Home / Lajme / Alarmi i ish-presidentit Gorbacov për Luftën e Tretë Botërore
Alarmi i ish-presidentit Gorbacov për Luftën e Tretë Botërore

Alarmi i ish-presidentit Gorbacov për Luftën e Tretë Botërore

Ish Presidenti i Bashkimit Sovjetik, Mikail Gorbiacov, paralajmëroi se bota është pranë katastrofës së luftës botërore. Ai u shpreh i shqetësuar për atë që mund të ndodhë shumë shpejt.

Mikhail Gorbacov mbahet mend mes të tjerave, si president i Bashkimit Sovjetik, por dhe për marrëveshjen e arritur me Ronald Reagan, me të cilën iu dha fund luftës së ftohtë. Dy vjet para rrëzimit të murit të Berlinit. Rusia deklaroi atëherë se ishte gati për një revolucion paqësor me synimin për t’u bërë shembull në botë.

Në atë periudhë u kuptua qartë se fuqitë bërthamore ishin një kërcënim real dhe kjo bindi Gorbacov të firmoste marrëveshjen për paqe. Dhe pas përfundimit të periudhës në pushtet në 1989-ën, Gorbacov vijoi të paralajmëronte superfuqitë që të shmangnin përdorimin e armëve bërthamore dhe të mos provokonin shtetet e tjera.

Tashmë ish-lideri rus është përqendruar në situatën mes Koresë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku Kim Jong un po përpiqet ti dëshmojë botës se ka armë të fuqishme bërthamore. Nga ana tjetër dhe Korea e Jugut po merr masat për të qenë e gatshme ndaj çdo kundërsulmi.

Gorbacov paralajmëroi se ndonjë gabim i diktatorit koreanoverior gjatë testeve bërthamore mund të detyrojnë Trump që të veprojë duke nisur luftën e tretë botërore

Alarmi i ish-presidentit Gorbacov për Luftën e Tretë Botërore
Alarmi i ish-presidentit Gorbacov për Luftën e Tretë Botërore

 

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje