Shendet

Ja pse vezët duhet të jenë në tryezën tuaj

Ja pse vezët duhet të jenë në tryezën tuaj
Loading...

Ja pse vezët duhet të jenë në tryezën tuaj

Proteinat e pranishme në vezë përmirësojnë qarkullimin dhe zvogëlojnë shtypjen e gjakut, dhe në këtë mënyrë zvogëlojnë rrezikun nga sëmundjet e zemrës.

Gjatë një studimi të realizuar kohë më parë, shkencëtarët kanadezë kanë testuar efektet e vezët e ziera dhe të fërguara.

Ata kanë zbuluar se proteinat e pranishme në vezë nën ndikimin e enzimave tretëse konvertohen në peptide të cilat bllokojnë procesin e ngushtimit të enëve të gjakut.

Efekt më të madh kanë proteinat nga vezët e fërguara, megjithatë duhet të kihet parasysh edhe veprimi negativ i vajit për fërgim.

Megjithatë mjekët vazhdojnë të rekomandojnë konsumim të kufizuar të vezëve, kjo për shkak të sasisë së lartë të kolesterolit të pranishëm në to.

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Ja pse vezët duhet të jenë në tryezën tuaj Ja pse vezët duhet të jenë në tryezën tuajRating: 5.0
To Top