Home / Lajme / Vendi më i rrezikshëm në botë. Tani e pret një tjetër fatkeqësi?
Vendi më i rrezikshëm në botë. Tani e pret një tjetër fatkeqësi?

Vendi më i rrezikshëm në botë. Tani e pret një tjetër fatkeqësi?

Vendi më i rrezikshëm në botë. Tani e pret një tjetër fatkeqësi?
Vendi më i rrezikshëm në botë. Tani e pret një tjetër fatkeqësi?

Njihuni me vendin më të rrezikshëm në planet të cilin po e pret një tjetër fatkeqësi.

Vanuatu nuk është i panjohur për përmbytjet e shumta, erërat e forta si dhe fatkeqësitë e tjera natyrore.

Vendi i vogël i Paqësorit të Jugut u vlerësua si vendi më i rrezikshëm në botë në një studim të Kombeve të Bashkuara në vitin 2016.

83 ishujt e saj, ndodhen në mes të rrugicës së stuhive dhe ndodhen në kufirin e “unazës së zjarrit”, një rrip rreth Paqësorit i prirur për tërmete dhe shpërthime vullkanike.

Pavarësisht nga gjendja e tyre e pasigurt që është realitet i përditshëm, së fundi kryeministri i vendit Charlot Salwai ka urdhëruar evakuimin e të gjithë ishullit Ambae për shkak të kërcënimit nga vullkani.

“Jetët e njerëzve duhet të jenë përparësia jonë e parë,” tha Salwai.

“Gjithkush duhet të ikë”.

 

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje