Home / Tech (page 3)

Tech

Minifilmi “Samsung Galaxy: Galaxi jonë” paraqet procesin e realizimit të telefonit Samsung vështruar nga sytë e robotit (Video)

Nëpërmjet minifilmit “Samsung Galaxy: Galaxia jonë” paraqitet procesi i realizimit të një telefoni Samsung vështruar nga sytë e robotit, duke marrë kështu një dimension krejt të ri. Dita fillon me zgjimin e robotëve dhe nisjen e tyre për në punë. Detyra e tyre në fabrikën e prodhimit të telefonëve Samsung …

Lexone

Facebook me algoritëm për të njohur se kush është i varfër e kush i pasur

Facebook përmes një algoritmi mund të përcaktojë nivelin tonë të saktë social-ekonomik. Projekti, i pagëzuar si ‘Socioeconomic Group Classification Based on User Features’, krijon një diagram të saktë nëpërmjet të cilit arrin të përcaktojë gjendjen ekonomike duke u nisur nga një numër parametrash bazë. Cilat janë? Në diagramin në formë …

Lexone

Samsung ISOCELL Dual Software Solution mundëson karakteristikën e kamerës së dyfishtë në një gamë më të gjerë smartphonësh

Samsung ISOCELL Dual Software Solution mundëson karakteristikën e kamerës së dyfishtë në një gamë më të gjerë Smartphonësh Zgjidhja e re software për sensorët e imazhit ISOCELL Dual mbështet rifokusimin dhe shkrepjen në dritë të ulët në smartphone me hardware të klasit të mesëm Seul, Kore – 6 Shkurt 2018 …

Lexone

Franca ndalon përdorimin e telefonit në veturë

Franca ndalon përdorimin e telefonit në veturë

Franca po ndryshon ligjin për të ndaluar përdorimin e telefonave në makina plotësisht. Çfarë do të thotë kjo është se do të jetë e paligjshme të përdorësh një telefon mobil në një makinë edhe nëse ke fikur motorin dhe makina nuk po lëviz. Më parë, nëse shoferi e kishte tërhequr …

Lexone

Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus klonohet para lansimit zyrtar

Samsung e ka lansuar modelin e ri të Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus më vonë gjatë muajit. Pajisja do të zyrtarizohet në një ngjarje mediale që do të mbahet më 25 shkurt të këtij viti në Kongresin Botëror Mobil, ndërsa shitjet do të fillojnë gjatë muajit mars. Sikurse me …

Lexone

LG largohet nga tregu më i madh i telefonave në botë

Megjithëse LG ka prezantuar të ardhura rekord prej 55.4 miliardë dollarëve vitin e kaluar, duke shënuar një rritje prej 10.9 për qind në krahasim me vitin paraprak, divizioni i saj i telefonave mobil vazhdon të jetë në krizë. Tani, kompania koreane thuhet se po largohet nga tregu më i madh …

Lexone

Bota ka mbi tre miliardë përdorues të rrjeteve sociale

Sondazhi i ‘We Are Social’ dhe ‘Hootsuite’, prezantuar në raportin ‘Global Digital, 2018’, zbulon se tani ka më shumë se katër miliardë njerëz në mbarë botën që përdorin internetin dhe më shumë se tre miliardë njerëz në botë përdorin çdo muaj mediet sociale, shkruan Telegrafi. Të dhënat e fundit tregojnë …

Lexone

Sot 14 vite Facebook

Sot 14 vite Facebook

Më 4 shkurt të vitit 2004, Facebook, një rrjet lidhjesh shoqërore në internet, u themelua nga Mark Zuckerberg me katër shokët e tij të dhomës ndërkohë studentë në Universitetin e Harvardit; Eduardo Saverin, Andreë McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes. Emri Facebook vjen nga një tog fjalësh për libër të …

Lexone

Modeli i ri i Surface Laptop fillon prej 799 dollarëve

Modeli i ri i Surface Laptop fillon prej 799 dollarëve

Microsoft ka debutuar në heshtje me modelin e ri të laptopit Surface Laptop, të cilin e ofron në katër ngjyra dhe opsione të Intel Core m3, Intel Core i5 or Core i7 me 16GB RAM dhe deri në 1TB memorie. Ky model i Surface do të jetë pak më i …

Lexone