Shendet

Kundër kallove në këmbë – kura natyrale që mund t’i bëni në shtëpi

Loading...

Të gjithë e dimë sa e turpshme është të dalësh me këmbë zbathur në plazh ndërkohë që janë shfaqur kallo në këmbë.

Ndërkohë që shpenzojmë shumë kohë me fytyrën, këmbët janë pjesa që injorojmë më shumë. Mungesa e kujdesit dhe higjienës shkakton shfaqjen e kallos në këmbë. Si mund t’i hiqni ato? Kuzhina është një thesar i produkteve me vlera mjekësore që mund të trajtojnë kallot në këmbë. Më poshtë do të gjeni 2 kura krejtësisht natyrale që do t’ju ndihmojnë në këtë rast.

Pluhur orizi, mjaltë dhe uthull molle

Përgatisni një scrub duke përzier 3 lugë çaji miell orizi, 1 lugë çaji mjaltë dhe 2-3 pika uthull molle. Përzieni mirë derisa të formohet një masë homogjene.

Zhytni këmbët në ujë të vakët përreth 10 minuta dhe më pas fërkoni këmbët me pastën e përgatitur, që ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura.

Përsëriteni trajtimin 2-3 herë në javë.

Mielli i orizit pastron lëkurën, ndërsa që mjalti është një antiseptik natyral që ndihmon në kurimin e kallove në këmbë. Uthulla e mollës është një acid i lehtë që zbut lëkurën e thatë dhe lehtëson pastrimin e saj dhe heqjen e qelizave të vdekura.

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Kundër kallove në këmbë – kura natyrale që mund t’i bëni në shtëpi Kundër kallove në këmbë – kura natyrale që mund t’i bëni në shtëpiRating: 5.0
To Top