Home / Tag Archives: arrestuar

Tag Archives: arrestuar

VIDEO-ja e plotë: Ja si u arratis nga gjykata i riu nga Vlora

Një i burgosur është arratisur nga ambjentet e Gjykatës në Vlorë ditën e sotme rreth orës 10:40. I riu Mikel Kasa ka qenë në katin e dytë të Gjykatës dhe sapo u dha vendimi, ai kapërceu tavolinën dhe vrapoi përmes sallës, zbriti dy kate me shkallë dhe doli me vrap nga dera kryesore e gjykatës. Policia e Vlorës ka blinduar qytetin dhe po kërkon për Mikel Kasajn, por deri më tani nuk kanë mundur të bien në gjurmët e tij. Mikel Kasa ishte arrestuar për rrëmbim personi dhe sapo dëgjoi vendimin e Gjykatës është arratisur. Për Kasën është dhënë vendimi me 5 vjet burg dhe akuzohet për heqje të paligjshme të lirisë. (TemA)

Lexone

Si u arratis nga Gjykata e Vlorës i dënuari për rrëmbim

Një i burgosur është arratisur nga ambjentet e Gjykatës në Vlorë. I arratisuri Mikel Kasa ka qenë në katin e dytë të Gjykatës për të marrë vendimin. Ai është larguar nga salla, ndërkohë që në sallë ka pasur dhe policë. Mësohet se ai ka goditur një nga efektivët e policisë me grusht. Ai është hedhur mbi tavolinë dhe ka ikur me vrap. Mikel Kasa ishte arrestuar për rrëmbim personi dhe sapo dëgjoi vendimin e Gjykatës është arratisur. Për Kasën është dhënë vendimi me 5 vjet burg dhe akuzohet për heqje të paligjshme të lirisë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 10:40 dhe personi ndodhej në gjykatë për vlerësim mase. Mendohet se ai ka ikur vetë dhe nuk është ndihmuar nga persona të tjerë. Mësohet se dyert e gjykatës kanë qenë të hapura, çka ka ndihmuar 28-vjeçarin të realizojë planin e tij. Forca policie vijojnë kërkimet për kapjen e tij.

Lexone

“Zyra konsullore”, arrestohet lazaratasi i vizave 20 mijë euro

Policia e Gjirokastrës ka vënë në pranga të vetmin person të shpallur në kërkim nga operacioni “272”, i falsifikimit të vizave. Burime zyrtare bëjnë të ditur se është arrestuar Limos Selimi, 26 vjeç nga Lazarati, pasi gjykata e Krimeve të Rënda ka nxjerrë urdhër ndalimi më 14 maj të këtij viti për ”Dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”. Selimi bashkë me 17 persona të tjerë, kishin krijuar një rrjet ‘zyre konsullore’ duke dërguar në mënyrë të paligjshme shtetas jashtë vendit, kryesisht në Kanada, SHBA dhe Angli. Ata merrnin deri 20 mijë euro për person të trafikuar, shqiptar ose të huaj. 23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Saimir Tahiri kërkesë për heqjen e “arrestit shtëpiak”, ja kur do zhvillohet seanca

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri i është drejtuar Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda në të cilën kërkon heqjen e “arrestit shtëpiak”. Mësohet se seanca do zhvillohet në datën 28 maj. Gjykata e Shkallës së Parë vendosi dy javë më parë të lënë në arrest shtëpia ish-ministrin i brendshmëm Saimir Tahiri. Sipas prokurorisë ka dyshime se ish-ministri i Brendshëm ka takuar në një hotel në Korfus Artan Habilajn, vëllain e Moisi Habilajt i arrestuar në Itali si kreu i grupit kriminal të trafikut të kanabisit. Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri akuzohet si bashkëpunëtor në trafikun e drogës me grupin “Habilaj”. (TemA)

Lexone

Kapet me pistoletë në një lokal, në pranga 35-vjeçari

Policia e Tiranës ka arrestuar një shtetas për armëmbajtje pa leje, një tjetër shpallet në kërkim, si dhe 3 shtetas të tjerë procedohen në gjendje të lirë. Më datë 22.05.2018 shërbimet e policisë të komisariatit nr.1, në bashkëpunim me forcën e operacioneve speciale dhe kërkimit, në kuadër të operacionit policor “Befasia”, arrestuan shtetasin : – Gentjan Kërcyku, 35 vjeç, banues në Tiranë (i dënuar më parë për veprën penale “Drejtim mjeti në mënyrë të parregullt”) Ky shtetas u arrestua pasi gjatë kontrolleve të ushtruara në një lokal në zonën e “Ali Demit” iu gjet një armë zjarri e llojit pistoletë me një krehër me 11 fishekë. Ndërkohë u shpall në kërkim shtetasi: – A. V., 53 vjeç, banues në Tiranë (i dënuar më parë për veprën penale “Transportim dhe tregtim i mallrave që janë kontrabandë), pasi ky shtetas i kishte dhënë armën e zjarrit dhe krehrin me 11 fishekë, shtetasit Gentjan Kërcyku. Gjithashtu u proceduan në gjendje të lirë shtetasit e mëposhtëm, të cilët ishin prezent gja..

Lexone

Mashtroi qytetarë e banka, arrestohet administratori i spitalit privat në Tiranë

Administratori i Spitalit Gjerman të vendosur në Tiranë, në rrugën e “Kavajës” është arrestuar paraditen e sotme. Mësohet se Lefter Sulkaj ishte në kërkim për veprën penale “Mashtrim”. Ai ka mashtruar një numër të lartë personash, por edhe 4 banka të nivelit të dytë. Mashtrimi përllogaritet në një vlerë prej 2 milion euro. Në 2017 ka qenë një shtetas dhe një bankë e nivelit të dytë, që kanë denoncuar në Prokurorinë e Tiranës, biznesmenin Lefter Sulkaj. Më pas, në emër të tij janë regjistruar edhe kallëzime për mashtrim nga persona të tjerë. Prokurori i çështjes, një vit më parë i ka kërkuar Gjykatës së Shkallës së Parë, Tiranë, masën e sigurisë “Arrest me burg” për Lefter Sulkaj, për shkak të veprës penale që ai dyshohet se ka kryer. Në fashikullin e dërguar në gjykatë, prokurori arsyetonte asokohe se Sulkaj dyshohet se ka konsumuar veprën penale 143/2 të Kodit Penal, e që parashikohet një dënim nga 10 deri në 20 vjet burg. 23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Të mashtruarit nga ndërtuesi: Na morën tokën, pallati mbeti në mes

Zamir Dibra dhe Xhevdet Quku janë pronarët e tokës ku po ngrihej pallati me të cilin ndërtuesit Rapush dhe Vjollca Hoxholli të arrestuar pak javë më parë mashtruan disa persona duke u shitur të njëjtin apartament. Para ndërtesës së mashtrimit, dy pronarët pasi bënë një denoncim ne prokurori thyen heshtjen duke folur mbi tokën që siç thonë ua zhvati çifti Hoxholli pa u dhënë asgjë në këmbim për pronën e tyre. Ata jetojnë me qira që e paguajnë vetë, në pritje të apartamenteve do të merrnin në këmbim të tokës, në objektin e mbetur përgjysmë. “Kanë 10 vjet që na mashtrojnë, shkuam në prokurori dhe sot kjo i çoi peshë dhe erdhën këtu që të vazhdojnë punimet. Ishalla po e mbarojnë pallatin, por unë s’kam besim”, shprehet Zamir Dibra. “Duam nga drejtësia të na japë zgjidhje. Duam shtëpi”, shprehet Xhevdet Quku. Ndaj çiftit të bashkëshortëve Hoxholli që u arrestuan në 8 maj dhe po ndiqen në gjendje të lire për shkak të moshës është ngritur akuza e “Mashtrimit” ndërkohë që policia ka shpall..

Lexone

Arrestimet e pedagogëve në Elbasan, në pranga një tjetër sekser

Një tjetër sekser që ishte i përfshirë në raste korrupsioni mes studentëve dhe pedagogëve në Universitetin e Elbasanit ka përfunduar në prangat e policisë. Bëhet fjalë për 43-vjeçarin Gëzim Qytyku, që dyshohet se ka qenë sekser dhe ndaj tij është bërë ekzekutimi i urdhër arrestit të lëshuar nga Gjykata e Elbasanit, raporton “Balkanweb”. Arrestimi i tij vjen në kuadër të operacionit të disa ditëve më parë ku në pranga përfundoi nj dekan, Shefja e Departamentit të Gazetarisë, tre sekserë dhe një student. Personat e arrestuar akuzohen për “Ushtrimi i Ndikimit të Paligjshëm ndaj Personave që Ushtrojnë Funksione Publike” dhe “Korrupsioni Pasiv i Personave që Ushtrojnë Funksione Publike”. The post Arrestimet e pedagogëve në Elbasan, në pranga një tjetër sekser appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Zgjerohet skandali i “bandës së pedagogëve” tek gazetaria në Elbasan: Në pranga tjetër sekser

Universiteti i Elbasanit dhe konkretisht departamenti i gazetarisë është përfolur herë pas here për skandale dhe papërgjegjshmëri nga një pjesë e trupës pedagogjike. Pas arrestimit të shefes së departamentit Elvira Lumi dhe dekanit Albert Rista, Policia e Elbasanit ka arrestuar një 43-vjeçar. Dyshohet se ky i fundit u premtonte studentëve ndërmjetësimin me pedagogë të Universitetit “Aleksandër Xhuvani” për marrjen e notave të kaluese ose rritje note. Ky është një ndër shumë rastet që studentët përplasen në korridoret e universitetit por friken të flasin duke shpresuar që Prokuroria të shtrijë hetimet edhe tek persona të tjerë të implikuar në korrupsion. Policia njofton: “Ndaj Gëzim Qytyku Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest ne burg”, për kryerjen e veprës penale të “Ushtrimit të ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, parashikuar nga nenet 245/1 të Kodit Penal. Ky arrestim vjen pas një vale arrestimesh ku në prang..

Lexone

Fituan 200 mijë euro duke premtuar punë, arrestohet çifti i bashkëshortëve

“Mashtrim me pasoja të rënda” është akuza për të cilën ishin shpallur në kërkim një çift bashkëshortësh në qytetin e Fierit. Ata janë arrestuar sot dhe policia bën me dije se kishin mundur të merrnin në total një shumë prej 200 mijë eurosh nëpërmjet mashtrimit. Fisnik Kajolli, 34 vjeç dhe e shoqja, Migena Kajolli, 27 vjeçe nga Dërmënas i Fierit, kanë mashtruar “persona të ndryshëm në qytetin e Fierit duke u premtuar se do i punësonin në kompani të ndryshme private dhe u kanë marrë shuma të konsiderueshme parash prej rreth 200 mijë euro”. Ndaj tyre Gjykata e Fierit ka vendosur masën e sigurisë “Arrest me burg” për “Mashtrimi” dhe “Mashtrim i kryer në bashkëpunim me pasoja të rënda”. 22 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone