Home / Opinion / Zgjedhjet ne Maqedoni te rrezikshme per Shqiptaret !
Zgjedhjet ne Maqedoni te rrezikshme per Shqiptaret !

Zgjedhjet ne Maqedoni te rrezikshme per Shqiptaret !

Zgjedhjet ne Maqedoni te rrezikshme per Shqiptaret !

Cfar rreziku qendron tek shqiptaret ne keto zgjedhje ?
Per ta kuptuar me mire se as Shqiperia dhe as Kosova nuk e njohin mire politiken ne Maqedoni nuk e dijne mire se cfar ka ne skenen politike!
Ne fakt partit politike jane shume te dobeta ne Maqedoni, kreret politik ato qe deri tani jane ne skene jane te harxhuar si politikan.
Shembull BDI votojne vetem ato qe jane te punesuar ne shtet qe marin 200 apo 300 euro rroge ato qe i punesoi BDI-a.
E gjithe lufta e 2001 u tret ne kete periudhe ne politike me injorance.

Cfar injorance ( padituri ) qendron tek politikanet ne Maqedoni ?
Ne Maqedoni me saktesisht ato qe udheheqin politiken jane sherbetoret e shtetit , shume eshte e veshtire te depertoj nje intelektual shqiptar ne politike sepse sherbimi i shtetit i ka infektuar popullaten se po u fut nje intelektual i mire ne politike menjehere sulmi i pare vjen nga Shqiptaret, nga ato shqiptar qe behen borxh nga rrogat qe marin ne shtet qe te flasin keq per nje shqiptar te mire. Pajtohen qe mos ta humbas ate rroge qe mer 200 apo 300 euro ne muaj vetem e vetem ta shuaj intelegjencen shqiptare ne maqedoni.

A ka intelelektual te mire ne Maqedoni ?
Saktesisht me nje bindje qe ne Maqedoni ka shume intelektual qe e njohin shume mire politiken edhe rrijne ne heshtje, shume e veshtire eshte te futesh ne politike ne Maqedoni qe te perkrahin shqiptaret sepse tani me shume nga popullsia qe marin rroga pa punuar asnje jane te imponuar qe te krijojne opinion te keq per nje shqiptar te ri qe futet ne politike.

Politikanet e djegur ?
Skena politike dihet sakt ne maqedoni, aq mire sa qe e genjejne njeri tjetrin vetem e vetem qe te bejne lojen politike, politikanet e tanishem ne maqedoni jane shume sherbetor te shteti, me saktesisht egziston frika per te thene ate qe do ai, apo te ndjek nje rruge qe te riparohet shoqeria shqiptare ne Maqedoni.
Aktualisht ne Maqedoni kemi disa parti qe te gjitha jane ne opozite sepse te gjithe punojme dhe i sherbejne shtetit, cfar i jep detyra ai i madhi ato ate bejne, biles nuk flasin asgje me shume vetem ajo qe i lejohet.
Skena qe ato flasin per shqiptaret mire jane vetem ato qe kur Shteti ka per te bere nje pisllek qe ti fshen kthetrat e tyre atehere i aktivizon politikanet shqiptar per te bejre nje veprim qe te ngritet kariera e tije politike nderkohe ato te bejne veprimet e tyre fshehurazi.

Cfar aktualisht po gatuhet ne zgjedhje.
Thjesht eshte pse disa parti kan dalur me kandiatura te tyre, dihet sakte se kush do fitoj, sepse ate gje nuk e cakton populli por e cakton sherbimi i shtetit me sherbetoret e tyre qe vepron, nuk fiton askush po te doj shteti, po te doj fiton edhe LSDM-ja, gjerat gatuhen sikur ne Komunizem vetem ketu jane me skena tjera te modifikuar politike.

A eshte vertet qe populli votoj LSDM ?
Nese pyesim nje nga nje ke ke votuar e te tregojne drejte te jeni te bindur se nuk ka fituar LSDM, por ishte koha qe te fitoj LSDM-ja.
Ska rendesi ti ke voton, rendesi eshte qe kush duhet te fitoj ?
Vota e shqiptareve akoma eshte ne duart te Shtetit, votat jane ne duar e ato ku te dojne i kalojne, kesaj here u dasht te kaloj te LSDM-ja edhe aty i kaluan, tani ne keto zgjedhje e pergadisin skendarin se kush te fitoj edhe ato i ndajne ashtu sic duan vet. Kete pjese se beson njeri plotesisht por kjo eshte e vertet plotesisht.

Cfar politikan  shqiptar egzistojne ne Maqedoni ?
Politikanet ne Maqedoni jane si figura e thjeshta te shahut, asnje politikan shqiptare ne Maqedoni nuk eshte futur ne struktuar e shtetit Maqedon aty ku ndahet e mira e lihet e keqja, edhe te gjithe politikanet ne maqedoni jane ne strukturat shtetetore te verifikuar dhe punojne per shtetin, populli eshte thjesht nje TV shikues sepse ska asnje ndikim.
Nese del nje shqiptar qe bene ndonje veprim apo ide per te bere ndonje ndryshim menjehere aktivizohen struktuar e shtetit dhe marin udhera servilat e shtetit, mjafton sikur te dalesh ne treg per te blere 1 kg molla, servilat menjehere te vijne afer edhe te thojne shif ky tha keshtu, ai eshte keshtu, e gjera te ndyra vetem per te krijuar opinion te keq tek nje intelektual shqiptar. Fal qoft kjo nese te krijojne opinion por ka edhe skena tjera qe te montojne te sulmojne aty ku ti se mendon, ne familje, tek femijet deri tek sulmet fizike direkt me personin deri ne pergaditje aksidentesh me makine.
E thjesht per ta kuptuar shembull Nese do te maresh pjese ne Big Brother do nenshkruash nje kontrate qe cdo gje qe ndodh mbrenda per 10 vjet nuk do ta nxjerresh jasht se cfar behet ne bigbrother… etj.

Cfar do te nodh me te ardhmen ?
Kete problematik e njehere europa dhe amerika dhe ka filluar te formohet struktura te qarta shqiptare, Levizja Besa ka dy pal njerez ne skene politike nje pjese qe luan lojen edhe njihet nga te gjitha dhe nje pjese tjeter qe eshte ne prapaskene qe kontrollon gjithcka, Levizja Besa eshte perbetuar qe keto problematika te shqiptaret ne Maqedoni ti pastroj. Aktualisht eshte duke punuar fort ne gjitha drejtimet por shume e veshtire qe te arrijne ne pjesen e duhur, por pritet qe nje dite qe te qartesohen punet te dihet cfar eshte eshte e Maqedonise edhe cfar eshte e Shqiptare.
Populli duhet te jete i qarte se Levizja Besa eshte parti shqiptare dhe punon plotesisht per Shqiptaret nuk duhet te pranoj asnje parti politike tjeter sepse te gjitha jane te njohura se skan bere asnje deri me tani, vetem Levizja Besa ka mision me Bese per Shqiptaret.

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje