Lajme

Opozita e bindur për skenarin e rrëzimit të Ramës, pas Vasilit dhe ish deputeti i PD e “godet” me poezi: Po na e heq trurin!

Ish- deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu i ka thurur disa vargje Ramës si kryeministër, duke krijuar bindjen se skenari me i mire per rrezimin e tij nga qeveria eshte “goditja” me poezi.

Keshtu veproi dhe nenkryetari i LSI Petrit Vasili dite me pare, dhe me sa duket eshte kthyer ne nje skenar mirefilli te opozites kunder Rames.

“Rama po na heq trurin! Del e tregon përralla dhe thotë po jap llogari. Ka 5 vite që na qeveris dhe akoma na tregon se çfarë do të bëjë në të ardhmen.

Si nuk thotë një fjalë për ato që nuk ka bërë? Si nuk kërkon ndjesë që po na përzë nga Shqipëria?

Ai po na heq bukën e gojës që të na kontrollojë më lehtë.

Ai po ngre lavdinë e tij mbi vendin e rrënuar.

Atij i rritet kënaqësia kur i merr frymën biznesit.

Ai nuk ka mëshirë për qytetarët kokëulur. Prandaj u përpoqa që ta përshkruaj më poshtë Ramën e vërtetë”, shkruan Shehu.

Ramë O Ramë

E fillove me aksione,
I quajte reforma,
Të na hypësh lehtë,
Mbi kurrizet tona.

Ta parat ishin taksat,
Pa..

Loading...

Ish- deputeti i Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu i ka thurur disa vargje Ramës si kryeministër, duke krijuar bindjen se skenari me i mire per rrezimin e tij nga qeveria eshte “goditja” me poezi.

Keshtu veproi dhe nenkryetari i LSI Petrit Vasili dite me pare, dhe me sa duket eshte kthyer ne nje skenar mirefilli te opozites kunder Rames.

“Rama po na heq trurin! Del e tregon përralla dhe thotë po jap llogari. Ka 5 vite që na qeveris dhe akoma na tregon se çfarë do të bëjë në të ardhmen.

Si nuk thotë një fjalë për ato që nuk ka bërë? Si nuk kërkon ndjesë që po na përzë nga Shqipëria?

Ai po na heq bukën e gojës që të na kontrollojë më lehtë.

Ai po ngre lavdinë e tij mbi vendin e rrënuar.

Atij i rritet kënaqësia kur i merr frymën biznesit.

Ai nuk ka mëshirë për qytetarët kokëulur. Prandaj u përpoqa që ta përshkruaj më poshtë Ramën e vërtetë”, shkruan Shehu.

Ramë O Ramë

E fillove me aksione,
I quajte reforma,
Të na hypësh lehtë,
Mbi kurrizet tona.

Ta parat ishin taksat,
Pastaj drita e llampës,
Nuk harrove ujin,
Dajakun e radhës.

Je i paparë,
Se nuk ke të ndalur,
Në rritjen e taksave,
Edhe pse të varfër.

Na takson tokën,
Na takson krevatin,
Takson dhe tavolinën,
Ku ne hamë vaktin.

Na takson arën,
Na takson traktorin,
Thua e do ligji,
Dhe vazhdon zakonin.

Na takson punën,
Na takson pagën,
Na bëre për kothere,
Por mos e çaj kokën!

Na takson dhinë,
Na takson lopën,
Na takson pantallonat,
Por harrove kopsën.

Na takson këpucët,
Na takson këmishat,
Na takso dhe pluhurin
Që ju mbulon të krisurat.

Na takson pijet,
Na takson duhanin,
Taksoji dhe mendimet
Nëse guxojnë e dalin.

Na takson ujin
Dhe bukën që hamë,
Na takso dhe lotët
Nëse guxojmë të qajmë.

Na takson naftën,
Na takson makinën,
Dhe gjej ndonjë mënyrë
Edhe për prapanicën.

Na takso çfarë kemi
Dhe na e bëj të qartë
Se nuk ke të ndalur
Deri në qindarkë.

Nëse dikush bërtet
Dhe kundërshton me forcë
Mos ja ndaj taksat
Deri në atë botë.

Pastaj taksoji arkivolin,
Taksoji dhe varrin,
Aty ku i pushon shtati
Taksoji dhe barin.

Mbi pllakën e gurtë,
I shkruaj këto fjalë,
“Taksat nuk do të ndahen,
Edhe këtu në varr”.

Dhe pasi ta varrosësh,
Mos rri rehat,
Vazhdo dhe taksoje,
Nëse ka lënë gjë pas.(TemA)

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Opozita e bindur për skenarin e rrëzimit të Ramës, pas Vasilit dhe ish deputeti i PD e “godet” me poezi: Po na e heq trurin! Opozita e bindur për skenarin e rrëzimit të Ramës, pas Vasilit dhe ish deputeti i PD e “godet” me poezi: Po na e heq trurin!Rating: 5.0
To Top