Home / Tech (page 2)

Tech

Pesë pornostare të vdekura në më pak se tre muaj!

Një tjetër yll i pornografisë amerikane është gjetur i vdekur. Olivia Lua, 23 vjeçe, vdiq në një ambient rehabilitimi në West Hollywood të premten.“Aktorja, e cila përdori emrin e ekranit Olivia Voltaire, besohet të ketë vdekur nga përzierja e barnave me recetë dhe alkoolit”, raporton Daily Mail.Nuk dihet se si ajo mori substancat në objektin ku ajo ishte duke u trajtuar për varësinë nga droga.Vdekja e Olivias është e pesta në vetëm tre muaj në SHBA dhe Kanada. Katër gra të tjera kanë vdekur nga vetëvrasja apo mbidoza aksidentale.Një tjetër aktore e filmave pornografikë, Olivia Nova, vdiq në Las Vegas në fillim të këtij muaji në moshën 20 vjeçare. Të dyja aktoret punonin për të njëjtën agjenci.Por rastësitë nuk mbarojnë këtu. Më 9 nëntor, Shyla Stylez, 35 vjeç, vdiq në gjumin e saj në shtëpinë e nënës së saj në Calgary.August Ames, 23 vjeç, vari veten më 5 dhjetor, në shtëpinë ku jetonte me bashkëshortin e saj. Ndërsa Yurizan Beltran, 31 vjeç, vdiq nga një mbidozë dhjetorin..

Lexone

Belgjikë, gjykata: ‘Fb’ nuk respekton privatësinë

Gjykata e Brukselit i ka kërkuar “Facebook”-ut të ndalë regjistrimin e të dhënave të shfletimit të përdoruesve në Belgjikë derisa të jetë në përputhje me legjislacionin e Belgjikës për privatësinë.Për më tepër, rrjeti social do të duhet të shkatërrojë informacionin “ilegalisht” të konfiskuar.Gjykata ka paarshikuar një gjobë prej 250 mijë euro për çdo ditë vonesë në respektimin e dënimit. “Facebook”-u ka njoftuar se do të apelojë vendimin.16 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Apple”, kujdes nga butoni indian që bllokon iPhone-n!

Armiku për iPhone, vjen nëpërmjet aplikacioneve si WhatsApp, iMessage ose edhe mail. Bëhet fjalë për një karakter indian, gjuha ‘telugu’ për saktësi, e cila godet ‘smartphone’ me iOS 11.2.5. Ky është një opsion që mund të krijojë probleme, pasi telefoni celular mund të bllokohet duke kërkuar, në rastet më të këqija, rivendosjen e iPhone me rrezikun e humbjes, në rast se nuk e keni bërë më parë një kopje rezervë, të të gjitha të dhënave. Apple ka premtuar se do ta zgjidhë defektin me një përditësim tjetër.Nëse marrim karakterin ‘vrasës’, aplikacioni i hapur do të mbyllet sa herë që përdoruesi përpiqet ta rifillojë atë. Dhe metoda klasike “shutdown and restart” me këtë opsion nuk funksionon. Nëse letra e padëshiruar ofenduese shfaqet nëpërmjet një tabloje njoftimi, telefoni bllokohet.Megjithatë, një zgjidhje, e përhapur në forumet e teknologjisë, këshillohet që të dërgohet një mesazh që nuk është “i infektuar”: në këtë mënyrë mund të kaloni tekstin dashakeqës dhe të fshini të gjithë ..

Lexone

Facebook-u dhe të drejtat e privatësisë

Facebook-u vazhdon të ndjejë pasojat negative të skandalit lidhur me trajtimin e të dhënave të përdoruesve dhe privatësisë. Ligjvënësit amerikanë dhe evropianë po i bëjnë thirrje shefit të Facebook-ut Mark Zuckerberg për të dhënë dëshmi, ndërkohë që entet rregullatore kanë hapur hetime.Për dy miliardë njerëz në mbarë botën, Facebook-u është një mënyrë për t’u lidhur me njëri-tjetrin. Por presioni po rritet në rrjetin e medias sociale për të ndryshuar. Debatet që janë hapur së fundmi lidhur me praktikat që ndjek Facebook-u lidhur me të dhënat e klientëve kanë çuar në thirrje për rregullore më të forta. Shefi ekzekutiv i kompanisë, Mark Zuckerberg, pritet të dëshmojë në Uashington për këtë çështje në javët e ardhshme. Disa firma kanë ndaluar reklamimet në faqen e medias sociale derisa të mësojnë më tepër.“Në Mozilla, ne i hoqëm reklamat tona nga Facebook-u javën e kaluar….dëshirojmë të shohim pak më shumë transparencë ndaj konsumatorit dhe pak më shumë zgjedhje për ta. Ky është një h..

Lexone

‘Klikimet e rreme një shqetësim i madh’

‘Klikimet e rreme një shqetësim i madh’

Klikimet e rreme në internet mbeten një shqetësim i madh për industrinë e reklamave, tha Maurice Levy, kryetari i Publicis Groupe, shkruan Telegrafi. Kompania franceze është një nga firmat më të mëdha reklamuese në botë. Duke folur në Samitin Botëror të Qeverisjes në Dubai, Levy tregoi se çfarë duhet bërë …

Lexone

10 gjëra që nuk e keni ditur se mund t’i bëni në Facebook Messenger

10 gjëra që nuk e keni ditur se mund t’i bëni në Facebook Messenger

Pas një përditësimi të aplikacionit të famshëm të mesazheve nga Facebook, ju duhej të keni një aplikacion shtesë të Messenger për të dërguar mesazhet brenda aplikacionit tek kontaktet tuaja. Fansat e aplikacionit të cilët dikur ishin skeptikë rreth këtyre ndryshimeve tashmë janë rikthyer në shërbim falë disa karakteristikave të mrekullueshme. …

Lexone

Së shpejti nuk do të na duhet telekomanda e televizorit

Së shpejti nuk do të na duhet telekomanda e televizorit

Universiteti britanik i Lancasterit ka vënë në zbatim teknologjinë e re të quajtur ‘Matchpoint’, e cila do të mjaftojë lëvizja e një pjese të trupit për të kontrolluar funksionet e ndryshme, shkruan Telegrafi. Nevojitet lëvizja rrethore e njërës dorë, kokës apo edhe një këmbe, që kapet prej një kamere. Mjafton …

Lexone

Menaxher i medieve sociale – puna e së ardhmes

Menaxher i medieve sociale – puna e së ardhmes

Në fillim të viteve 2000-ta figura e manaxherit të medieve sociale, specialistit të manaxhimit të faqeve Facebook apo Instagram nuk figuronte nëpër CV. Ai që 10 vite më parë ka investuar në një kurs forimimi dhe ka eksperimentuar me rrjetet sociale, sot mund të konsiderohet një profesionist i mirëfilltë. Një …

Lexone