Home / Lajme / LSDM hap shtab në “Lagjen e Trimave” Kumanovë (VIDEO)

LSDM hap shtab në “Lagjen e Trimave” Kumanovë (VIDEO)

LSDM hap shtab në
LSDM hap shtab në “Lagjen e Trimave” Kumanovë
[/caption]

Kandidati i LSDM-së për Komunën e Kumanovës Maksim Dimitrievski, në takim me banorët e Lagjës së Trimave, tha se duhet të hiqet “hendeku” në mes qytetit që ka ndarë në dysh shqiptarët dhe maqedonasit si nga mentaliteti ashtu edhe nga kushtet ku jetojnë. Ai tha se deri më tani brenda qytetit të Kumanovës dallimi është i dukshëm në mes shqiptarëve, të cilët jetojnë sikur në Azi dhe maqedonasve, të cilët jetojnë sikur në Evropë.

Por, Dimitrievski kërkon votën edhe të shqiptarëve, që përveç marrjes së fronit të komunës të kenë shumicën edhe në asamblenë komunale, që sipas tij, ndryshimet t’i nisin që nga ndërtimi i çerdheve të përbashkëta shqiptaro-maqedonase, siç tha ai, për t’i hequr këto barriera etno-centrike brenda qytetit. Duke folur edhe në shqip, Dimitrievski tha se kanë bërë një hap historik në hapjen e shtabit në lagjen ku dy vjet më parë pati përleshje të armatosur.

 

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje