Home / Lajme (page 40)

Lajme

Mustafa Nano: Duhen gra myslimane me b**e për të të hequr hijabin

Nga Mustafa Nano*Kjo vajzë që shihni në ekran quhet Masih Alinejad. Është 41 vjeçe, është gazetare, është me origjinë iraniane. Madje ka jetuar për më shumë se 30 vjet në Iran. Por e ka lënë atdheun e vet. Ka mundur të arratiset në vitin 2009. Dhe sot jeton në ShBA. Deri para disa vitesh, për ca kohë edhe në Perëndim, ajo vishej kështu….. (le ta shohim)Por e ka hequr njëherë e mirë këtë veshje. Për herë të parë e bëri në Londër, në vitin 2014. Ishte një mëngjes i zakonshëm, fare i zakonshëm, dhe ajo ishte duke shëtitur me të dashurin e saj në një rrugë pranë kopshtit botanik “Keë Gardens”. Ndjeu nevojën që flokët t’ia ledhatonte era pranverore, dhe e hoqi hijabin në ngjyrë të errët, e zuri të vraponte nëpër rrugë. I dashuri, një mysliman me emrin Kambiz, të cilin e kishte njohur në Londër e të cilin e ka burrë sot, e përjetësoi në celuloid këtë moment….. (le ta shohim)Këtë e tregon ajo vet në një libër, të cilin sapo e ka publikuar. E ka titulluar “The Ëind in My Hair”, që në shq..

Lexone

Gjonaj takon ministren gjermane të Drejtësisë: Vlerësohet ecuria e reformave. Hapja e negociatave do të na ndihmonte më shumë të luftonim krimin

Në vijim të vizitës zyrtare të Gjermani, Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj u prit në Ministrinë Federale të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorve nga Ministrja Katarina Barley. Ministrja Barley pasi i uroi mirëseardhjen delegacionit Shqiptar shprehu kënaqësinë nga ana e saj që edhe pse kishte vetëm tre muaj e emëruar në këtë detyrë po takohej për herë të dytë me Ministren Gjonaj.Ministrja Gjonaj i prezantoi homologes së saj ecurinë e zbatimit të reformës në drejtësi, si një angazhim i marrë, pikësëpari ndaj qytetarëve shqiptarë dhe më pas si përmbushje e detyrimeve që ka Shqipëria në kuadër të hapjes së negociatave dhe veçanërisht në përmbushje të detyrimeve të parashikuara në Kapitullin 23 dhe 24 të acqui communitaire. Gjithashtu, Ministrja Gjonaj vlerësoi asistencën teknike që Gjermania ka ofruar në reformimin e shtetit të së drejtës dhe sistemit gjyqësor nëpërmjet Fondacionit Gjerman për Ndihmë Ligjore Ndërkombëtare (IRZ).Lufta kundër korrupsionit veçanërisht në nivele të ..

Lexone

Ambasadori italian: Vëllai i Fatmir Xhafajt do të lirohet shumë shpejt nga burgu. Nuk kishim interes të kërkonim ekstradimin e tij

Agron Xhafaj po e vuan dënimin e tij për trafik droge në burgun e Çivitavekias, pranë Romës në Itali. Por ai nuk do të qëndrojë në qeli 7 vjet e 2 muaj, sa kishte vendosur Gjykata e Kasacionit në vitin 2012.Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo sqaron për televizionin Klan se vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare italiane, por flet për një masë tjetër dënimi.“Personi është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare të Fiumicinos dhe është transferuar në burgun e Civitavecchia pranë Romës, ku do të vuajë dënimin.Pak a shumë dënimi ishte 4 vjet e dy muaj. Pasi vuajti një muaj, në kohën kur u arrestua mbeten edhe 4 vjet e 28 ditë.Në të tilla raste nëse i burgosuri bën kërkesë mund të lirohet shumë më herët se kjo datë.Nuk e di si do të zhvillohet çështja, por me shumë mundësi periudha që duhet të kalojë në burgim do të jetë shumë më e shkurtër”.Diplomati italian sqaron edhe përse nga shteti italian nuk ësht..

Lexone

Përballja hipokrite e opozites me dosjen “Xhafaj”

Nga Mero BazeAfrimi i përfundimit të hetimeve mbi dosjen “Babale”, duket se ka krijuar një konfuzion në kampin opozitar lidhur me qëndrimin ndaj ministrit Fatmir Xhafaj. PD dhe LSI janë kompromentuar zyrtarisht në këtë betejë, pasi përveçse kanë qëndrime të ndryshme rreth kësaj çështje, kanë mbajtur dhe qëndrime kompromentuese gjatë skandalit të “Dëshmitarit X”, dhe tani po përpiqen të dalin nga kjo spirale, duke ua besuar opozitën dhjetë të rinjëve të dy forumeve, që piqen nga një orë në diell para zyrave të Ministrisë së Brendshme.Partia Demokratike, e cila u përfshi në historinë e “Dëshmitarit X”, tani po përpiqet të distancohet nga dosja për shkak të përfundimeve, të cilat duket se jo vetëm janë kundër saj, por banalizojnë gjithë historinë e një force politike, duke bërë joserioze gjithë aksionin e saj politik.Aleati kryesor i opozitës, LSI, po përpiqet të distancohet pak më shumë. Zonja Kryemadhi në një intervistë një ditë më parë, shkëputi përgjegjësinë e një politikani nga..

Lexone

Fevziu flet për Muç Nanon: Lëvizja ime nga Klani tek TCH, si ajo e futbollistëve. Më dhemb shumë, por s’po iki për para, por prej nivelit mediokër

Blendi Fevziu duket më pranë se kurrë vendimit për të braktisur televizionin Klan për Top Channel.“Sigurisht vendimi që marr, nëse do e marr do dhembi shumë.Nuk është se do të thosha që më keni parë 21 vjet në emision dhe nuk do më shikoni më.Kjo ka të bëjë me lëvizjen.Është një gjë që ka ndodhur rëndom në botën e futbollit.Është një moment kur ti merr një vendim, e keqja është se vendimi këtu shikohet si financiar, por mund të jetë edhe një vendim emocional.Nuk kam vendosur akoma.Ta thashë që nuk kam vendosur se po të kisha vendosur nuk do e zgjasja.Jam duke parë edhe atë tundimin e forcës për të më mbajtur.Nëse vendimi ka një dorë emocionaliteti brenda, vendimi është edhe më i paqartë.Nëse do ishte një vendim racional do ishte shumë më e thjeshtë. Racionaliteti krijon qartësi”, tha Fevziu për emisionin “Provokacija” të Muç Nanos.Ke lënë të kuptohet se TV Klan nuk është më ai që ka qenë….Kjo është një fakt, jo unë mendoj që TV Klan është në ditët më të mira, po..

Lexone

“Kontratë vdekjeje”: Shqiptarët plagosin në burg bosin e mafias greke

Yiannis Skafturos, njeriu i cili sipas policisë, ishte “dora e djathtë” e Vassilis Stefanakos, një prej emrave më të lakuar të botës së krimit në Greqi i ekzekutuar në janar, u plagos me thikë në burgun e Korydallos.Sipas raportimeve të medieve greke, një shqiptar, i njohur si ekzekutor me pagesë dhe dy bashkatdhetarë të tij, akuzohen se kanë sulmuar me thikë Yiannis Skafturos, pak pas kthimit të tij nga një spital, ku ishte transferuar për probleme shëndetësore.Raportimet e medieve helene e lidhin atentatin me një “kontratë vdekjeje”:Një nga shqiptarët i dyshuar si autori i sulmit të sotëm në burg, është kontraktuar nga Vassilis Stefanakos për të vrarë një tjetër baron të mafies për 30.000 euro, raporton Lapsi.al.Atentati u realizua po në një burg disa vite më parë, por shënjestra arriti të mbijetonte.Pas kësaj, ka pasur mosmarrëveshje për pagesën mes palës porositëse të atij atentati dhe shqiptarit.“Duket se çmimi i mosmarrëveshjes u pagua me sulmin e sotëm”, raportojnë m..

Lexone

Pas protestave masive, mbreti i Jordanisë Abdullah bën thirrje për rishikimin e taksave

Mbreti i Jordanisë Abdullah ka urdhëruar kryeministrin e ri të vendit që të kryejë një rishikim të një ligji të ri të taksave të diskutueshme, pas ditë protestash që detyruan edhe rëzimin e qeverisë së parë.Ministri i arsimit dhe ish-ekonomisti i Bankës Botërore Omar al-Razzaz ka zëvendësuar ish-kryeministrin Hani Mulki, i cili dha dorëheqjen të hënën.Protestat në Jordani, një aleat i rëndësishëm perëndimor, janë më të mëdhatë në vite.Demonstruesit thonë se një projekt-ligj i ri taksash i mbështetur nga Fondi Monetar Ndërkombëtar do të dëmtojë klasën e varfër dhe të mesme.Ish-kryeministri ka refuzuar të heqë propozimet, të cilat përfshijnë taksat më të larta dhe masat shtrënguese.Në letrën që emëron Razzaz për të formuar një qeveri të re të martën, Mbreti Abdullah tha se kabineti “duhet të kryejë një rishikim gjithëpërfshirës të sistemit tatimor” për të shmangur “taksat e padrejta që nuk arrijnë drejtësinë dhe ekuilibrin midis të ardhurave të të varfërve dhe të pasurit “.Mb..

Lexone

Ambasadori italian: Vëllai i Agron Xhafajt do të lirohet shumë shpejt nga burgu. Nuk kishim interes të kërkonim ekstradimin e tij

Agron Xhafaj po e vuan dënimin e tij për trafik droge në burgun e Çivitavekias, pranë Romës në Itali. Por ai nuk do të qëndrojë në qeli 7 vjet e 2 muaj, sa kishte vendosur Gjykata e Kasacionit në vitin 2012.Ambasadori italian në Tiranë, Alberto Cutillo sqaron për televizionin Klan se vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare italiane, por flet për një masë tjetër dënimi.“Personi është dorëzuar vullnetarisht në Policinë Kufitare të Fiumicinos dhe është transferuar në burgun e Civitavecchia pranë Romës, ku do të vuajë dënimin.Pak a shumë dënimi ishte 4 vjet e dy muaj. Pasi vuajti një muaj, në kohën kur u arrestua mbeten edhe 4 vjet e 28 ditë.Në të tilla raste nëse i burgosuri bën kërkesë mund të lirohet shumë më herët se kjo datë.Nuk e di si do të zhvillohet çështja, por me shumë mundësi periudha që duhet të kalojë në burgim do të jetë shumë më e shkurtër”.Diplomati italian sqaron edhe përse nga shteti italian nuk ësht..

Lexone

Fevziu flet për Muç Nanon: Lëvizja ime nga Klani tek TCH, si ajo e futbollistëve. Më dhemb shumë, por s’po iki për para, por prej telenovelave turke

Blendi Fevziu duket më pranë se kurrë vendimit për të braktisur televizionin Klan për Top Channel.“Sigurisht vendimi që marr, nëse do e marr do dhembi shumë.Nuk është se do të thosha që më keni parë 21 vjet në emision dhe nuk do më shikoni më.Kjo ka të bëjë me lëvizjen.Është një gjë që ka ndodhur rëndom në botën e futbollit.Është një moment kur ti merr një vendim, e keqja është se vendimi këtu shikohet si financiar, por mund të jetë edhe një vendim emocional.Nuk kam vendosur akoma.Ta thashë që nuk kam vendosur se po të kisha vendosur nuk do e zgjasja.Jam duke parë edhe atë tundimin e forcës për të më mbajtur.Nëse vendimi ka një dorë emocionaliteti brenda, vendimi është edhe më i paqartë.Nëse do ishte një vendim racional do ishte shumë më e thjeshtë. Racionaliteti krijon qartësi”, tha Fevziu për emisionin “Provokacija” të Muç Nanos.Ke lënë të kuptohet se TV Klan nuk është më ai që ka qenë….Kjo është një fakt, jo unë mendoj që TV Klan është në ditët më të mira, po..

Lexone

Përballja hipokrite e opozites me dosjen Xhafa

Mero BazeAfrimi I përfundimit të hetimeve mbi “Dosjen Babale”, duket se ka krijuar një konfuzion në kampin opozitar lidhur me qëndrimin ndaj Ministrit Fatmir Xhafaj. PD dhe LSI janë komprentuar zyrtarisht në këtë betejë, pasi përvecse kanë qëndrime të ndryshme rreth kësaj çështje, kanë mbajtë dhe qëndrime kompromentuese gjatë skandalit të “Dëshmitarit X”dhe tani po përpiqen të dalin nga kjo spirale, duke ua besuar opozitën dhjetë të rinjëve të dy forumeve, që piqen nga një orë në diell para zyrave të Ministrisë së Brendëshme.Partia Demorkatike e cila u përfshi në historinë e “Dëshmitarit X”, tani po përpiqet të distancohet nga dosja për shkak të përfundimeve të cilat duket se jo vetëm janë kundër saj, por banalizojnë gjithë historinë e një force politike, duke bërë joserioze gjithë aksionin e saj politik.Aleati kryesor I opozitës LSI, po përpiqet të distancohet pak më shumë. Zonja Kryemadhi në një intervistë një ditë më parë, shkëputi përgjegjësinë e një politikani nga biografia ..

Lexone