Home / Tag Archives: anetaret

Tag Archives: anetaret

Rita, ky fustan të tregon mahnitëse! (Foto)

1 of 5Ajo kohët e fundit i kërkoi falje fansave për këngën e fundit, pasi u kritikua për përdorimin e rimave, ku anëtarët e komunitetit LGBTQ quheshin ‘të dëmshëm’.Por Rita Ora i hodhi të gjitha sfidat prapa krahëve, teksa ajo e ngriti turmën në këmbë me performancën e saj elektrizuese në Akademinë 02 Brixton në Londër të premten.Princesha 27-vjecare e popit përpara se të ngjitej në skenë mbante veshur një fustan ngjyrë trëndafili të ëmbël, i cili e tregonte rrëzëllitëse dhe mahnitëse.19 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Burri përpiqet t`i mësojë maces lëvizje të reja, por zbulon diçka edhe më të pabesueshme kur e leviz ate!

Pronari i maces vendosi ta testojë këtë teori për veten dhe rezultatet janë qesharake. Në fillim, ai mendoi që thjesht të vizatonte një rreth dhe të shihte nëse i përkëdheluri i tij do ishte i gatshem te ulej brenda rrethit. Kur pa se macja nuk donte ne ulej ne rreth, ai vendosi ta ndryshojë planin dhe t’i ofrojë një shans për t’u ulur brenda një katrori .Edhe pse macja nuk pranoi te ulej ne asnjeren prej tyre , njeriu vendosi të mos dorëzohej.Së fundi, ai erdhi me idene e përsosur për të joshur macen e tij,duke vizatuar nje pentagram(yll me pese cepa.)Dhe keshtu ‘topi i leshit’ u ul ne pentagram. A është kjo thjesht një rastësi apo verteton të gjitha teoritë se macet demonike janë të vërteta? transmeton 10gjera.com. Ky eksperiment ka arritur ne nje konkluzion i cili duhet të nxisë një debat interesant me miqtë tuaj adhurues të kafshëve dhe anëtarët e familjes.

Lexone

Ky është çelësi që mund të hap çdo dhomë të hoteleve në krejt botën

Një nga avantazhet e hoteleve që përdorin karta zhbllokimi është se ato mund të programohen.Kjo do të thotë që në rast se konsumatori humbet kartën, ose nëse dëmtohet, është e lehtë ta zëvendësojë atë.Gjithashtu, karta mund të programohet për çdo dhomë. Pengesa më e madhe e këtij sistemi është se kartat e zhbllokimit mund të hidhen.Kjo është pikërisht ajo që hakerët demonstruan kohët e fundit dhe anëtarët e ekipit F-Secure zbuluan një dobësi kritike në softuerin e çelësave elektronikë të prodhuara nga VINGCARD, i cili është ofruesi më i madh i sistemeve mbyllje në hotele.Ky gabim i lejon hakerëve për disa minuta të krijojnë çelësin kyç për krejt ndërtesën, dhe e gjitha ajo që kanë nevojë është një kartë e rregullt për zhbllokim nga hoteli.“Kjo mund të jetë një kartë për të zhbllokuar dhomën tuaj, kartela e personelit ndihmës nga secila pjesë e hotelit. Sistemi mund të hakohet edhe nga ashensori dhe të klonojë një kartelë atje”, tha Tomi Tuominen nga kompania kërkimore F-Secure.F-Secu..

Lexone

Ky çelës është “magjik”, hap çdo derë hoteli

Zbulimi më i madh që hakerët demonstruan kohët e fundit dhe anëtarët e ekipit F-Secure ishte një dobësi kritike në softuerin e çelësave elektronikë të prodhuara nga VINGCARD, i cili është ofruesi më i madh i sistemeve mbyllje në hotele.Ky gabim i lejon hakerëve për disa minuta të krijojnë çelësin kyç për krejt ndërtesën, dhe e gjitha ajo që kanë nevojë është një kartë e rregullt për zhbllokim nga hoteli.“Kjo mund të jetë një kartë për të zhbllokuar dhomën tuaj, kartela e personelit ndihmës nga secila pjesë e hotelit. Sistemi mund të hakohet edhe nga ashensori dhe të klonojë një kartelë atje”, tha Tomi Tuominen nga kompania kërkimore F-Secure, shkruan te sheshi.F-Secure parashikon, se për shkak të sistemit të gjerë VINGCARD, këto metoda të hakerëve mund të kenë ndikim në miliona dyer të hoteleve në 166 vende dhe në më shumë se 40.000 objekte.Lajm i mirë është se F-Secure kontaktoi VingCard për të punuar së bashku për të zhvilluar një zgjidhje që do të korrigjojë gabimin.

Lexone

Këto janë bandat më të frikshme në Shqipëri

Mbi ta rëndojnë akuzat më të rënda, vrasje, grabitje, përdhunime, trafik droge, armësh e qenie njerëzore deri dhe terrorizëm. Kanë ekzekutuar me dhjetëra njerëz, armiq dhe miq të tyre, por edhe punonjës policie. Disa nga anëtarët e këtyre bandave janë të arrestuar dhe kanë marrë dënimin nga gjykatat shqiptare. Të …

Lexone