Home / Lajme / Lajm i dhimbshëm/ Ndërron jetë në Shkup hafizja më e vjetër në Maqedoni
Lajm i dhimbshëm/ Ndërron jetë në Shkup hafizja më e vjetër në Maqedoni

Lajm i dhimbshëm/ Ndërron jetë në Shkup hafizja më e vjetër në Maqedoni

Lajm i dhimbshëm/ Ndërron jetë në Shkup hafizja më e vjetër në Maqedoni
Lajm i dhimbshëm/ Ndërron jetë në Shkup hafizja më e vjetër në Maqedoni

Namazi i xhenazes do të falet në kohën e drekës në xhaminë Duqanxhik në Shkup, ndërsa varrimi i të ndjerës do të bëhet në varrezat e qytetit “Butel”

SHKUP (AA) – Sot, në moshën 88 vjeçare ka ndërruar jetë hafëzja më e vjetër në Maqedoni, Merjem Ebibi nga qyteti i Shkupit, e njohur ndryshe si “Merjem Ablla”, raporton Anadolu Agency (AA).

Namazi i xhenazes (ceremonia mortore) do të falet në kohën e drekës në xhaminë Duqanxhik në Shkup, ndërsa varrimi i të ndjerës do të bëhet në varrezat e qytetit “Butel”.

Merjem Ablla, pjesëtare e njërës nga familjet me rrënjë shkupjane, ka dhënë kontribut të rëndësishëm në vazhdimin e traditës së memorizimit të Kur’anit, duke nxjerrë dhjetëra hafëze dhe duke u mësuar leximin e Kur’anit mbi një mijë nxënësve.

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje