Home / Bota / ​Ankaraja e zgjatë gjendjen e jashtëzakonshme
​Ankaraja e zgjatë gjendjen e jashtëzakonshme

​Ankaraja e zgjatë gjendjen e jashtëzakonshme

 

Parlamenti turk votoi sot në favor të zgjatjes së gjendjes së jashtëzakonshme në vend, që u vendos pas tentativës për grusht shtet më 15 korrik 2016.

Kjo masë do të mundësojë që gjendja e jashtëzakonshme të qëndrojë në fuqi deri më 19 prill.

​Ankaraja e zgjatë gjendjen e jashtëzakonshme
​Ankaraja e zgjatë gjendjen e jashtëzakonshme

Ky zgjatim tre mujor u miratua nga partia islamiko-konservatore Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Erdogan, që dominon Parlamentin dhe nga partia ultranacionaliste Lëvizja Kombëtare (MHP).

Nga ana tjetër partitë opozitare dhe aktivistët e të drejtave të njeriut kanë bërë thirrje prej një kohe të gjatë që t’i jepet fund gjendjes së jashtëzakonshme, që i garanton qeverisë pushtet të zgjeruar.

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje