Home / Sport

Sport

Vendimet e Disiplinës, dhunoi gjyqtarin, përjashtohet me 3 vite lojtari i Shkumbinit

1.FK “Partizani”, për sjellje të gabuar të spektatorëve duke përdorur shprehje fyese në ndeshjen kundër F.C “Flamurtari”, në bazë të nenit 66/2 të KDS dënohet me gjobë në masën 200.000 (dyqindmijë) lek. 2.KF “Kamza”, për sjellje të gabuar të spektatorëve dhe hedhje të sendeve në fushë duke shkaktuar ndërprerje të ndeshjes kundër KF “Laçi”, në bazë të nenit 66/3.a) të KDS,dënohet me zhvillimin e 4 (katër) ndeshje pa spektatorë në stadiumin përkatës. 3.Lojtari i KF “Shkumbini”, Albano Isaj, për goditje me grusht ndaj zyrtarit të ndeshjes, në bazë të Nenit 49/1.b) të KDS, dënohet me 36 (tridhjetë e gjashtë) muaj pezullim nga aktiviteti. 4.Zyrtari i KF “Shkumbini”,Arianit Ballhysa, për sjellje jo sportive ndaj zyrtarit të ndeshjes, në bazë të nenit 49/2.a të KDS, dënohet me 12 (dymbëdhjetë) ndeshje pezullim nga aktiviteti. 5.KF “Butrinti“ U-19, për mos paraqitje në ndeshje me FC “Termi” U-19, humbet ndeshjen në tavolin me rezultatin 3 me 0, bazuar në nenin 54 të KDS. 6.KF “Dinamo“ U-17, pë..

Lexone

Spalletti: Rafinha dhe Cancelo largohen, Icardi vendos vetë

Luciano Spalletti doli në konferencën e paralajmëruar për shtyp në orën 16:00 të ditës së sotme, ku foli mbi shumë aspekte të ndërtimit dhe përforcimit të skuadrës. Trajneri komentoi edhe merkaton, ndërsa tha se Interi që po ndërtohet, do të jetë çdo vit e më i bukur. Cili është komenti juaj për këtë sezon të parë si trajner i Interit? “Falënderoj të gjithë shoqërinë që më dha mundësinë të drejtoj Interin dhe të përjetoj këto emocione të këtij sezoni. Gjithashtu dua të falënderoj të gjithë bashkëpunëtorët dhe futbollistët e mi, që bënë një sezon për t’u mbajtur mend. Kemi pasur momente fantastike, si ndeshjet direkte ndaj Juventusit, Napolit e Romës, por edhe të tjera ku kemi shkëlqyer më pak, por në fund ia dolëm të arrijmë objektivin tonë. Seria A është përforcuar ndjeshëm dhe kjo u pa edhe me garën për një vend në zonën Champions, ku Lazio e meritonte po aq sa ne t’ia dilte. Edhe rikthimi i Ancelottit në Serinë A, është një dëshmi e rritjes së këtij kampionati. Cili ka qenë moment..

Lexone

Strakosha në formacionin e talenteve, lë jashtë Donnarummën

Sezoni fantastik dhe pritjet e shkëlqyera gjatë kampionatit që u mbyll e konfirmuan Thomas Strakoshën si portierin titullar te Lazio. Pas mbylljes së edicionit është koha e bilanceve, me yllin shqiptar që me të drejtë është përfshirë në formacionin më të mirë të talenteve të Serisë A. Faqja e specializuar për statistikat, “Opta” publikoi 11 lojtarët më të mirë të moshës deri në 23 vjeç, bazuar në vlerësimet e tyre për ndeshjet e luajtura në elitën e futbollit italian. Në formacionin ideal, ku ndodhen dy yje të Lazios, të zbuluar nga drejtori sportiv, Igli Tare, Strakosha është portieri titullar. Mbrojtja përbëhet nga Milenkoviç i Fiorentinës, Skriniar i Interit dhe dyshja e Milanit, Romagnoli dhe Calabria. Në treshen e mesfushës janë rreshtuar Milinkoviç-Saviç i Lazios, Torreira i Sampdorias dhe Pellegrini i Romës. Në sulm, Knownacki i Sampdorias dhe Under i Romës janë në mbështetje të Cutrones së Milanit. Me përfshirjen në formacionin ideal për lojtarët deri në 23 vjeç, Thomas Str..

