Home / Tag Archives: amerikan

Tag Archives: amerikan

Donald Lu takon Veliajn, por nuk i reziston dot biçikletës

Një nga tifozët më të zjarrtë të biçikletave Mobike në kryeqytet është edhe Ambasadori amerikan në vendin tonë Donald Lu.Gjatë një takimi me kryebashkiakun Veliaj në zyrën e këtij të fundit, diplomati amerikan ka hipur në biçikletën Mobike, e cila është një prej mijëra biçikletave që qarkullojnë tashmë çdo ditë në rrugët e kryeqytetit.“Don mbi rrota . Hej @MobikeAL – Shikoni kush është tjetër tifoz në @USEmbassyTirana! Një aplikacion MOBIKE që punon njësoj për të marrë drejtues edhe nëse jeni në Kaliforni, Uashington ose Tiranë – sistemi i vërtetë i biçikletave të bike -share në telefonin tuaj”, shkruan Veliaj.Tirana është qyteti i parë në Ballkan që ka sjellë sistemin e biçikletave pa stacion “Smart Bike Share”. Ashtu sikurse në shumë qytete të mëdha të botës, si Parisi apo Firence, sistemi i biçikletave pa stacion, është kthyer në një trend edhe për mijëra të rinj shqiptarë të cilët gjithnjë e më shumë preferojnë këtë lloj transporti.31 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Trump: Rusia duhet të rikthehet në G7

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërkuar që Rusia të kthehet në grupin e kombeve më të industrializuara, që njihet si G7, pasi u përjashtua për shkak të aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014.Trump i bëri këto deklarata në Uashington ndërkohë që po nisej për në samitin e G7-ës në Kanada, që pritet të fokuesohet në bisedime të tensionuara mbi tregtinë. Aleatët e SHBA-së do të përpiqen të bindin Trump të heqë tarifat mbi çelikun dhe aluminin të vendosur kohët e fundit, që mund të sjellë një luftë tregtare.“Rusia duhet të jetë në këtë takim. Përse po zhvillojmë një takim pa Rusinë të pranishme?”, thotë Trump.“Duhet të kemi Rusinë në tavolinën e negociatave”, vazhdoi ai.Vetë Trump rrezikon të jetë i izoluar në këtë samit dhe pritet të largohet më herët për në Singapor për përgatitjen e bisedimeve me Korenë e Veriut në lidhje me armët e saj bërthamore.

Lexone

Revista “Time” e “bën” Trump-in… mbret

Në kopertinën e fundit të revistës “Time”, presidenti amerikan, Donald Trump, është … mbret.Revista e njohur e ka paraqitur shefin e Shtëpisë së Bardhë të ngazëllyer para një pasqyre, ku reflektohet i veshur si monark, me një kurorë në kokë.Fotoja shoqërohet me diçiturën: Unë, mbreti.“Time” sqaron se fotomontazhi u referohet “sulmeve politike të Shtëpisë së Bardhë ndaj hetuesit Robert Mueller”.Ky i fundit është hetuesi special i çështjes së ndërhyrjes së dyshuar ruse në zgjedhjen e presidentit në vitin 2016.Këtë hetim, Trump e cilësuar që në krye të herës “gjueti shtrigash”. (TemA TV)

Lexone

Macron paralajmëron Trumpin se mund të përballet me “izolim”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, i ka bërë thirrje presidentit amerikan, Donald Trump të mos fillojë “luftë tregtare mes miqsh” dhe e ka paralajmëruar se mund të përballet me “izolim” nga grupi i shtatë shteteteve më të industrializuara (G7), nëse vendos për një gjë të tillë.“Presidenti amerikan ndoshta nuk e ka problem izolimin, mirëpo as për neve gjashtë shtetet nuk është problem që të nënshkruajmë një marrëveshje nëse është nevoja”, ka thënë ai para nisjes së samitit të G7-ës në Kanada, duke shtuar se ekonomitë e mëdha jashtë Shteteve të Bashkuara tani janë “forcë e vërtetë ndërkombëtare”.“Gjashtë shtetet tjera të G7-ës formojnë një treg më të madh në krahasim me atë amerikan. Kjo nuk duhet të harrohet”, ka shtuar Macron.Trump në anën tjetër, përmes një postimi në Twitter ka thënë se ai do të marrë pjesë në samit “për të luftuar për tregtinë e shtetit tonë” sepse “ne kemi marrëveshjet tregtare për të këqija ndonjëherë”.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kur të shkarkon publiku: Gjyqtari largohet nga detyra për dënimin e pamjaftueshëm të një përdhunuesi

Një gjykatës amerikan u shkarkua nga detyra për dënimin e pamjaftueshëm që i ka dhënë një përdhunuesi. Kjo është hera e parë në 41 vitete e fundit në SHBA dhe në 80 vitet e fundit në shtetin e Kalifornisë, që një gjykatës largohet nga detyra pas një peticioni.Fjala është për gjykatësin Aaron Persky, i cili në vitin 2016 kishte dënuar me vetëm 6 muaj burg një student të universitetit “Stanford”, Brock Turner, për abuzim seksual ndaj një vajze, pasi të dy kishin pirë në një festë.Rasti në fjalë shkaktoi shumë polemika në SHBA, edhe për idenë e krijuar se pasanikët e bardhë, si Turner, trajtohen në mënyrë më të privilegjuar nga gjyqësori.Kundër gjykatësit Persky nisi fushata “Recall Persky” (Shkarkoni Persky-n), e cila u drejtua nga Michelle Dauber dhe mblodhi firmat e nevojshme për shkarkimin e tij.Vetë Persky nuk u shfaq i penduar. Pas shkarkimit, ai tha se gjykatësit marrin vendime “mbi bazën e ligjit dhe jo mbi opinionin e publikut”.Rasti i fundit i shkarkimit të një gjyqtar..

Lexone

Donald e Melania Trump sërish në krah të njëri-tjetrit (Foto)

Donald Trump dhe gruaja e tij Melania janë kthyer për t’u fotografuar krah për krah, pas mungesës së zgjatur të Zonës së Parë pas një ndërhyrjeje të nevojshme për të trajtuar një patologji të mirë në një veshkë. Çifti presidencial i SHBA mori pjesë në një ngjarje publike në selinë e FEMA-s (Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave), mbrojtjen federale civile.1 of 4Ndërkohë, presidenti amerikan e përdori Twitter-in për të sqaruar spekulimet për gjendjen e gruas së tij. “Fajet e mediave kanë qenë aq të padrejta dhe të neveritshme,” thotë ai, “për gruan time dhe zonjën tuaj të parë.” Ata folën për gjithçka nga vdekja e afërt tek një ashensor i fytyrës për të lënë mua dhe Shtëpinë e Bardhë për të kaluar në New York apo Virginia, për keqtrajtim – të gjitha të rreme, është shumë mirë!”.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Putin: Lufta e Tretë Botërore, rrezik për qytetërimin modern

Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje të enjten për zhvillimin e një sistemi të ri sigurie në Evropë, në përgjigje të asaj që ai thotë se është një përpjekje amerikane për të minuar ekuilibrin strategjik, ndërsa paralajmëroi se një luftë e tretë botërore mund t’i japë fund civilizimit.“Duke kuptuar që një luftë e tretë botërore mund të jetë fundi i qytetërimit, duhet të na bëjë të tregojmë vetëpërmbajtje në ndërmarrjen e hapave ekstremë në arenën botërore, të cilat janë shumë të rrezikshme për qytetërimin modern”, tha udhëheqësi rus gjatë një emisoni të përvitshmën në televizion ndërsa rusët i drejtojnë pyetje përmes telefonit.Presidenti Putin dënoi tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Traktati Kundër Raketave Balistike, që kishte në atë kohë me ish Bashkimin Sovjetik, si “një përpjekje për dhënien fund të ekuilibrit strategjik, por ne do të reagojmë ndaj kësaj”.Ai po ashtu tha se raketa e re balistike ndërkontinentale do të vihet në punë, duke theksuar për shikuesit se, “P..

Lexone

Uashingtoni merr masa pas problemeve të një punonjësit diplomatik

Uashingtoni thotë se ka kthyer në Shtetet e Bashkuara një numër diplomatësh që shërbenin në Guangzhou të Kinës dhe familjarët e tyre, pas kryerjes së kontrolleve mjeksorë si përgjigje ndaj shfaqjes së disa simptomave misterioze tek një punonjës i qeverisë amerikane.Departamenti i Shtetit lëshoi një paralajmërim shëndetësor muajin e kaluar pasi një punonjës njoftoi se po përjetonte disa ndjesi jo-normale, të lidhura me tinguj e presion në tru. Më pas u përcaktua se ai kishte pësuar një traumë të lehtë në tru.Sekretari i Shtetit Mike Pompeo e vlerësoi situatën si një “incident të rëndë mjekësor”.Në një deklaratë dje të zëdhënëses së Departamentit amerikan të Shtetit Heather Nauert thuhej se “mjekët profesionistë amerikanë do të vazhdojnë të kryejnë vlerësime të plota për të përcaktuar shkakun e simptomave dhe nëse gjetjet përputhen me ato të vërejtura tek personeli qeveritar amerikan i prekur më parë apo janë krejtësish të palidhura”.Vitin e kaluar në Kubë, Shtetet e Bashkuara ra..

Lexone

FOTOT: Zbulloni shifrën marramendëse që u shit Ferrari i rrallë 250 GTO

Ferrari 250 GTO është i njohur si një nga makinat më të çmuara në botë dhe është mjaft e rrallë, vetëm me 39 modele të prodhuara në të gjithë botë.Dhe Ferrari i vitit 1963 ka vendosur rekord duke u shitur në ankand për 70 milionë dollarë.Ky mendohet të jetë çmimi më i lartë i paguar ndonjëherë për një makinë.Raportohet s makina e iu është shitur një biznesmeni amerikan. (TemA)

Lexone