Home / Lajme / Të drejtat e njeriut, apeli i Bashës: Bashkohuni, Rama po iu shkel!
Të drejtat e njeriut, apeli i Bashës: Bashkohuni, Rama po iu shkel!

Të drejtat e njeriut, apeli i Bashës: Bashkohuni, Rama po iu shkel!

Në ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka deklaruar se shoqëria shqiptare vazhdon të mos gëzojë lirinë e fjalës.

Në një postim në “Facebook”, Basha shprehet se censura e qeverisë mbi median është një tjetër problem, duke akuzuar mes të tjerash kryeministrin Rama se i ka asgjësuar këto të drejta me shitblerjen e votës dhe shantazhe.

“Sot, në 10 dhjetor 2017, ditën ndërkombëtare të të drejtave të njeriut, duhej të debatonim si shoqëri për të drejtat e grave, të fëmijëve, për të drejtat e të rinjve, për përmirësimin e kushteve, ku secili të ushtronte dhe të gëzonte të drejtat që i takojnë. Por fatkeqësisht, 27 vite pas ardhjes së demokracisë, ne shqiptarët ende nuk zgjedhim dot të lirë, nuk gëzojmë dot lirinë e plotë të fjalës nga censura e qeverisë mbi median, nuk përfitojmë dot nga liria e vërtetë e tregut prej monopoleve të pushtetit. Edi Rama i ka asgjësuar këto të drejta me shitblerjen e votës, me shantazhe dhe me kërcënime. Qeveria e tij e shkel përditë dinjitetin e qytetarëve me makutërinë e tenderëve të koncesioneve, me shpërdorimin që ju bën fondeve publike, me arrogancën ndaj njerëzve. Kjo qeveri njeh vetëm privilegjet e saj, dhe shkel me këmbë të drejtat e liritë e njerëzve të thjeshtë”.

Sipas Bashës,”bashkimi i të gjithë shqiptarëve është garancia e fitores në betejën për liri dhe të drejtat njerëzore”.

Të drejtat e njeriut, apeli i Bashës: Bashkohuni, Rama po iu shkel!
Të drejtat e njeriut, apeli i Bashës: Bashkohuni, Rama po iu shkel!
Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje