Home / Kurioz / Zbulohet shpella më e madhe nënujore në botë, publikohen pamjet interesante (Foto/Video

Zbulohet shpella më e madhe nënujore në botë, publikohen pamjet interesante (Foto/Video

Një grup zhytësish kanë zbuluar dy shpella të lidhura nënujore në Meksikë, e cila besohet se është më e madhja në botë.

Ky zbulim mund të jep informacione të reja rreth civilizimit gjatë Epokës së Drurit Maja, transmeton Telegrafi.

Hulumtuesit thonë se sistemi i shpellave nënujore prej 347 kilometra, janë zbuluar pas disa muajve hulumtime intensive.

Ato janë zbuluar afër zonës turistike Tulum, kurse sistemi Sak Aktun për të cilin besohet se është i gjatë 260 kilometra, është i lidhur me sistemin e Dos ohos 83 kilometra.

Në gjysmë ishullin Yukatan gjenden mbetje të civilizimit Maja, qytetet e të cilit kanë qenë të lidhur me ujin e nëndheshëm.

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje