciativën e Policisë p..

Lexone

Drogë me avionë nga Shqipëria në Itali, goditet grupi kriminal

Policia italiane e Riccione-s në Rimini ka shkatërruar një grup kriminal me shtetas shqiptarë, të cilët kryenin një trafik ndërkombëtar droge nga Shqipëria në Itali, duke pasur raste të transportit të lëndës narkotike edhe me avionë.Shtypi italian shkruan se që në orët e para të mëngjesit të sotëm, janë arrestuar gjatë një operacioni policor shtatë persona, anëtarë të një rrjeti ndërkombëtar të trafikut të drogës që drejtohej nga shqiptarët.Gjatë operacionit, përveç marijuanës, kokainës e hashashit, policia italiane ka sekuestruar edhe një avion të vogël sportiv, i cili dyshohet se përdorej për transportin e lëndëve narkotike nga brigjet shqiptare në ato italiane.4 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vajza që qan natën në varreza alarmon banorët dhe policinë

Misteri i një vajze të re, e cila ka shkuar në varreza duke folur dhe qarë në krye të varrit të një gruaje që kishte humbur jetën 35 vite më parë, vijon të mbajë pezull një qytet të tërë.Sipas një prej gazetave më të mëdha turke, “Hurriyet” për herë të parë vajza 15-16 vjeçare është parë në varrezat e Çorumit, në Turqi, natën e 26 Prillit, ndërsa prej asaj kohe ka shkuar atje edhe 4 netë të tjera. Sipas punonjësve të varrezave, e reja ka shkuar tek varri i Fatma Ç., e cila ka humbur jetën në vitin 1982. Sipas tyre ajo fliste me vete dhe qante.Media turke raporton se lëvizjet e vajzës dhe të shumë personave kureshtarë që janë afruar natën tek varrezat për të parë kush është ajo, ka vënë në alarm edhe forcat e policisë.Natën e 30 Prillit disa policë kanë shkuar tek varri i përfolur, por e reja e ndihmuar edhe nga errësira ia ka dalë të largohet. “Hurriyet” raporton e reja ishte e veshur me të zeza dhe me këpuce të kuqe.Sipas policisë, ajo kishte lënë mbi varrin e Fatma Ç. disa gu..

Lexone

E theri 14-vjeçarin pasi i tha se e ka motrën e bukur

Pas një sulmi të së mërkurës në një shkollë të Vjenës, policia austriake dyshon në përpjekje për vrasje. Viktima (14) dyshohet se e ka kërcënuar dhe i ka kërkuar të holla sulmuesit (16), pasi ky i kishte thënë se e ka motrën “e bukur”.Gjatë takimit para shkollës, 16-vjeçari e ther me thikë të kuzhinës të miturin, gjendja e të cilit është kritike, ka deklaruar zëdhënësi i policisë, Harald Söros.Austriaku 14-vjeçar, i lindur në Vjenë, por me prejardhje arabe, përmes thashethemeve të shokëve është ndjerë i çnderuar.Prandaj nga kroati 16-vjeçar kërkoi disa herë të holla dhe po që se nuk i sjellë, ai do ta vriste. Edhe pse 16-vjeçari një herë ia kishte dhënë 100 euro, i mituri nuk ka qenë i kënaqur, por ka kërkuar edhe më tepër të holla.Mëngjesin e së mërkurës, ata e kishin lënë një takim para shkollës, shkruajnë mediat austriake, përcjell Albinfo.ch.Kroati e ka vijuar aty mësimin, ndërsa sipas informatave jozyrtare, arabi ka qenë i suspenduar. Gjatë zënkës midis tyre, rreth orës ..

Lexone