Home / Lajme / Pas Katalonisë edhe Vojvodina kërkon shkëputje nga Serbia

Pas Katalonisë edhe Vojvodina kërkon shkëputje nga Serbia

Image result for vojvodina kerkon autonomi

Fotografitë me përmbajtje “Vojvodina=Katalonija” janë paraqitur sot në shumë vende në Vojvodinë, krahinë e mbetur në Serbi, njoftojnë mediumet lokale. Grafite me këtë përmbajtje janë regjistruar në Novi Sad, Zrenjanin, Ba;ka Topolla, Suboticë Sentë, Kikindë dhe në Zhabalj, transmeton Gazeta Lajm. Në grafitet të shkruara me ngjyrë të zezë është vizatuar edhe flamuri i Katalonisë.

Në ish Jugosllavi, Vojvodina bashkë me Kosovën ishin krahinë autonome e Serbisë, në kuadër të federatës jugosllave, me përqindje të madhe të popullatës hungareze.

Pa pavarësimit të Kosovës, shumë diplomatë dhe analistë kishin parashikime se së shpejti do të vijë edhe pavarësia e Vojvodinës.

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje