Lajme

Shpërblimet për ekipet pjesëmarrëse në Botëror, fituesi do përfitojë 33 milionë euro

FIFA ka caktuar shpërblimet për skuadrat pjesmarrëse të Kampionatit Botëror që do të startojë pas gjashtë ditësh në Rusi.

Ekipi që do të shpallet fitues i Kupës së Botës do të përfitojë një shifër tepër të majme e cila është plot 33 milionë euro, kurse ekipi finalist do të fitojë 25 milionë euro.

Shpërblimi për ekipin e vendit të tretë do të jetë 21 milionë euro, ndërsa vendi i katërt 19 milionë euro.

Skuadrat që do skualifikohen në fazën e çerekfinaleeve do të përfitojnë 15 milionë euro, kundrejt 11 milionëve të atyre të eliminuara në 1/8-at e finaleve.

Nuk do të shpëtojnë nga shpërblimi dhe klubet që lejuan futbollistët të marrin pjesë në kompeticion, ku shifra totale do të jetë prej 177 milionë eurosh.

Gjithashtu, klubet do të marrin në formën e dëmshpërblimit edhe 113 milionë euro të tjera, në rast se futbollistët e tyre do të pësojnë dëmtime gjatë Kupës së Botës.

Loading...

FIFA ka caktuar shpërblimet për skuadrat pjesmarrëse të Kampionatit Botëror që do të startojë pas gjashtë ditësh në Rusi.

Ekipi që do të shpallet fitues i Kupës së Botës do të përfitojë një shifër tepër të majme e cila është plot 33 milionë euro, kurse ekipi finalist do të fitojë 25 milionë euro.

Shpërblimi për ekipin e vendit të tretë do të jetë 21 milionë euro, ndërsa vendi i katërt 19 milionë euro.

Skuadrat që do skualifikohen në fazën e çerekfinaleeve do të përfitojnë 15 milionë euro, kundrejt 11 milionëve të atyre të eliminuara në 1/8-at e finaleve.

Nuk do të shpëtojnë nga shpërblimi dhe klubet që lejuan futbollistët të marrin pjesë në kompeticion, ku shifra totale do të jetë prej 177 milionë eurosh.

Gjithashtu, klubet do të marrin në formën e dëmshpërblimit edhe 113 milionë euro të tjera, në rast se futbollistët e tyre do të pësojnë dëmtime gjatë Kupës së Botës.

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Shpërblimet për ekipet pjesëmarrëse në Botëror, fituesi do përfitojë 33 milionë euro Shpërblimet për ekipet pjesëmarrëse në Botëror, fituesi do përfitojë 33 milionë euroRating: 5.0
To Top