Lajme

Turqia reagon ndaj Austrisë pas mbylljes së xhamive: Valë populiste anti-islame, raciste dhe diskriminuese

Rreth 60 imamë turq dhe familjet e tyre përballen me dëbimin nga Austria dhe shtatë xhami do të mbyllen nën një goditje mbi atë që qeveria e ka quajtur “islami politik”.

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, tha se vendi nuk mund të mbante më “shoqëri paralele, islame politike dhe radikalizim”, të cilat ai tha se nuk kishte “vend në vendin tonë”.

Njoftimi erdhi në një konferencë për shtyp nga anëtarët kryesorë të qeverisë së koalicionit, e cila përbëhet nga Partia Popullore e qendrës së djathtë (ÖVP) dhe partia e Lirisë së ekstremit të djathtë (FPÖ), nxiti një reagim të zemëruar nga Ankaraja, e cila e quajti masën anti-islamike.

“Vendimi i Austrisë për të mbyllur xhamitë dhe për të dëbuar imamët me një justifikim të çalë është një reflektim i valës populiste anti-islame, raciste dhe diskriminuese në këtë vend”, ka thënë İbrahim Kalin, zëdhënësi presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan.

Ministri i Brendshëm i Austrisë, Herbert Kickl, nga FPÖ, tha se rreth 150 njerëz u përballën me hum..

Loading...

Rreth 60 imamë turq dhe familjet e tyre përballen me dëbimin nga Austria dhe shtatë xhami do të mbyllen nën një goditje mbi atë që qeveria e ka quajtur “islami politik”.

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, tha se vendi nuk mund të mbante më “shoqëri paralele, islame politike dhe radikalizim”, të cilat ai tha se nuk kishte “vend në vendin tonë”.

Njoftimi erdhi në një konferencë për shtyp nga anëtarët kryesorë të qeverisë së koalicionit, e cila përbëhet nga Partia Popullore e qendrës së djathtë (ÖVP) dhe partia e Lirisë së ekstremit të djathtë (FPÖ), nxiti një reagim të zemëruar nga Ankaraja, e cila e quajti masën anti-islamike.

“Vendimi i Austrisë për të mbyllur xhamitë dhe për të dëbuar imamët me një justifikim të çalë është një reflektim i valës populiste anti-islame, raciste dhe diskriminuese në këtë vend”, ka thënë İbrahim Kalin, zëdhënësi presidentit turk, Recep Tayyip Erdoğan.

Ministri i Brendshëm i Austrisë, Herbert Kickl, nga FPÖ, tha se rreth 150 njerëz u përballën me humbjen e të drejtës së tyre për banim, duke marrë parasysh anëtarët e familjes së imamëve.

Marrëdhëniet midis Austrisë dhe Turqisë kanë qenë prej kohësh të tensionuara, me Kurzin këmbëngulës për Bashkimin Evropian që nga hyrja në detyrë vitin e kaluar që ajo duhet të ndërpresë negociatat rreth anëtarësimit të Ankarasë në bllok, shkruna “The Guardian”.

Ndër xhamitë me të cilat përballet mbyllja është Xhamia në Antonsplatz, në lagjen e klasës punëtore në Vienë të Favoriten, ku u bë rivendosja e Gallipolit.

Imamët me të cilët përballen me dëbimin janë akuzuar për marrjen e fondeve nga jashtë. Hetimet zyrtare janë nisur në 11 raste. Dy prej imamëve u ishte mohuar vazhdimi i lejeve të qëndrimit. (TemA TV)

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Turqia reagon ndaj Austrisë pas mbylljes së xhamive: Valë populiste anti-islame, raciste dhe diskriminuese Turqia reagon ndaj Austrisë pas mbylljes së xhamive: Valë populiste anti-islame, raciste dhe diskriminueseRating: 5.0
To Top