Home / Jeta

Jeta

Kumari u favorizua me ligj, Qeveria uli taksat për kompanitë e bixhozit

Zgjerimi i industrisë së kumarit gjatë viteve të fundit është favorizuar nga ulja e taksave. Top Channel publikon dokumente zyrtarë që tregojnë se pikërisht gjatë kohës që rriti ndjeshëm taksat për të gjithë qytetarët dhe bizneset, qeveria i uli ato për kompanitë e bixhozit. Gjithçka është bërë pa shumë zhurmë, përmes disa ndryshimeve të minutës së fundit. Në vitin 2015, Këshilli i Ministrave dërgoi një projektligj në Parlament, i cili në nenin 52 parashikonte me 25 për qind mbi xhiron bruto për kompanitë e lojërave të fatit. Por vetëm 24 orë para votimit të ligjit në seancë, drafti u ndryshua. Përmes një amendamenti të propozuar nga ish-deputetja socialiste, Esmeralda Shkjau dhe ai i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Robert Bitri, taksa mbi xhiron u ul ndjeshëm nga 25 për qind në 15 për qind. Amendamenti u votua nga mazhoranca e asaj kohë dhe vetëm përmes këtij ndryshimi, qeveria u fali kompanive të bixhozit 1.5 miliardë lekë ose mbi 12 milionë euro në vit. Por ulja e ndjeshme e t..

Lexone

Vrasja e të riut për një karikues, prindërit e Marvi Mihalit: Drejtësia po na vret për së dyti

Gati 1 vit më parë, Tirana u trondit nga një ngjarje e rëndë. 22-vjeçari Marvi Mihali u vra me thika nga bashkëmoshatarët e tij për një karikues telefoni. “Dora kriminale ma vrau, pabesisht, pafajësisht”, thotë Pavllo Mihali, babai i Marvit, të vrarë një vit më parë. “Ata ngritën kurthin dhe deshën të vrasin. Si mund të vrasësh për një karikues, si mund të rrish me thika në mes të Tiranës. Kush janë ata!?”, thotë nëna e Marvit. Ish-sportisti i njohur Pavllo Mihali dhe bashkëshortja e saj, do të jenë në një rrëfim ekskluziv sot në “Të Paekspozuarit”, në Top Channel, për të folur për vrasjen e djalit të tyre, Marvi Mihali. 22-vjeçari, u qëllua me thikë dhe më pas u dhuna, mbrëmjen e 31 korrikut 2017, nga disa bashkëmoshatar. Sot, një pjesë e autorëve të krimit, janë lënë të lirë, ndërsa prindërit e Marvit të ndjerë, qëndrojnë pas dyerve të gjykatës, për të kërkuar drejtësinë për padrejtësinë që u është bërë. “Ma kanë vrarë, më kanë therur edhe mua dhe drejtësia, Artan Lulaj (prokur..

Lexone

Paguan 57 mijë lekë produkte, faqja online që ia shiti i bën bllok

Tregu online edhe në Shqipëri tashmë është një realitet, por nga ana tjetër konsumatori është i pambrojtur për cilësinë dhe sigurinë që paraqet ky treg. Faqet në Instagram të cilat ofrojnë produkte të shumta, nuk janë të kontrolluara dhe mashtrojë me produktet që shesin. Rasti i trajtuar mbrëmjen e sotme në Fiks Fare denoncon këtë mashtrim të hapur që behet me konsumatorin shqiptarë dhe askush nuk mban përgjegjësi, Në redaksinë e Fiksi Fare erdhi një denoncim nga një qytetare për një faqe në rrjetin social Instagram, Beautiful_skin_3, tregtonte produkte të ashtuquajtura natyrale të përgatitura në mënyrë artizanale. Qytetarja kishte porositur online një krem fytyre dhe një sapun larës. Pasi kishte marrë porosinë qytetarja i kontaktoi përsëri faqen, pasi kremi i kishte shkaktuar irritim në lëkurë, ndërsa sapunin edhe pse kishte paguar 17 mijë lekë në internet mund ta blije me çmimin 2 dollarë. Denoncuesja ishte munduar të kontaktonte sërish me faqen për t’i kërkuar llogari për mallin që..

Lexone

Videoja e vrasjes së Marvi Mihalit, për një karikues telefoni

Emisioni “Të Paekspozuarit” në Top Channel, publikoi një video ekskluzive, ku tregon vrasjen barbare të Marvi Mihalit, 22-vjeçarit, në datë 31 korrik 2017. Marvi, ishte djali i ish-sportistit të njohur Pavllo Mihali dhe mësueses së anglishtes, Mira Mihali, të cilët po përjetojnë dramën më të madhe të djalit të tyre. Pamjet ekskluzive të siguruara nga “Të Paekspozuarit”, para dhe gjatë momenti të sherrit, tregojnë për një plan mirë të organizuar nga grupi kriminal i të rinjëve. Dejvi Bitraj, Eugen Bitraj, Marsel Alla, Kridens Alla dhe shumë tjetër kishin rrethuar zonën, për ti bërë pritë bashkëmoshatarëve të tyre, Armend Haxhiut, Xhoslin Shatës, Marvi Mihalit. Sipas videos, e cila është siguruar nga kamerat private të bizneseve, një nga organizatorët e krimit i bën me shenjë grupit të sulmi, se po vjen Armendi, Marvi dhe Xhoslini. Në atë moment, del në skenë Dejvi Bitraj, i cili shkëmben fjalë me Armendin, por ky i fundit, nuk duron dhe e godet me grusht. Në atë moment, grupi i agreso..

Lexone

Shkodër, përplasen 3 automjete ndërron jetë 62-vjeçari, plagosen 2 gra

Foto ilustruese Një aksident me pasojë vdekjen e një personi dhe plagosjen e dy të tjerëve ëshë shënuar pasditen e sotme në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në Kryebushat, ku tre automjete janë përplasur mes tyre. Për pasojë ka humbur jetën shtetasi Ludovik Malota 62 vjeç,i cili drejtonte Mjetin tip ‘Benz’ me targa AA 802 JA. “Me datë 24.05.2018 rreth orës 17:45 jemi njoftuar se në aksin rrugor Shkodër- Lezhë në vendin e quajtur krye-Bushat ka ndodhur një aksident. Menjëherë kanë shkuar shërbimet e policisë ku kanë konstatuar se mjetet tip Benz Me targë AA 802 JA, mjeti tip Peugeot me targë AA 019 FF dhe mjeti tip Opel me targë AA 332 EK janë përplasur, ku për pasojë ka ndërruar jetë drejtuesi i mjetit tip Benz shtetasi L. M. 62 vjeç, pasi ka mbërritur në Spitalin Rajonal Shkodër”, sqaron policia. Si pasojë e aksidentit janë dëmtuar dy pasagjeret e mjetit “Benz”, shtetaset D. M. 57 vjeçe dhe K. M. 25 vjeçe të cilat ndodhen në Spitalin Rajonal Shkodër nën kujdesin e mjekëve. Sipas policis..

Lexone

AKU bllokon 53 tonë mish që vinte nga Brazili: Ishte me salmonelë

Autoriteti Kombëtari Ushqimit ka identifikuar dy ngarkesa me 53.1 ton mish importi i cili rezultonte i kontaminuar me salmonela typhimurium. Këto ngarkesa me origjinë nga Brazili ishin të destinuara për tregun shqiptar. Veç këtyre dy rasteve, gjatë vitit 2018 AKU njofton se ka identifikuar dhe kthyer mbrapa edhe 78. 1 ton mish në kuadër të kontrolleve të cdo ngarkese me mish të importuar nga Brazili. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit thekson se kontrollon dhe realizon analizat e cdo ngarkese mishi nga Brazili për të garantuar në mënyrë të plotë sigurinë ushqimore të produktit që importohen. Në vitin 2017 janë analizuar 225 mostra, ngarkesat e të cilave janë analizuar nga ISUV dhe ka dalë jo konform vetëm një prej tyre. Më herët, sipas AKU nuk rezulton për asnjë ngarkesë të identifikuar problematike. AKU deklaron se nga Janari e deri më sot janë analizuar mostrat e 178 ngarkesave, në total 4700 ton (mish derri, mish gjedhi, dhe mish pule) nga të cilat kanë dalë jo konform 5 ngarkesa, 13..

Lexone

Rritja e çmimit të pronave në Tepelenë, më shumë kontrata shit-blerjeje

Flora dhe Xhelili administrojnë një njësi të vogël me mallra të ndryshme prej 20 vitesh. Ata thonë se çmimi i një apartamenti në Tepelenë është më i lartë se pak vite më parë por sipas tyre në Tepelenë ka shumë pak shit-blerje të pronave. Një tjetër banor thotë se mjedisi i ndryshuar e ka përmirësuar jetën. Një shtëpi që dikur shitej për 1.6 apo 2 milionë lekë në qendër të Tepelenës kushton të paktën 3 milionë. Dy ditë më parë kryeministri Rama tha nga Tepelena se vlera e pronave ishte rritur ndjeshëm për shkak të ndërhyrjeve në infrastrukturë por vlerësuesit privatë të pronave flasin për një rritje të lehtë të vlerës së pasurive duke nisur me rritjen zyrtare të çmimit të referencës për to në Tepelenë që prej vitit 2015 megjithatë jashtë kamerave ekspertët lokalë thonë se çmimet reale nuk reflektohen në dokumente zyrtare apo kontrata shit-blerjeje për shkak të tendencës së fshehjes së detyrimeve që rrjedhin prej tyre. Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme për Tepelenën bën ..

Lexone

Audio-përgjimi për ekspertizë jashtë vendit, hetohet pasuria e Agron Xhafajt

Video-përgjimi i publikuar nga Partia Demokratike, ku dyshohet se Agron Xhafaj, vëllai i ministrit të Brendshëm dhe Albert Veliu flasin për një ngarkesë me drogë, është dërguar nga Prokuroria për Krimet e Rënda, për ekspertim jashtë vendit. “Hetimet po kryen nga një grup hetimor i përbërë nga dy prokurorë dhe dy oficerë të policisë gjyqësore të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Tiranë. Janë duke u kryer veprime hetimore të gjithanshme brenda dhe jashtë vendit. Po kështu është dërguar për ekspertim materiali i video-përgjimit në laboratorë ndërkombëtarë jashtë vendit”, njofton organi i akuzës. Krimet e Rënda gjithashtu kanë bërë regjistrimin për procedim penal në lidhje me video-përgjimin. “Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, njofton se më datë 17.05.2018 ka regjistruar procedimin penal Nr. 95/v.2018 për veprën penale të “Trafikimit të narkotikëve” parashikuar nga neni 283/a i Kodit Penal”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë. Organi i akuzës bën me dije s..

Lexone

Korrupsioni me rrugët, lirohet ish-drejtori i ARRSH Andi Toma

Ish-drejtori i Përgjithshëm i ARRSH-së, Andi Toma është liruar nga Gjykata e Apelit në Durrës. Toma që ka drejtuar ARRSH nga 2008 deri në 2013 akuzohej për abuzim me fondin e rrugës Elbasan-Gjinar. Ai ishte i akuzuar për kryerjen e veprës penale të “Shpërdorimit të detyrës”. Prokuroria artikulonte pak muaj më parë për Tomën, se nga hetimet e kryera ka rezultuar se ka kryer veprime dhe mosveprimeve të kundërligjshme, që kanë sjellë si pasojë shpërdorimin e fondeve publike të dhëna nga buxheti i shtetit për Sistemim dhe asfaltim te rrugës Elbasan-Gjinar, ndërkohë që ndërtimi nuk është realizuar. 24 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Grabitja në Durrës, dyshohet humbja e dosjeve mbi tjetërsim pronash

“Në normalitet, pas një krimi prokurori shkon në vendangjarje. Në anormalitet pas një krimi, vendngjarja shkon tek prokurori. Kjo ka ndodhur në prokurorinë e Durrësit mbrëmjen e kaluar, kur grabitësit për disa orë janë bërë prokurorët e natës në institucionin e akuzës. Ata kanë hyrë të qetë në zyrën e një prokurori, të një oficeri të policisë gjyqësore dhe në zyrat e serverit qëndror dhe kanë marrë prej andej çfarë ata dëshironin”, raporton gazetarja Anila Hoxha. Prokurori Afrim Shehu në dosjen më të fundit që ka nën hetim është ajo e tjetërsimit të tokave në Ishëm, me disa ish zyrtarë nën akuzë. Sikurse kjo dosje, por edhe të tjera që Shehu i kishte nën hetim janë zhdukur nga persona të panjohur. Burimet raportojne se një pjesë janë gjetur të grisura dhe të hedhura në dysheme. Në katin e katërt të Prokurorisë, e njëjta gjë ka ndodhur edhe në zyrën ngjitur të Oficerit të Policisë Gjyqësore. Prokuroria ka dyshime se e gjitha kjo është kryer nga një grup i strukturuar kriminal, e për k..

Lexone