Home / Tech

Tech

Ja si ju ‘nxjerr zbuluar’ Facebook kur ju jeni të dashuruar

Ja si ju 'nxjerr zbuluar' Facebook kur ju jeni të dashuruar

Facebook lexon çfarë shkruajnë njerëzit e dashuruar Rezulton se ekziston një grup shkencëtarësh të të dhënave që studiojnë dashurinë në facebook. Falë kërkimit të tyre, inteligjenca artificiale është në gjendje të parashikojë kur do të filloni një marrëdhënie romantike më mirë se një psikolog. Nga konkluzionet dhe shenjat interesante që …

Lexone

BE stërvit minstrat, u stimulua sulm masiv kibernetik

BE stërvit minstrat, u stimulua sulm masiv kibernetik

Në Talin u organizua një stërvitje e ministrave të BE-së ku u stimulua një sulm masiv kibernetik. Skenari i kësaj stërvitje ishte sikur një operacion ushtarak i BE-së ishte sulmuar nga hakerat, që përdorin rrjetet sociale dhe “fake news”. Me tableta dhe me ndihmën e një platforme të dedikuar, 28 …

Lexone

Robotë dhe makina elektrike, Kina lidere e inteligjencës artificiale

Robotë dhe makina elektrike, Kina lidere e inteligjencës artificiale

Kina synon të bëhet lider botëror i Intelligjencës artificiale (IA) deri në vitin 2030 duke lënë pas SHBA-në. Për arritjen e këtij qëllimi, qeveria kineze miratoi më datën 18 qershor 2017 një strategji ambicioze që mbështetet në tri shtylla kryesore; puna për ecjen me hapin e teknologjisë dhe aplikimeve te …

Lexone

Ja si ta zbulosh kush po të telefonon me numër privat

Auto Draft

Të gjithë ne jemi ndjerë të bezdisur të paktën një herë nga një telefonatë pa numër. Dikush, i cili nuk ka as emër dhe as figurë, por që i bie telefonit tuaj dhe ju jeni në dilemë ta hapni apo të mos e hapni. Jeni i/e interesuar për t’i dhënë …

Lexone

Fitimet e “Facebook”, tremujori 2,71 përqind më shumë se vjet

Fitimet e “Facebook”, tremujori 2,71 përqind më shumë se vjet

Të ardhurat dhe fitimet e “Facebook” u rritën ndjeshëm në tremujorin më të fundit, ndërsa paratë nga reklamat dhe përdoruesit e rinj dynden në rrjetin e preferuar social. Mbi se 2 miliardë njerëz, më shumë se çereku i botës përdor “Facebook” çdo muaj, diçka që e bën këtë media sociale …

Lexone