Home / Sport / Islanda, shteti më i vogël në Botëror
Islanda, shteti më i vogël në Botëror

Islanda, shteti më i vogël në Botëror

Islanda, shteti më i vogël në Botëror
Islanda, shteti më i vogël në Botëror

Islanda është shteti më i vogël që ka siguruar kualifikimin në Kupën e Botës “Rusia 2018”, transmeton zeri.info

Fitorja 2-0 ndaj Kosovës të hënën bëri që shteti i cili ka vetëm 335.000 banorë të kualifikohet në Botëror.

Gylfi Sigurdsson dhe Johann Berg Gudmundsson shënuan për fitoren e islandezëve ndaj Kosovës, duke siguruar kështu pozitën e parë në grupin I me dy pikë para Kroacisë, e cila do të luaj në “play-off”.

Me vetëm 335.000 banorë, Islanda lehtazi mposhti Trinidad dhe Tobagon, e cila ka një popullsi prej 1.3 milion banorësh dhe që kishte marrë pjesë në Botërorin e vitit 2006. Irlanda e Veriut, e cila është kualifikuar së fundmi në vetin 1982 me një popullsi prej 1.5 milionë banorësh, Sllovenia (2002, 2 milionë banorë) dhe Kuvajti (1982, 2 milionë banorë) kompletojnë top-pesëshen./Zëri

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje