Home / Tag Archives: alkoolit

Tag Archives: alkoolit

Nëse je me diabet, duhet të ushqehesh patjetër me një ushqyerje standarde?

Përgjigjet Florian Toti, endokrinolog Nuk ka ushqyerje standarde, por ka ushqyerje vetjake, pasi çdo person me diabet ka shije personale dhe të veçanta, ka nevojë për kalorazh të veçantë në funksion të moshës, gjinisë, peshës trupore etj. Gjatë konsultimit dhe bashkëbisedimit me mjekun, në varësi të faktorëve të mësipërm përcaktohet ushqyerja vetjake, që nuk është standarde, por e larmishme. Është e kuptueshme se në përcaktimin vetjak të ushqyerjes merren në konsideratë parimet bazë të ushqyerjes së shëndetshme. Këto parime janë të shumta, por në fund të fundit ata kanë si objektiv mbajtjen e nivelit të hemoglobinës së glukozuar (HbAic) sa më afër vlerave normale.Mund të përmendim disa objektiva si: ruajtjen e peshës trupore sa më afër vlerave të normës, kujdesi dhe kufizimi i konsumit të yndyrnave të pangopura (gjalpi, dhjami etj), kujdesi për kufizimin e kripës së gjellës, konsumimi i frutave, i zarzavateve, kufizimi I sheqernave të pastra, konsumimi i peshkut dhe produkteve të det..

Lexone

“Fundjava shijohet edhe duke përdorur mjetet e transportit publik”, ja paralajmërimi i policisë për “pijanecët”

Policia e shtetit ka vijuar kontrollet gjatë natës në rrugët e kryeqyteti, për të gjithë drejtuesit e mjeteve dhe ka zbuluar se disa prej tyre kanë drejtuar makinat në gjendje të dehur.Në një postim në faqen zyrtare, rër këtë situatë policia shkruan se fundjava shijohet edhe duke përdorur transport publik, të gjithë ata që konsumojnë alkool, destinacioni është për tek uniformat blu.Postimi i plotëMe Policine Rrugore te Tiranes.Kontrolle me Drager e Radar ne te gjitha rruget e Tiranes per parandalimin e aksidenteve rrugore.Drejtuesi i mjetit 36 vjeçari K.D drejton mjetin ne gjendje te dehur ne masen 0.81 mg/lFundjava shijohet edhe duke perdorur mjetet e transportit publik, se ne rast se do konsumosh alkool dhe do drejtosh mjetin nen efektin e alkoolit apo ne gjendje te dehur, destinacioni eshte ne ?????????.

Lexone

FOTOT: Festa e “çmendur” e studentëve të Kembrixhit

Studentët në Britani njihen për festat e tyre të “çmendura”.Dhe këtë herë e kanë pasur radhën për të festuar studentët e Universitetit të Kembrixhit.Ata kanë nisur sezonin e tyre të konsumimit të alkoolit, përpara se ata të “mbledhin” mëndjen për të mësuar për provime.Ata luajtën në park qindra lojra që përfshinin pijen, duke bërë që pas disa orësh të shtriheshin në bar për të marrë veten. (TemA)

Lexone

FOTOT: Drejtonin mjetin në gjendje të dehur dhe ecnin me shpejtësi, në pranga 5 drejtues mjetesh

Policia e Shtetit ka vijuar mbrëmjen e djeshme kontrollet me Radar e Drager në kryeqytet dhe rrugën interurbane Tiranë-Durrës.5 drejtues mjetesh janë vënë në pranga pasi drejtonin mjetin në gjendje të dehur.Njoftmi i policisëPrej ores 23.00 te dates 05.05.2018 e deri ne oren 05.30 te dates 06.05.2018..Kontrolle te panderprera nga Policia Rrugore e Tiranes me Radar e Drager ne rruget urbane e interurbane.Fotot flasin vet. Shpejtesi e alkool.5 drejtues mjetesh ne pranga pasi drejtonin mjetin ne gjendje te dehur.37 Leje Drejtimi te pezulluara, nga keto:23 Leje Drejtimi per shpejtesi tej çdo kufiri te lejueshem .14 Leje Drejtimi per drejtim mjeti nen ndikimin e alkoolit apo ne gjendje te dehur.15 drejtues mjetesh per OASH per xhama te riveshur.34 masa per mos vendosje te ripit te sigurimit dhe 7 masa per mosvendosje te kaskave mbrojtese.6 mjete u bllokun per mos shlyerje te masave administrative nga 5 deri ne 9 masa.D.K, u arrestua ne flagrance pasi drejtonte mjet..

Lexone

Siguria në rrugë, aksion kundër shoferëve të dehur

Policia Rrugore e Tiranës me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë, gjatë fundjavës intensifikon prezencën dhe kontrollet për konstatimin dhe ndëshkimin e drejtuesve të mjeteve që përdorin mjetin nën efektin e pijeve alkoolike.Nga kontrollet e kryera, u evidentuan drejtues mjetesh me nivele të frikshme të alkoolit si 2,30 mg/l, 1,60 mg/l, që konsiderohen norma mjaft të larta.Në rrugën “Konferenca e Pezës” u verifikua se shtetasi me iniciale I. Q. 44 vjeç, drejtonte mjetin nën efektin e alkoolit në masën 1,60 mg/l.Në rrugën “Muhamet Gjollesha” u verifikua se shtetasi me iniciale A. L. vjeç 46, drejtonte mjetin nën efektin e alkoolit në masën 2,30 mg/l.Në rrugën “Marije Kraja” u verifikua se shtetasi me iniciale F. P. 28 vjeç, drejtonte mjetin nën efektin e alkoolit në masën 0,71 mg/l.Policia ka kryer ndalimin e këtyre drejtuesve mjetesh të cilët konsiderohen burim aksidentesh27 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Misteri i vjetër: Çka ndodh kur përzihen antibiotikët dhe alkooli?

Misteri i vjetër: Çka ndodh kur përzihen antibiotikët dhe alkooli?

Besoni apo jo, shmangia e kënaqësisë në pije alkoolike gjatë marrjes së antibiotikëve nuk ka absolutisht kurrfarë kuptimi, së paku jo për shumicën e barnave të këtij grupi. Dhe, besoni apo jo, kjo lajthitje është e rrënjosur për shkak të seksit të tepërt! Hulumtimet më të reja të ekspertëve të …

Lexone

Makinat me xhama të zinj bëjnë kërdinë, kapen mat me semafor të kuq

Makinat me xhama të zinj bëjnë kërdinë, kapen mat me semafor të kuq

Mos vendosja e rripit të sigurimit, xhamat e zinj, tejkalim shpejtësie dhe semafor të kuq janë ndëshkimet që policia e Tiranës u ka dhënë drejtuesve të mjeteve. Sipas policisë gjatë 24 orëve të fundit, kontrollet janë përqendruar në vendosjen e rripit të sigurimit, në respektimin e semaforit, në vendosjen e …

Lexone