Lajme

Izraeli fajëson Iranin për dhunën në kufirin me Gazën

Izraeli ka akuzuar Iranin për nxitjen e dhunës së fundit në kufirin e Gazës që ka sjellë më shumë se 100 palestinezë të vrarë mes protestave kundër Tel Avivit.

Avionët ushtarakë izraelitë kanë lëshuar fletëpalosje në Gaza të enjten, duke u bërë thirrje palestinezëve të mos i afrohen gardhin kufitar për sigurinë e tyre.

Fletushkat i nxitnin njerëzit të mos bëheshin “mjet” i grupit militant Hamas, i cili dominon Gazën, duke pretenduar se axhenda e tyre ishte drejtuar nga Irani. Protestat e freskëta janë planifikuar për të premten.

Do të jetë e premtja e fundit e muajit të shenjtë islamik të Ramazanit dhe gjithashtu Dita e al-Quds (Jerusalem) në Iran, kur mbahen demonstrata kundër Izraelit.

Rreth 123 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite dhe mijëra të tjerë të plagosur që kur protestat filluan në 30 mars, thotë ministria e shëndetësisë e Gazës.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar trupat izraelite për përdorimin e forcës së tepruar. Izraeli ka thënë se ata kanë hapur ve..

Loading...

Izraeli ka akuzuar Iranin për nxitjen e dhunës së fundit në kufirin e Gazës që ka sjellë më shumë se 100 palestinezë të vrarë mes protestave kundër Tel Avivit.

Avionët ushtarakë izraelitë kanë lëshuar fletëpalosje në Gaza të enjten, duke u bërë thirrje palestinezëve të mos i afrohen gardhin kufitar për sigurinë e tyre.

Fletushkat i nxitnin njerëzit të mos bëheshin “mjet” i grupit militant Hamas, i cili dominon Gazën, duke pretenduar se axhenda e tyre ishte drejtuar nga Irani. Protestat e freskëta janë planifikuar për të premten.

Do të jetë e premtja e fundit e muajit të shenjtë islamik të Ramazanit dhe gjithashtu Dita e al-Quds (Jerusalem) në Iran, kur mbahen demonstrata kundër Izraelit.

Rreth 123 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite dhe mijëra të tjerë të plagosur që kur protestat filluan në 30 mars, thotë ministria e shëndetësisë e Gazës.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë akuzuar trupat izraelite për përdorimin e forcës së tepruar. Izraeli ka thënë se ata kanë hapur vetëm zjarr në vetëmbrojtje ose në njerëz që përpiqen të depërtojnë në territorin e saj nën mbulesën e protestave.

Duke folur në fund të një vizite në Londër, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se palestinezët mund të “protestonin sa të donin … por Hamasi po organizon një sulm të dhunshëm në Izrael me qëllim që të na shkatërrojë, të cilën ata haptazi e shpallin, me qëllim që të thyejnë gardhin kufitar dhe të rrëmbejnë dhe vrasin izraelitët që jetojnë 100 metra larg.

Irani është një mbështetës i madh i Hamasit, i cili mbështet financiarisht dhe ushtarakisht. Të dy palët u përplasën pasi Hamasi refuzoi të mbështeste aleatin e Iranit, presidentin sirian Bashar al-Assad, në luftën civile në Siri, por që atëherë janë pajtuar.(TemA TV)

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Izraeli fajëson Iranin për dhunën në kufirin me Gazën Izraeli fajëson Iranin për dhunën në kufirin me GazënRating: 5.0
To Top