Home / Tag Archives: ameriken

Tag Archives: ameriken

ANALIZA: I bashkuar, BE pozicionohet kundër Trumpit

Nëse (ende) 28 anëtarët e BE janë me të vërtetë kaq të bashkuar, siç pohohet, kjo është punë tjetër.Nga Klaus-Dieter Frankenberger (FAZ)Nëse (ende) 28 anëtarët e BE janë me të vërtetë kaq të bashkuar, sa pohohet, kjo është një punë tjetër.Por të paktën për dy prej shumë çështjeve të mosmarrëveshjeve, të cilat e kanë futur për momentin në një banjë acidi raportin transatlantik, kjo mund të thuhet: evropianët i përmbahen marrëveshjes atomike me Iranin, megjithëse qeveria Trump e ka vënë Berlinin, Parisin dhe Londrën masivisht nën presion dhe e kërcënon me sanksione kundër firmave kryeneçe evropiane.Nëse do të jenë në gjendje që ta nxisin Teheranin që të zhvillojë negociata për politikën agresive të vendit në Lindjen e Afërme dhe për armatimin raketor të tij, kjo është diçka tjetër.Edhe në konfliktin tregtar evropianët demonstrojnë unitet – dhe ofrojnë negociata për një përmirësim të qasjes në treg për produktet amerikane.Në fund të fundit, as Bashkimi Evropian nuk është krejt..

Lexone

Reagimet politike pas audio-përgjimit të vëllait të Xhafajt

Edi Rama: Siç e kanë nisur këta të SHQUP, mua më duhet të vë ministër ndonjë nga shtëpi e fëmijës, që të mos ketë as nënë, as babë, as motër, as vëlla, as farefis.Po dhe ashtu njësoj do jetë, se do thotë kam nënë partinë, dhe do ta hajë PS.Sali Berisha: Kjo verteton edhe nje here akuzat e “qytetarit dixhital”, se Olsi Rama eshte koka e droges ne Shqiperi.Se kur vëllai i Fatziut merret me kanabis, ai i Norieges i bie të bëjë kokainë e lart.Lulzim Basha: Një vit pas marrëveshjes së 17 dhe 18 majit të vitit të kaluar, po ja marr hakun Edi Ramës për pabesinë që tregoi ndaj meje dhe më la jashtë qeverisë.Do t’ia ngrij buzëqeshjen.Ilir Meta: Me thënë të drejtën, kam një lloj alergjie nga këto kasetat me zë apo pa zë, me figurë apo pa figure, kështu që mos më pyesni.Spartak Ngjela: Po ç’i kini keto luftera me shpata per te mundur Perendimin ne keshtjellen e vet?I kini mend ne koke apo s’i kini?Po pse me ate çimken e vellait te ministrit te Brendshem do ta rrezoni Ameriken ju..

Lexone

Reagimet politike pas audiopërgjimit të vëllait Xhafës

Edi Rama: Siç e kanë nisur këta të SHQUP, mua më duhet të vë ministër ndonjë nga shtëpi e fëmijës që të mos ketë as nënë, as babë, as motër as vëlla, as farefis. Po dhe ashtu njësoj do jetë se do thotë kam Nënë Partinë dhe do ta haj PS.Sali Berisha: Kjo verteton edhe nje here akuzat e qytetarit dixhital se Olsi Rama eshte koka e droges ne Shqiperi.Se kur vëllai i Fatziut merret me kanabis, ai i Norieges i bie të bëjë kokainë e lart.Lulzim Basha: Një vit pas Marrveshejs së 17 dhe 18 Majit të vitit të kaluar, po ja marr hakun Edi Ramës për pabesinë që tregoi ndaj meje dhe më la jashtë qeverisë.Do tia ngrij buzëqeshjen.Ilir Meta: Me thënë të drejtën kam një lloj alergjie nga këto kasetat me zë apo pa zë me figurë apo pa figurë kështu që mos më pyesni.Spartak Ngjela: Po c’i kini keto luftera me shpata per te mundur perendimin ne keshtjellen e vet? I kini mend ne koke apo s’i kini? Po pse me ate çimken e vellait te ministrit te Brendshem do ta rrezoni Ameriken ju o te mjere! Dhe..

Lexone

Lajm i keq për Brazilin, humbet yllin e ekipit për Kupën e Botës

Ylli Brazilian Dani Alves nuk do të luajë në Kupën e Botës pas dëmtimit në ligamentin e gjurit, sipas raporteve në Amerikën e Jugut.Mbrojtësi veteran, i cili dëmtoi ligamentin gjatë finales së Kupës së Francës që u fitua 2-0 nga PSG, do ta shohë Botërorin nga shtëpia.Tani Fox Sports Brasil pretendon se Tite dhe stafi i tij po përpilojnë listën paraprake të pjesëmarrësve pa Alves.Ditën pas dëmtimit, shpresat ishin të mëdha se ai do të ishte gati për Kupën e Botës.Në Brazil u raportua se ai do të shërohej brenda tri javëve.Gjithsesi, trajneri i Brazilit mesa duket ka humbur shpresat te 35-vjeçari Alves dhe do të mundohet të zgjedhë një lojtar më në formë për vendin e mbrojtësit të djathtë.Skuadra paraprake e Tite do të zbulohet ditën e hënë.

Lexone

​BMW këtë vit prezanton modelin e ri X4 (Foto)

​BMW këtë vit prezanton modelin e ri X4 (Foto)

Edhe pse gjenerata e parë e BMW coupe crossover në treg është vetëm që katër vjet, prodhuesi gjerman tashmë ka përgatitur pasuesin. Bernhard Kuhnt, njeriu i parë i BMW-së për Amerikën Veriore, konfirmoi në sallonin e veturave në Detroit, se këtë vit do të lansojnë modelin e ri BMW X4. …

Lexone

Shefi federal amerikan: Uragani do ta shkatërrojë Amerikën !

Shefi federal amerikan: Uragani do ta shkatërrojë Amerikën !

Uragani, i quajtur “Irma” që ka nisur sulmin që dy ditë, është nisur drejt Floridas dhe më e keqja e kësaj është se pritet të shkatërrojë këtë vend, por edhe shtetet përreth saj. Shefi federal amerikan për emergjenca, Brock Long ka thënë uragani Irma do ta “shndërrojë në shkretëtirë” Floridan …

Lexone

Sekretet e tmerrshme të serialeve turke që shikuesit nuk i dinë

Serialet turke janë shumë të dashura jo vetëm nga shqiptaret por ato transmetohen në shumë vende të Evropës, Azisë e deri në Amerikën Latine. Aktorët kanë rrëmbyer zemrat e teleshikuesve por këta të fundit nuk i dinë sekretet e tmerrshme që fshihen pas telenovelave. E keqja më e madhe është …

Lexone

Zekaj para gjykatës maqedonase: “Zoti e bekoftë Amerikën”

“Nuk më intereson asgjë. Vetëm drejtësia të del në dritë. Zoti e bekoftë Amerikën”, tha Valdet Zekaj, sot, gjatë seancës gjyqësore për rastin Kumanova, derisa Prokurori Naum Panovski lexonte fjalën përfundimtare, shkruan gazeta Lajm. Dhjetëra nga të akuzuarit për rastin “Kumanova”, sot kanë lëshuar seancën në shenjë revolte duke mos …

Lexone