Home / Tag Archives: arrestuar (page 10)

Tag Archives: arrestuar

Tiranë, arrestohet drejtuesi i autobusit me patentë false

Një 36-vjeçar, shofer autobusi është arrestuar nga policia e Tiranës pasi u kap me dokumente dhe patentë të falsifikuar.Arrestimi i tij u bë në kuadër të zbatimit të Planit Operacional “Tispol Maj 2018”, për debitorët dhe shkeljet e tjera të legjislacionit rrugor.“Shtetasi me iniciale F.K., vjec 36 u konstatua duke drejtuar mjetin tip “Autobuz” për transport pasagjerësh me leje drejtimi dhe certifikatë aftësimi profesional të falsifikuar.Drejtuesi i mjetit u kap në kushtet e flagrancës dhe u shoqërua në ambientet e Drejtorise Vendore të Policisë Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore e Proceduriale nga Sektori i Krimit Ekonomik e Financiar”, thotë policia.20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Greqi, shqiptari kapet me 1,16 kg kokainë; në pranga dhe një greke

Një shtetas shqiptar dhe një shtetase greke janë vënë në pranga në shtetit helen, të kapur me një sasi lënde narkotike të llojit kokainë. Mediat greke bëjnë me dije se 44-vjeçari shqiptar, identiteti i të cilit nuk bëhet me dije është arrestuar në flagrancë teksa po blinte një sasi prej 1,16 kilogramë kokainë tek një shtetase greke, 35 vjeçe.Pas kontrollit në makinën dhe banesën e shtetasit shqiptar policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 37 doza të gatshme kokaine me peshë 69 gramë, një shumë parash prej 70.090 euro, si dhe 120 paund.Nga hetimet rezultoi se grekja e sillte kokainën me tragetin e linjës nga Pireu dhe ia dorëzonte shqiptarit që pastaj e trafikonte në tregun vendas, kryesisht në qytetin Chania.20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Thyen masën e “arrestit shtëpiak” dhe aksidenton rëndë gruan

Foto ilustruese Një grua është aksidentuar një ditë më parë në Shkodër, në vendin e quajtur rrethrrotullimi i Urës së Bunës. Shtetasja me inicialet K.V. është përplasur nga një automjet dhe ka pësuar dëmtime të rënda.Ndërkohë, policia thotë se ka arrestuar në kushtet e flagrancës drejtuesin e mjetit tip Benz, 25-vjeçarin me inicialet A.N.Ky shtetas është larguar nga vendngjarja pasi ka përplasur gruan e moshuar. Ai u kap më vonë nga uniformat blu.Situata rëndohet edhe më shumë për të riun pasi përveç aksidentit që shkaktoi dhe largimit nga vendngjarja, ai ishte nën masën “arrest shtëpie” për një vepër penale.Ai do të përballet tashmë me akuzat “largim nga vendi i aksidentit”, “shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Sërish dhunë në Londër, vritet me thikë një 20-vjeçar

Një i ri rreth 20 vjeç është qëlluar për vdekje me thikë natën në Mitcham, një zonë jug-perëndimore në Londër. Sipas Scotland Yard, i riu ka vdekur në vend dhe policia ka arrestuar një person të dyshuar rreth 41 vjeç.Episodi pason vdekjen e një 24-vjeçari të qëlluar po me thikë të premten në Barking, zonë periferike e kryeqytetit britanik. Nga fillimi i këtij viti, në Londër numërohen tashmë më shumë se 60 vrasje, me armë zjarri dhe armë të fohta.Bashkiaku i qytetit, Sadiq Khan ka rekomanduar policinë metropolitane për “të bërë gjithçka që është e mundur për të sjellë drejtësi tek qytetarët”. Mësohet se policia u noftua për vrasjen në orën 03:29 (ora lokale).20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Greqi, shqiptari kapet me 1,16 kg kokainë, në pranga dhe një shtetase greke

Një shtetas shqiptar dhe një shtetase greke janë vënë në pranga në shtetit helen, të kapur me një sasi lënde narkotike të llojit kokainë. Mediat greke bëjnë me dije se 44-vjeçari shqiptar, identiteti i të cilit nuk bëhet me dije është arrestuar në flagrancë teksa po blinte një sasi prej 1,16 kilogramë kokainë tek një shtetase greke, 35 vjeçe.Pas kontrollit në makinën dhe banesën e shtetasit shqiptar policia gjeti dhe sekuestroi në cilësinë e provës materiale 37 doza të gatshme kokaine me peshë 69 gramë, një shumë parash prej 70.090 euro, si dhe 120 paund.Nga hetimet rezultoi se grekja e sillte kokainën me tragetin e linjës nga Pireu dhe ia dorëzonte shqiptarit që pastaj e trafikonte në tregun vendas, kryesisht në qytetin Chania.20 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Masakra e Teksasit; Vrasësi pre e bullizmit, kurseu njerëzit që pëlqente

17-vjeçari grek me nënshtetësi amerikane, Dimitrios Pagourtzis, është studenti i arrestuar për masakrën në shkollën e mesme të Texasit. Mediat shkruajnë se ai ishte në qendër të veprimeve të bullizmit nga shokët e klasës dhe trajneri.Ndërkohë që gjykatësi i mohoi mundësinë e lirimit me kusht, i riu u shfaq i qetë. Bullizmi dyshohet se është motivi për masakrën që shkaktoi, ndërkohë që plani i përgjithshëm i sulmit duhet të përcaktohet në detaje.Megjithatë nga thashethemet e para që kanë rrjedhur në lidhje me profilin e 17-vjeçarit mësohet se në një foto në rrjetet sociale ai mban veshur një T-shirt ku shkruhet: “Lindur për të vrarë”, por edhe një xhaketë të gjatë të gjelbër me simbole naziste.1 of 5“Në ditarin e tij Dimitrios Pagourtzis, kishte planifikuar për të vrarë njerëz dhe të kryente vetëvrasje”, njoftoi në një konferencë për shtyp guvernatori i Teksasit Greg Abbott, duke shtuar se në makinë dhe në shtëpinë e studentit-vrasës janë gjetur bomba benzine dhe pajisje të tje..

Lexone

FOTOT: “Aborti ndez përplasjet në Kroaci”, 10 mijë persona mësyjnë rrugëve të Zagrebit

Mijëra protestues kundër abordit, kanë protestuar sot në Zagreb të Kroacisë.Ngjarja ka kaluar pa asnjë incident, ka njoftuar Policia. Sipas autoritetet, në marshin e quajtur “Marshi për Jetën” në Zagreb, morrën pjesë rreth 10 mijë persona. Protesta të ngjajshme janë mbajtur edhe në qytetin Split dhe Rijeka.Në Split, kryepeshkopi Marin Barisiq u ba bërë thirrje marshuesve që të mbrojnë jetën.Por në Rijeka kishte edhe një kundër-protestë, të titulluar “Marsh për Liri”. Dy anët e protestuesve janë përleshur dhe policia ka arrestuar mbi 20 gra aktiviste, të cilat u munduan që të ndalonin protestën kundër abortit, transmeton Reuters.Aborti është legal në Kroaci deri në javën e 10-të të shtatzënisë. Ligji për abortin daton që prej vitit 1978, kur Kroacia atëbotë ishte pjesë e Jugosllavisë.Aktivistët po kërkojnë që ky ligj të shfuqizohet. Vitin e kaluar, një gjykatë kroate kishte vendosur që të hidhte poshtë kërkesën për shfuqizimin e abortit.Rreth 90 për qind e popullsisë në Kroa..

Lexone

Identifikohen policët e dhunës barbare në Korçë: Në qeli policia s’ka kamera, familjarët filmojnë trupin në morg

Policia ka identifikuar efektivët që hynë në qelinë ku mbahej Enea Ftoj në komisariatin e Korçës.Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave që po heton vdekjen e të arrestuarit ka marrë kamerat e sigurisë që ndodhen vetëm në korridoret e komisariatit.Aty duken policet që kanë hyrë e kanë dalë nga qelia, ndërsa në dhomën e izolimit nuk ka kamera sigurie. Emrat e policëve të dyshuar për ushtrim dhune nuk bëhet të ditur, ndërsa bashkëshortja e viktimës, ka dëshmuar se i shoqi i kishte përmendur dy emra policësh, Alqi dhe Kreshniku.Për të hetuar në lidhje me ngjarjen në drejtorinë e Policisë së Korçës ka shkuar edhe drejtuesja e Shërbimit të Brendshëm në polici, Anila Trimi.Arsyet e vdekjes së 27-vjeçarit Enea Ftoj nuk janë bërë ende publike, ndërsa thuhet se atij i ka ndaluar zemra, por siç pretendojnë familjarët, 27-vjeçari është rrahur aq sa i janë shkaktuar hematoma në disa pjesë të trupit. Familjarët e tij e filmuan të ndjerin në morg për të faktuar dhunën.Enea Ftoj isht..

Lexone

Enea Ftoj/ Identifikohen policët e dhunës, në qeli policia nuk ka kamera

Policia ka identifikuar efektivët që hynë në qelinë ku mbahej Enea Ftoj në komisariatin e Korçës.Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave që po heton vdekjen e të arrestuarit ka marrë kamerat e sigurisë që ndodhen vetëm në korridoret e komisariatit.Aty duken policet që kanë hyrë e kanë dalë nga qelia, ndërsa në dhomën e izolimit nuk ka kamera sigurie. Emrat e policëve të dyshuar për ushtrim dhune nuk bëhet të ditur, ndërsa Bashkëshortja e viktimës, ka dëshmuar se i shoqi i kishte përmendur dy emra policësh, Alqi dhe Kreshniku.Për të hetuar në lidhje me ngjarjen në drejtorinë e Policisë së Korçës ka shkuar edhe drejtuesja e Shërbimit të Brendshëm në polici, Anila Trimi. Arsyet e vdekjes së 27-vjeçarit Enea Ftoj nuk janë bërë ende publike, ndërsa thuhet se atij i ka ndaluar zemra, por siç pretendojnë familjarët, 27-vjeçari është rrahur aq sa i janë shkaktuar hematoma në disa pjesë të trupit. Familjarët e tij e filmuan të ndjerin në morg për të faktuar dhunën.Enea Ftoj ishte..

Lexone

FOTOT: “Muzikë, seks dhe para”, kjo është “Bar-Kafe Tata” që bënte namin në Shkodër

Prokuroria e Shkodrës ka njoftuar se ka dërguar për gjykim grupi i kryesuar nga Rinard Tata, dhe 10 përsona të tjerë.Ata janë të akuzuar për shfrytëzim prostitucioni, pastrim të produkteve të vepres penale, dhe disa vepra të tjera penale.Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër përfundoi hetimet praprake të procedimit penal nr.1623, të vitit 2014, ka ngritur akuzë dhe derguar për gjykim 11 të pandehur, të cilët prej shumë vitesh kishin rekrutuar disa vajza dhe i shfrytëzonin për prostitucion në disa lokale dhe hotele në qytetin e Shkodrës, e më pas paratë e përfituara nga kjo veprimtari kriminale i riciklonin në aktivitetet tregtar dhe ndërtim.Këta përsona janë:1. I pandehuri Rinard Tata ( alias Federik Tota ), lindur dhe banues ne Shkoder, i arrestuar, i dënuar edhe më parë, i cili akuzohet se ka kryer veprat penale të:1. “Shfrytezim i prostitucionit“ parashikuar nga neni 114/2 te K.Penal, në dem të disa femrave.2. “Mbajtja e lokaleve per prostitucion“ parashi..

Lexone