Lajme

Marrëveshja bërthamore/ Irani nuk tërhiqet, ka nisur punën për pasurimin e uraniumit

Irani thotë se ka filluar punën për rritjen e kapacitetit të saj të pasurimit të uraniumit, në rast se marrëveshja bërthamore e vitit 2015 me fuqitë botërore bie.

Kreu i agjencisë atomike të Iranit u tha gazetarëve se po zhvillonte infrastrukturën për të ndërtuar centrifuga të përparuara në objektin e Natanz.

“Nëse ne do të përparonim normalisht, do të duhej gjashtë apo shtatë vjet, por kjo tani do të jetë gati në javët dhe muajt e ardhshëm“, tha ai.

Puna do t’i mundësojë Iranit të bëjë më shumë heksafluoride uraniumi, një përbërës kyç në procesin e pasurimit.

Salehi tha se kjo ishte në përputhje me udhëzimet e udhëheqësit suprem Ayatollah Khamenei, i cili ka urdhëruar zyrtarët të jenë të përgatitur për të rritur pasurimin nëse marrëveshja bërthamore e njohur si JCPOA bie plotësisht.

“Nëse JCPOA bie, ju lutemi kushtoni vëmendje, nëse JCPOA bie, dhe nëse vendosim të mbledhim centrifuga të reja, ne do të mbledhim gjenerata të reja të centrifugave. Megjithatë, për momentin ne lëvizim..

Loading...

Irani thotë se ka filluar punën për rritjen e kapacitetit të saj të pasurimit të uraniumit, në rast se marrëveshja bërthamore e vitit 2015 me fuqitë botërore bie.

Kreu i agjencisë atomike të Iranit u tha gazetarëve se po zhvillonte infrastrukturën për të ndërtuar centrifuga të përparuara në objektin e Natanz.

Nëse ne do të përparonim normalisht, do të duhej gjashtë apo shtatë vjet, por kjo tani do të jetë gati në javët dhe muajt e ardhshëm“, tha ai.

Puna do t’i mundësojë Iranit të bëjë më shumë heksafluoride uraniumi, një përbërës kyç në procesin e pasurimit.

Salehi tha se kjo ishte në përputhje me udhëzimet e udhëheqësit suprem Ayatollah Khamenei, i cili ka urdhëruar zyrtarët të jenë të përgatitur për të rritur pasurimin nëse marrëveshja bërthamore e njohur si JCPOA bie plotësisht.

Nëse JCPOA bie, ju lutemi kushtoni vëmendje, nëse JCPOA bie, dhe nëse vendosim të mbledhim centrifuga të reja, ne do të mbledhim gjenerata të reja të centrifugave. Megjithatë, për momentin ne lëvizim brenda kornizës së JCPOA“, tha Salehi.

Salehi insiston se Irani po vepron “brenda kuadrit të rregullave dhe angazhimeve të marrëveshjes bërthamore“.

Punëtorët në një objekt për konvertimin e uraniumit në Iran, të paraqitur në vitin 2005

Punëtorët në një objekt për konvertimin e uraniumit në Iran, të paraqitur në vitin 2005

Marrëveshja e nënshkruar me Shtetet e Bashkuara, Francën, Gjermaninë, Britaninë e Madhe, Rusinë dhe Kinën kufizon pasurimin e uraniumit nga Irani në 3.67%, shumë më poshtë pragut të përafërt prej 90% të materialit të armëve.

Në këmbim, vendi mori ndihmë me heqjen e sanksioneve paralizuese.

Sipas marrëveshjes, Irani mund të ndërtojë pjesë për centrifugimet për aq kohë sa nuk i vë ato në veprim brenda dekadës së parë.

Presidenti Trump argumentoi se këto kushte nuk shkonin aq larg sa për të frenuar ambicjet bërthamore të Iranit dhe u tërhoqën nga marrëveshja, duke lënë nënshkruesit e mbetur evropianë të përpiqen për ta shpëtuar atë.

Irani këmbëngul se programi i tij bërthamor është tërësisht paqësor. Përputhja e saj me marrëveshjen është verifikuar nga IAEA.

E gjithë kjo lëvizje e Teheranit vjen pas vendimit të presidenti Donald Trump, i cili tërhoqi SHBA nga marrëveshja me Iranin muajin e kaluar.

Objekti i Natanzit (foto e skedarit)

Objekti i Natanzit (foto e skedarit)

Objekti Natanz është më i madh i pasurimit të uraniumit në Iran dhe filloi të veprojë në vitin 2007 në kundërshtim me rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, raporton BBC.

Ai përbëhet nga ndërtesa nëntokësore të afta për të mbajtur deri në 50.000 centrifuga.

Objekti prodhon uranium të pasuruar, i cili ka një koncentrim prej 3% -4% të U-235.

Kjo mund të përdoret për të prodhuar lëndë djegëse për termocentralet bërthamore, por gjithashtu duhet të pasurohet në nivelin shumë më të lartë prej 90% të nevojshëm për prodhimin e armëve bërthamore. (TemA TV)

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Marrëveshja bërthamore/ Irani nuk tërhiqet, ka nisur punën për pasurimin e uraniumit Marrëveshja bërthamore/ Irani nuk tërhiqet, ka nisur punën për pasurimin e uraniumitRating: 5.0
To Top