Home / Shendet

Shendet

Ja disa truke për të shmangur dhembjet gjatë periodave

Cikli menstrual dhe paramenstrual nuk janë momentet më të mira të muajit për ne femrat. Për fatin tonë të keq, dhembjet nuk janë vetëm gjatë atyre ditëve, por fillojnë gati 10 ditë më parë, një gjendje e cila në sytë e meshkujve duket shumë e çuditshme. Por, çfarë mund të bëjmë për të zvogëluar dhembjet. Ja disa këshilla nga ekspertët: Aktiviteti fizik Duhet të praktikoni aktivitetin fizik si joga, një shëtitje në diell, not dhe pak sport gjatë ciklit menstrual, për të lehtësuar kështu dhembjet. Çlirimi i endorfinës lufton humorin e keq, stresin dhe lodhjen, duke ndikuar në gjendjen psikologjike dhe fizike. Përdorni hekur Duhet të rrisni dozën e hekurit. Gjatë menstruacioneve niveli i hekurit në gjak ulet, duke shkaktuar lodhje tipike gjatë menstruacioneve. Prandaj këshillohet të hani ushqime të shëndetshme, të pasura me hekur, si spinaqi apo lakra. Shkoni të flini një orë më parë Gjatë ciklit menstrual, trupi ynë i nënshtrohet lodhjes shtesë dhe shpesh përgjumjes. Për fat të keq..

Lexone

“Supa e spitalit” nëpër botë – guidë me foto

Ushqyerja luan një rol të rëndësishëm në shërimin nga një sëmundje, prandaj spitalet kanë ekipet e tyre të dietologëve dhe ekspertëve për të përgatitur ushqime posaçërisht për pacientët që të rimarrin veten sa më shpejtë të jetë e mundur. Ja çfarë shërbehet nëpër spitalet në disa vende të botës. Gjermani Itali Spanjë Zvicër MeksikëKanada JaponiAustrali Afrika e Jugut

Lexone

Kanceri i veshkës, dalloni shenjat e para dhe faktorët e riskut

Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme në trupin e njeriut. Ato janë themeli i shëndetit metabolik, pasi rregullojnë tensionin e gjakut, forcojnë kockat, rregullojnë elektrolitet në trup dhe filtrojnë toksinat dhe lëngjet e panevojshme. Funksioni kryesor i veshkave është të filtrojnë mbetjet nga gjaku dhe t’i nxjerrin ato nëpërmjet urinimit. Veshkat ndihmojnë gjithashtu në kontrollin e tensionit të gjakut dhe sigurohen nëse keni mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut. Kanceri i veshkës, quajtur ndryshe karcinoma renale, shfaqet kur qelizat tek njëra apo të dyja veshkat fillojnë të rriten në mënyrë jonormale dhe formojnë një masë tumorale që vendoset sipër qelizave të shëndetshme. Ky lloj kanceri është 1 nga 10 më të përhapurit si tek burrat ashtu edhe gratë. Karcinoma renale Ka disa lloje të kancerit të veshkës, megjithatë 9 në 10 njerëz vuajnë nga karcinoma renale. Zakonisht është një tumor brenda veshkës, megjithatë mund të shfaqen edhe më shumë, si edhe tek të dyja veshkat. C..

Lexone

A bën mirë për shëndetin uji me kripë? Ja çfarë thonë ekspertët

Një nga trendet e kohëve të fundit është konsumi i ujit me kripë natyrale. Ndërsa disa pretendojnë se uji me kripë mund të ndihmojë trupin të nxjerrë jashtë toksinat dhe rrit nivelet e energji, të tjerë janë më skeptikë lidhur me përfitimet e supozuara të tij. Themeluesja e “Practical Nontoxic Living”, Sophia Gushée, vendosi ta testonte ujin me kripë për një javë. Në fund të javës ajo raportoi se konsumimi i kësaj përzierje e ndihmoi në pastrimin e lëkurës, përmirësimin e cilësisë së gjumit dhe në një mënyrë jetese më të shëndetshme. Por dietologia Rhiannon Lambert nuk është e bindur nga ky trend, aq më pak se ndihmon në detoksikimin e trupit. “Shpesh konfuzohemi nga këto “trende” të reja që shohim në internet, dhe ky duket se është i fundit për të cilin duhet të jemi të kujdesshëm”, tregon ajo për The Independent. “Studimet kanë treguar se konsumimi i kripës me moderim mund të jetë i dobishëm në menaxhimin e tensionit të gjakut. Por, teprimi me kripën mund të çojë në zhvillim të te..

Lexone

Doni të humbni peshë? 5 rregullat e arta që duhet t’i ndiqni patjetër

Ky dy gjëra që funksionojnë realisht kur bëhet fjalë për rënien në peshë: ushqyerja mirë dhe aktiviteti fizik rregullisht. Të dyja këto janë shumë të vlefshme, por edhe kërkojnë shumë kohë dhe përpjekje për t’i përdorur. Si të humbisni peshë shpejtë? Bëni këto 5 gjëra që të ndiheni më mirë dhe të humbisni peshë njëkohësisht: Hani vakte, jo ushqime të shpejta Gjithmonë na kanë rekomanduar që të hamë shpesh dhe pak për të mbajtur nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak. Por, një studim i ri ka zbuluar se personat që hanë vakte më të bollshme dhe me më shumë lëndë ushqyese, peshojnë më pak, ndryshe nga ata që hanë më shpesh dhe përqendrohen tek ushqimet e shpejta, shumicën e rasteve të pashëndetshme. Djersitni më pak Vërtet! Gjatë një studimi u krahasuan grupe atletësh që vraponin ose ngisnin biçikletën për 30 ose 60 minuta në ditë. Grupi i parë humbën 33% më shumë peshë. Duke i humbur kaloritë nëpërmjet stërvitjes, trupi mund t’i grumbullojë ato më vonë duke lëvizur më pak dhe ngrën..

Lexone

Ndahet nga jeta akademiku Kolec Topalli

Është ndarë nga jeta në moshën 80-vjeçare Prof. Dr. Kolec Topalli, anëtar i Akademisë së Shkencave. “Sot, më 24 Maj 2018, pas një sëmundjeje të rëndë, u nda nga jeta në moshën 80 vjeçare Prof. Dr. Kolec Topalli, anëtar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, anëtar i jashtëm i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, “Mësues i Popullit”, studiues i gjuhës, veprimtar publik dhe drejtues e funksionar në institucione të larta shkencore dhe zyrtare”, njofton Akademia e Shkencave, duke i shprehur ngushëllimet më të thella familjes, komunitetit akademik, miqve dhe kolegëve brenda dhe jashtë vendit. Homazhet në nderim të Akademikut Kolec Topalli do të mbahen në Akademinë e Shkencave më datë 25 Maj 2018 nga ora 10.00-11.00, ndërsa ceremonia mortore do të zhvillohet në qytetin e Shkodrës.

Lexone

Parkinsoni, jo vetëm sëmundje e të moshuarve – dalloni shenjat e para

🇦🇱

Nga dr. Erion Dushi, mjek neurolog pranë Spitalit Hygeia Sëmundja e Parkinsonit është sëmundje neurodegjenative progresive, me fjalë të tjera një sëmundje që vjen nga dëmtimi i ngadaltë i qelizave në qendra të caktuara të trurit (lënda e zezë në mesencephalon). Cilat janë shenjat e para? Si mund ta kuptojmë, duke qenë se shfaqet edhe te moshat e reja? Shfaqja e sëmundjes është zakonisht shumë graduale dhe shpesh me shenja jospecifike veçanërisht në fazë të hershme. Shenja të hershme mund të jenë çrregullime të gjumit, rënie të nuhatjes dhe luhatje të presionit arterial që mund ta bëjnë një pacient të ndjeshëm nga qëndrimet e zgjatura në këmbë. Shenja të tjera mund të jenë çrregullime të zakoneve të tualetit, veçanërisht konstipacioni, apatia, përgjumja gjatë ditës, dhimbje të artikulacioneve dhe të shpinës. Diagnoza vendoset në mënyre tipike kur sëmundja shfaqet me disa shenja karakteristike që janë: ngurtësimi i muskujve apo rigiditeti, ngathtësia në lëvizje apo bradikinezia, dri..

Lexone

Pikëpyetjet e dentistëve për “vrasësit” e dhëmbëve

Emanuel Smaka Neglizhenca në ndjekjen periodike të kontrolleve tek mjeku stomatolog, mungesa e informacionit apo edhe harresa për kujdesin e higjenës së gojës mbeten disa prej shkaqeve kryesore të dëmtimit të dhëmbëve thonë mjekët. Faktorët vendimtar për prishjen e dhëmbëve, tregon mjekja stomatologe Odeta Shehu (Kokona) dhe që pacientët i neglizhojnë në mënyrë të përsëritur, janë mospastrimi i gurëzave të dhëmbëve si dhe dieta e pasur me shumë sheqer. Cilët janë faktorët e riskut që ndikojnë në prishjen e dhëmbëve? Faktorët e riskut, duke pasur parasysh dietën jo shumë të kujdesshme që kemi ne në përgjithësi, qoftë tek të vegjlit apo edhe të rriturit, është prania e sheqerit të tepërt në dietë, sepse sjell prishjen e dhëmbëve. Sheqeri i tepërt është faktori kryesor dhe armiku i dhëmbëve. Kjo sepse sheqeri favorizon ambientin acid, i cili më pas sjell dëmtimin e zmaltit dhe përmes një procesi zinxhir kalon deri tek prishja e dhëmbëve. Çfarë mendoni se neglizhojnë pacientët, por që..

Lexone

KShH, forum për ndërgjegjësimin dhe sensibilizimin e aktorëve vendor kundër ekstremizmit të dhunshëm

Denisa Canameti Larmishmëria e situatave dhe opinioneve në rajone të ndryshme për ekstremizmin e dhunshëm, hapi temën e diskutimit në forumin e organizuar sot nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit. Ky forum, i katërti i zhvilluar pas atyre në Shkodër, Korçë, Gjirokastër, pati si qëllim nxitjen e dialogut dhe fuqizimin e organizatave të shoqërisë civile dhe institucioneve të sigurisë publike në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit në Shqipëri. Klejda Ngjela, menaxhere e Projektit pranë AH C, bëri një prezantim të shkurtër e përmbledhës të dispozitave ligjore kombëtare për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm. Duke u ndalur në nene të veçanta, znj. Ngjela diskutoi herë pas here me pjesëmarrësit për rëndësinë e koordinimit të strukturave shtetërore dhe shoqërisë civile për harmonizimin e ndërhyrjes në këtë drejtim, si dhe për ndarjen kritike të lirisë së ushtrimit të besimit dhe sigurisë publike, elementë të cilët gershetohen shpesh kur flitet për këtë fenomen. Pjes..

Lexone

Dieta që po ju rrezikon nga diabeti

Nëse jeni fans i dietave agjëruese, duhet ta lexoni këtë. Të rrish çdo ditë për orë të tëra pa konsumuar asgjë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, paralajmërojnë ekspertët. Dietat si ajo 5:2, ku ku pesë ditë hahet normalisht dhe 2 ditë kufizohen në mënyrë ekstreme kaloritë, kanë fituar shumë popullaritet vitet e fundit me pretendimin se ndihmojnë në rënien në peshë. Por, të dhëna të reja nga Shoqata Evropiane e Endokrinologjisë sugjerojnë se mund të dëmtojë pankreasin dhe çrregullojë nivelet e insulinës në trup, hormoni përgjegjës për rregullimin e sheqerit në gjak. Ekspertët nga Universiteti Sao Paulo në Brazil kanë hulumtuar mbi efektet e agjërimit çdo ditë tek minjtë për një periudhë 3-mujore. “Ky është studimi i parë që tregon se, pavarësisht rënies në peshë, dietat e përhershme agjëruese mund të dëmtojnë pankreasin dhe ndikojnë në funksionimin e insulinës edhe tek njerëzit e shëndetshëm, duke çuar kështu në zhvillimin e diabetit dhe gjendjeve të tjera shë..

Lexone