Home / Lajme / Rama: Rrugëtim i vështirë dhe i dhimbshëm drejt integrimit në BE
Auto Draft

Rama: Rrugëtim i vështirë dhe i dhimbshëm drejt integrimit në BE

Në pritjen e fund vitit me ambasadorët e vendeve të huaja në Shqipëri, kryeministri Rama ka bërë edhe një herë tjetër thirrje se e ardhmja e vendit është vetëm hyrja në familjen evropiane.

Ai tha se e nesërmja e Shqipërisë do të jetë më e mirë se e sotmja dhe falënderoi ambasadorët për ndihmën e tyre në arritjen e zhbllokimit të ngërçit politik që kulmoi me marrëveshjen e 21q8 majit.

“Shqipëria është një vend që s’të lë kurrë të mërzitesh, një vend me të papritura, një vend me momente të gëzueshme e surpriza, sepse në këtë fazë të historisë saj po përjeton rrugëtimin e vështirë e të dhimbshëm drejt një rilindje përfundimtare si një pjesë integrale e familjes së bashkuar evropiane, – u shpreh Rama nga selia e kryeministrisë. – Viti 2017 ishte një vit interesant, me një proces zgjedhor që u zhvillua me shumë qetësi, larg polarizimeve por që erdhi pas një krize disa mujore, një konflikti jo të lehtë, edhe pse goxha artificial që e cenoi debatin politik, ritmin normal të ecurisë së jetës parlamentare e ekonomike të vendit. Megjithatë tregoi edhe disa anë pozitive që nga toleranca ndaj manifestimit dhe një dialog që u duk i pamundur dhe që u arrit me një marrëveshjeje falë ndihmës së partnerëve”.

Rama më pas deklaroi se zbatimi i reformës në drejtësi është vonuar, por procesi sipas tij është i pakthyeshëm.

“Ky vit na tregoi sa i vështirë është zbatimi i reformës në drejtësi, por zbatimi i saj do të jetë një proces i pakthyeshëm. Nevoja jetike e këtij populli është për të mos humbur më kohë në aspiratën që të bëhemi pjesë e familjes në BE. Edhe pse po përjetojmë një rrugëtim të vështirë, ne jemi shumë panë çeljes së bisedimeve me Bashkimin Evropian në 6 mujorin e parë të vitit të ardhshëm”.

Kryeministri deklaroi se politika shqiptare ka shumë arsye për të debatuar me njëra-tjetrën, por integrimi dhe çelja e negociatave nuk bën pjesë tek këto arsye. Ai ftoi sërish për dialog opozitën për reformën në drejtësi në shërbim të integrimit.

“Nuk është se e meritoj unë ose opozita, por të gjithë shqiptarët, ata që jetojnë, këtu e ata që jetojnë kudo tjtër, edhe pse kjo varet nga ne që i përfaqësojmë shqiptarët”

Auto Draft
Auto Draft
Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje