Warning: Use of undefined constant all - assumed 'all' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/tragetwe/GazetaShqip.com/wp-content/plugins/fauxload/fauxLoad.php on line 99
Shendet

5 ushqimet e pasura në kalium – për uljen e tensionit të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut nuk lidhet vetëm me sodiumin (kripën). Një lëndë ushqyese që ka shumë rëndësi në këtë rast është edhe kaliumi: është një elektrolit që ndihmon në nxjerrjen jashtë trupit të sodiumit, duke relaksuar kështu enët e gjakut dhe ulur presionin e gjakut.

Disa nga burimet më të mira të kaliumit janë avokado, kungulli, spinaqi, patatet e ëmbla dhe (po) bananet.

Ja si mund të merrni 100% të kaliumit vetëm nga produktet bimore.

Domate të thara në diell – 1,851 mg/kupë

Produkte të sojës – 1,587 mg/kupë

Rrush i thatë – 1,361 mg/kupë

Kumbulla – 1,274 mg/ kupë

Patate të ëmbla – 885 mg/1 e pjekur

Loading...

Tensioni i lartë i gjakut nuk lidhet vetëm me sodiumin (kripën). Një lëndë ushqyese që ka shumë rëndësi në këtë rast është edhe kaliumi: është një elektrolit që ndihmon në nxjerrjen jashtë trupit të sodiumit, duke relaksuar kështu enët e gjakut dhe ulur presionin e gjakut.

Disa nga burimet më të mira të kaliumit janë avokado, kungulli, spinaqi, patatet e ëmbla dhe (po) bananet.

Ja si mund të merrni 100% të kaliumit vetëm nga produktet bimore.

Domate të thara në diell – 1,851 mg/kupë

Produkte të sojës – 1,587 mg/kupë

Rrush i thatë – 1,361 mg/kupë

Kumbulla – 1,274 mg/ kupë

Loading...

Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/tragetwe/GazetaShqip.com/wp-content/themes/flex-mag/functions.php on line 994
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...

Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/tragetwe/GazetaShqip.com/wp-content/themes/flex-mag/single.php on line 348
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . 5 ushqimet e pasura në kalium – për uljen e tensionit të gjakut 5 ushqimet e pasura në kalium – për uljen e tensionit të gjakutRating: 5.0
To Top