Lexone

Trajneri i rekordeve, pikante nga karriera e Ançelotit

Palmaresi i trofeve të Carlo Ancelottit, trajnerit të sapoemëruar të Napolit, është për t’u patur zili, ndoshta asnjë trajner në botë nuk ka fituar kaq shumë sa 58-vjeçari italian. Është speclialist i Championsit, ka fituar ku ka shkuar, por në Itali e ka një “mace të zezë”. Le të zbulojmë disa shifra pikante të karrierës së tij si trajner. E nisim nga një e dhënë e thjeshtë: ka fituar 59% të takimeve, 607 ndeshje nga 1027 të drejtuara. Është i vetmi që ka fituar titullin kampion në katër nga pesë kampionatet më të rëndësishme në Europë (Itali, Angli, Francë dhe Spanjë). Ancelotti dhe Bob Pailsy janë dy trajnerët e vetëm që e kanë fituar tri herë Championsin/Kupën e Kampionëve. Në epokën e 3 pikëve për fitore, Ancelotti ka regjistruar mesataren më të lartë të pikëve për ndeshje në krye të Milanit, 1.97. Si trajnër në Serinë A, Ancelotti nuk ka humbur kurrë përballë Cagliarit dhe Torinos. Përqindjen më të ulët të fitoreve mes skuadrave të sezonit të ardhshëm të Serisë A e ka kundër..

Lexone

“Arena Kombëtare” humb sërish, Superkupën e merr stadiumi i Portos

Merr fund ëndrra e Shqipërisë për të pritur finalen e Superkupës Europiane të sezonit 2019-2020, në stadiumin në ndërtim, ‘Arena Kombëtare’. UEFA publikoi pasditen e sotme stadiumet që fituan të drejtën për të pritur finalet e Champions Leagues, Europa Leagues dhe Superkupës Europiane, për sezonin 2019-200 dhe fitues për eventin ku garonte ‘Arena Kombëtare’, u shpall stadiumi i Portos në Portugali, ‘Estadio Do Dragao’. Ndërkohë finalja e Champions Leagues do të luhet në Stamboll, në stadiumin e rikonstruktuar ‘Ataturk’, i njëjti ku u luajt edhe finalja e famshme Milan-Liverpool. Polonia do të presë finalen e Europa Leagues, në stadiumin e Gdanskut, ‘Arena Gdansk’, që gjithashtu është rikonstruktuar së fundmi. Shqipëria humb kështu tentativën e dytë për të sjellë një ndeshje të një niveli të lartë, në ‘Arenën Kombëtare’, por nuk përjashtohet mundësia për të konkurruar sërish në sezonin pasardhës. #UEFAExCo BREAKING: The Estádio do Dragão in Porto will host the 2019/20 UEFA Super Cup..

Lexone

Salah s’heq dorë nga agjërimi para finales së Championsit

Mohamed Salah nuk heq dorë nga agjërimi, edhe pse e pret një ndeshje e madhe, finalja e Champions League-s me Realin e Madridit, që do të luhet të shtunën në mbrëmje, në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev. “Ylli” i Liverpoolit, që i përket fesë myslimane, sipas të përditshmes egjiptiane Al-Masry Al-Youm, nga 16 maji ka kufizuar ushqimin, sipas rregullave të muajit të shenjtë të Ramazanit. Por jo vetëm. Nuk mund të pijë alkool dhe as të kryejë marrëdhënie seksuale. Sportistët myslimanë e kanë mundësinë për ta shmangur agjërimin gjatë muajit të Ramazanit, por jo për Salah, që edhe në të kaluarën i ka qëndruar besnik kësaj praktike fetare. Gjithsesi, në Angli debati mbetet i hapur, sepse, sipas disa dietologëve, agjërimi ndikon direkt në rënien e performancës sportive. 24 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Iniesta prezantohet në Japoni: Një sfidë e re në karrierën time

Andres Iniesta nënshkroi kontratën e tij të re si lojtar i Vissel Kobe, këtë mëngjes, gjatë ceremonisë së tij të prezantimit, të mbajtur në Tokio, para një pritshmërie të madhe. “Është shumë e rëndësishme për mua kjo sfidë e re në karrierë. Shpresoj shumë në këtë projekt. Japonia është një vend i mrekullueshëm. Kam ardhur për të luajtur dhe për të punuar me shokët e mi, – ka thënë Iniesta. – Kam marrë disa oferta nga klube të tjera, por kam vendosur të vij te Vissel Kobe, sepse projekti që m’u paraqit ishte shumë interesant. Dhe unë tregova besim karshi tij. Përveç kësaj, Japonia është një vend i mrekullueshëm, më pëlqen kultura e saj. Më pëlqen ta shijoj jetën time në këtë vend. Kam shumë respekt për futbollin japonez, dua të kontribuoj dhe t’i ndihmoj shokët e mi të skuadrës”. Ndërkohë, Hiroshi Mikitani, themelues dhe drejtor i gjigantit “Rakuten”, njëherazi pronari i klubit japonez të Iniestës, vlerësoi udhëheqjen e ish-kapitenit të Barcelonës dhe vlerat e tij: “Iniesta ka kapacit..

Lexone

Sarri: Nuk e meritoja të likuidohesha duke shikuar TV

Ka mjaftuar vetëm një “cicërimë” në rrjetet sociale e presidentit De Laurentiis, të mërkurën pasdite, për të mbyllur përfundimisht tri vitet e fundit të Sarrit në Napoli. Tri vite plot me duartrokitje kulmuan në rekordin e pikëve në Seria A, por pa ngritur dot në qiell edhe një trofe. “Falënderoj Maurizio Sarri për përkushtimin e tij të paçmuar në futbollin e Napolit, që ngriti peshë qytetin dhe tifozët “azzurri” nëpër botë. Na dhuroi pa fund emocione, duke krijuar një model të të luajturi futboll, që u admirua kudo dhe nga të gjithë. Bravo Maurizio”, – shkroi presidenti në “Twitter”, duke përshëndetur ish-trajnerin. Metoda e zgjedhur nga De Laurentiis për t’i dhënë duart nuk i ka pëlqyer trajnerit Sarri, që ka reaguar po në të njëjtën monedhë: “Unë nuk e meritoja të likuidohesha duke shikuar televizor, nuk mund t’i gëlltis tri vite si asgjë”. Tekniku nënkampion tashmë është nisur për në Toscana e tij, ku do të kalojë disa ditë në det, por me një “smartphone” në dorë. Sarri mbetet n..

Lexone

Juventus, Agnelli “prezanton” Champions League e re!

Në një intervistë të dhënë për “The Guardian”, Andrea Agnelli, ka shpjeguar ndryshimet që do të donte të shihte në futbollin europian. Ideja bazë është ajo që të luhen më shumë ndeshje të nivelit të lartë, në mënyrë që të fitohet më shumë, duke zgjeruar formatin e Champions League. “Duam të gjithë më shumë ndeshje ndërkombëtare dhe më pak ndeshje të kampionatit, përveçse një reduktim të takimeve, sepse nuk mund të shkohet përtej një numri të caktuar”, ka thënë presidenti i Juventus. Ideja e numrit një të bardhezinjve është ajo që të mbeten 32 skuadra në fazën me grupe të Champions League, por të ndahen në katër grupe. Në këtë mënyrë do të ishin të garantuara 14 ndeshje të nivelit të lartë në fazën e parë, 8 më shumë në krahasim me formatin aktual. “Skuadrat pjesëmarrëse në Champions League-ën e re mund të aktivizojnë 6 lojtarë Under 21 ose Under 23 në kampionat. por janë vetëm propozime, nuk ka një projekt të mirëfilltë”. 24 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Trump triumfon, lojtarët e NFL-së jo më në gjunjë gjatë himnit

Mjaft më me lojtarë që në shenjë proteste ulen në gjunjë ose kryqëzojnë krahët gjatë ekzekutimit të himnit kombëtar, para çdo ndeshjeje. Që këtej e tutje do të ndalohet, siç dëshiron presidenti Trump, do të ketë ndëshkime të rënda për klubet përkatëse. Një vendim i marrë nga krerët e NFL-së, sportistët e të cilëve janë akuzuar për mungesë respekti ndaj atdheut dhe flamurit amerikan. Nisma kishte nisur në vitin 2016 nga lojtari i San Françiskos, Colin Kaepernick, i shndërruar në një ikonë të komunitetit afro-amerikan, i cili filloi të ulej në gjunjë për të protestuar kundër racizmit dhe dhunës në rritje të policisë ndaj zezakëve të Amerikës. Gjestin e Kaepernick e ndoqën edhe shumë kolegë të tjerë të tij dhe ekipeve të tjera dhe fushata “taketheknee”, u zgjerua në sporte edhe si basketbolli, ku yje si LeBron James o Stephen Curry u solidarizuan me kolegun e tyre. Por urdhrat e Trumpit duke se kanë ndryshuar gjërat. Tashmë, siç ka njoftuar komisari i NFL-së, Roger Goodell, në shenjë re..

Lexone