Home / Shendet (page 30)

Shendet

Paracetamoli gjatë shtatzënisë, rrezik potencial për lindjen e fëmijëve me autizëm

Blertina KokaGratë shtatzëna që marrin paracetamol janë më shumë se 30% të rrezikuara që të lindin fëmijë me çrregullime ADHD, sugjeron një studim i ri. Ky ilaç i zakonshëm për lehtësimin e dhimbjeve, i njohur ndryshe si acetaminofen, rrit gjithashtu rrezikun e zhvillimit të autizmit tek fëmijët me mbi 20%.Drejtuesi i studimit, dr. Ilan Matok, nga Universiteti Hebrew i Jeruzalemit, thotë: “Rezultatet sugjerojnë për një lidhje mes përdorimit për një kohë të gjatë të acetaminofenit dhe rritjes së rrezikut për zhvillimin e autizmit dhe çrregullimeve ADHD.Nuk dihet me saktësi përse ky ilaç mund të shkaktojë çrregullime ADHD ose autizëm, megjithatë paracetamoli është lidhur edhe më parë me probleme në të folur dhe ulje të koeficientit të inteligjencës tek fëmijët nënat e të cilëve përdorin këtë ilaç gjatë shtatzënisë.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

Lexone

U frikësua nga paralajmërimi i mësueses, i mituri hidhet nga dritarja

Një i mitur është hedhur nga kati i dytë i shtëpisë së tij pasi kishte marrë vërejtje nga mësuesja kujdestare. Nxënësi i klasës së shtatë fillore në shkollën ‘Bekim Sylka’, në komunën e Rahovecit, Kosovë, aktualisht është në gjendje kritike për jetën.Sipas Gazetës Express, mësuesja e kishte gjetur të miturin me një shishe nargjilë në klasë dhe kishte kërkuar që ky i fundit të sillte njëri prej prindërve në shkollë. I frikësuar, djali është hedhur nga dritarja e shtëpisë.

Lexone

2-vjeçari mbijeton pasi i fikën aparaturat, prindërit në luftë me gjykatën dhe mjekët për ta mbajtur në jetë

ALFIE Evans ka disa muaj që është vënë në qendër të një sërë betejash ligjore, jetë a vdekje, mes prindërve të tij, zyrtarëve të shëndetësisë dhe sistemit gjyqësor britanikë.2-vjeçari ka më shumë se 1 vit që është në koma pasi vuan nga një sëmundje misterioze. Që kur lindi, më 9 maj 2016, ai ka qenë në një gjendje gjysmë-vegjetative. Ai vuan nga një gjendje degjenerative neurologjike që mjekët nuk e kanë diagnostikuar përfundimisht. Disa ekspertë mendojnë se mund të ketë gjendjen mitokondriale, e ngjashme me sindromën Charlie Gard.Sindroma e Shterimit të ADN-s Mitokondriale i referohet një sërë çrregullimesh, ku, si në rastin e Charlie, trupi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm energji për muskujt, veshkat dhe trurin. MDS shkakton dobësim të muskujve dhe dëmtim nervor. Kjo gjendje është shumë e rrallë, ku vetëm 16 persona mund ta kenë atë. Përgjithësisht kjo gjendje është fatale për bebet dhe fëmijët, edhe pse disa pacientë kanë jetuar edhe deri në adoleshencë.Aktualisht nuk ka një ..

Lexone

Supë me spinaq dhe finok

Nga Blerina Bombaj, dietologePër 6 racione4 patate mesatare 500gr spinaq të freskët 2 karota 1 qepë mesatare 3 thelpinj hudhër Kripë dhe pak curry Vaj ulliri Pak djathë parmixhano të grirë për në fundPërgatitjaKavërdisni qepën me hudhrat, shtoni karotat dhe më pas patatet dhe erzën curry. I shtoni ujë dhe i lini të zbuten. Në një tenxhere tjetër zieni ujë dhe hidhni spinaqin vetëm 1 min. Pasi perimet të kenë zier e shtoni spinaqin, gatuani per 1 minutë akoma dhe i fruloni bashkë. Prisni finokët hollë dhe i marinoni me vaj ulliri, limon, kripë dhe pak piper. I shtoni të gjallë në fund bashkë me djathin e grirë, diku në mes të pjatës.

Lexone

Sot, Dita Botërore e Malaries

Gati për të luftuar malarienOrganizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) bashkohet me organizatat partnere në promovimin e temës së Ditës Botërore të Malaries për këtë vit, “Gati për të luftuar malarien”. Kjo temë nënvizon angazhimin e komunitetit botëror për malarien rreth qëllimit të përbashkët për një botë pa malarie. Duhet vepruar në mënyrë urgjente për të fituar luftën globale kundër malaries. Kjo është arsyeja pse OBSH-ja po kërkon investime më të mëdha dhe shtrirje të mjeteve të provuara që parandalojnë, diagnostikojnë dhe trajtojnë malarien. Përgjigjja globale ndaj malaries është në udhëkryq. Pas një periudhe suksesi në kontrollin e malaries, progresi ka mbetur në vend. Ritmi i tanishëm është i pamjaftueshëm për të arritur piketat e vitit 2020 të Strategjisë Teknike Globale të OBSH-së për Malarien 2016-2030, veçanërisht për objektivat që kërkojnë një reduktim prej 40% të incidencës së rasteve të malaries dhe shkallës së vdekshmërisë. Këtë vit, Dita Botërore e Malaries përkon me ..

Lexone

Implementimi i teknikave të avancuara të radioterapisë në trajtimin e kancerit

Dr. Ledio Bregu, Qendra e Radioterapisë Onkologjike/ Spitali Hygeia TiranëNë rastet kur një pacient ka nevojë apo i është rekomanduar trajtimi me radioterapi, është shumë e rëndësishme që ai/ajo duhet fillimisht të drejtohet për një konsultë me mjekun onkolog radioterapeut, si i vetmi mjek specialist që mund t’i ofrojë informacionin dhe trajtimin e kërkuar.Spitali Hygeia Tiranë është i pari dhe i vetmi spital privat në vend që prej vitesh ka ngritur Qendrën e Radioterapisë Onkologjike. Në këtë Qendër ofrohen metodat dixhitale nga më bashkëkohoret të radioterapisë, si dhe ofrojnë shërbimin e tyre mjekë onkologë-radioterapeut me shumë eksperiencë, të trajnuar në qendrat më të specializuara onkologjike në botë. Gjatë konsultës pacienti/ja do të marrë informacionin e plotë mbi trajtimin me radioterapi, trajtim i cili ofrohet me teknikat nga më bashkëkohoret dhe të personalizuara sipas çdo rasti.Në rastet e pacientëve onkologjikë, në Spitalin Hygeia Tiranë ekziston një Këshill Onkolog..

Lexone

Ushtrime një-minutëshe për zvogëlim të dhimbjeve të shpinës

Ushtrime një-minutëshe për zvogëlim të dhimbjeve të shpinës

Shumica e njerëzve që punojnë në zyre para kompjuterit e dinë shumë mirë tmerrin e dhimbjeve të shpinës. Ndonjëherë kompanitë që janë më të kujdesshme krijojnë hapësira të veçanta ku punëtorët mund të pushojnë pak, transmeton Telegrafi. Por nëse nuk keni vend të tillë në kompaninë ku punoni, atëherë duhet …

Lexone

Përfitimet që na i sjell leximi: Përse duhet të lexojmë çdo ditë

Përfitimet që na i sjell leximi: Përse duhet të lexojmë çdo ditë

Kur ka qenë hera e fundit që keni lexuar një libër, ose një artikull substancial të ndonjë reviste? Shprehitë tuaja ditore të leximit a përqendrohen në statusa të Facebook-ut, apo lexoni diçka tjetër? Nëse jeni në mesin e shumë njerëzve të cilët nuk e kanë shprehi të lexojnë rregullisht, atëherë …

Lexone

Ndiqni ndryshimet: Çfarë na tregojnë simptomat e çuditshme?

Ndiqni ndryshimet: Çfarë na tregojnë simptomat e çuditshme?

Sinjalet fillestare të organizmit tuaj, të cilat tregojnë ndryshimet e gjendjes shëndetësore, ndonjëherë është e vështirë të deshifrohen. Kushtoni kujdes këtyre simptomave më të shpeshta… Disa simptome trupore janë shqetësuese. Pothuajse secili prej jush tashmë është ballafaquar me ndonjë shenjë paralajmëruese. Mirëpo, në rastet më të shpeshta fjala është për …

Lexone

A keni pyetur ndonjëherë përse ndieni rrëqethje dhe fërgëllima të këndshme derisa urinoni? Shkenca i ka dy përgjigje të çuditshme

A keni pyetur ndonjëherë përse ndieni rrëqethje dhe fërgëllima të këndshme derisa urinoni? Shkenca i ka dy përgjigje të çuditshme

Hulumtimet kanë treguar që ekzistojnë disa ndjenja të cilat bëjnë pjesë në kategorinë e “gjërave më të pabesueshme ndonjëherë”. Disa thonë që ajo është ndjenjë si kur fërkohen veshët. Të tjerët thonë që sensacioni lind pasi që urinojnë, duke krijuar ndjenjën e rrëqethjes. Shumica nesh ka përjetuar këtë ndjenjë rrëqethjeje, …

Lexone