Home / Lajme / Kush dhe pse e kreu atentatin ndaj Gligorovit?
Kush dhe pse e kreu atentatin ndaj Gligorovit?

Kush dhe pse e kreu atentatin ndaj Gligorovit?

Kush dhe pse e kreu atentatin ndaj Gligorovit?
Kush dhe pse e kreu atentatin ndaj Gligorovit?

Para 22 viteve ishte kryer atentat i pasuksesshëm ndaj kryetarit të Republikës së Maqedonisë, Kiro Gligorov. Gligorov e tejkaloi atentatin me lëndime të rënda në kokë, transmeton gazeta Lajm.

Mirëpo, deri më sot mbetet mister se kush dhe pse e ka kryer sulmin ndaj kryetarit maqedonas si edhe procedura e hetimit ende është e hapur.

Hipoteza për atentatin e Gligorovit

Sulmi ishte kryer me automobil më 3 tetor të vitit 1995 në ora 9:50 në rrugën “Makedonija” para hotelit “Bristol” në qytetin e Shkupit, kur Gligorov me veturë zyrtare kalonte nga rezidenca e tij deri te Kuvendi.

Në automobilin “citroen ami 8” kishin qenë të fshehura 20 kilogram eksploziv, i aktivizuar në distancë.

Në eksplodimin ndërroi jetë vozitësi i tij Aleksandër Spirovski, ndërsa ishte i lënduar truproja e Gligorovit, Ilço Teovski. Si pasojë e lëndimeve ndërroi jetë edhe kaluesi i rastit Hristo Hristomanov, ndërsa ishin lënduar edhe Klime Korobar dhe Jovan Atanasovski.

Sipas organeve hetuese hetimi është kryer në më shumë se dhjetë mijë njerëz, vetura dhe objekte. Ishte publikuar edhe foto robot e njërit prej të dyshuarve mirëpo e gjithë ajo nuk dha kurrfarë rezultati. Kryetari Gligorov vdiq më 1 janar të viti 2012 në moshën 94 vjeçare.

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje