Warning: Use of undefined constant all - assumed 'all' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/tragetwe/GazetaShqip.com/wp-content/plugins/fauxload/fauxLoad.php on line 99
Kurioz

Shkencëtarët rusë incizojnë delfinët: Ata flasin sikurse njerëzit

Shkencëtarët rusë incizojnë delfinët: Ata flasin sikurse njerëzit
Loading...
Shkencëtarët rusë incizojnë delfinët: Ata flasin sikurse njerëzit

Shkencëtarët rusë incizojnë delfinët: Ata flasin sikurse njerëzit

Shkencëtarët rusë thonë se, për herë të parë, ia kanë dalë që ta incizojnë bisedën midis delfinëve.

Dy delfinë të rritur të Detit të Zi, me emrat Jasha dhe Jana kanë biseduar për disa minuta në një pishinë ku jetojnë tash e 20 vjet, duke mos ia “prerë” fjalën njëri-tjetrit.

Shkencëtarët, të cilët e kanë incizuar këtë bisedë, thonë se ia kanë dalë të incizojnë fjalë dhe fjali. “Në fakt, ky këmbim i informatave me të vërtetë ngjan me bisedën midis njerëzve”, thotë Vjaçeslav Rjabov, udhëheqës i studimeve nga Rezervati “Karadag” në Krime.

“Meqë gjuha e delfinëve i ka të gjitha karakteristikat e të folmes së njeriut, duket që delfinët kanë një nivel të lartë të inteligjencës, dhe se janë të vetëdijshëm”, thuhet në punimin shkencor, i cili është botuar në Revistën e universitetit politeknik në Sant Peterburg: “Fizika dhe matematika”.

Loading...

Notice: Trying to get property 'term_id' of non-object in /home/tragetwe/GazetaShqip.com/wp-content/themes/flex-mag/functions.php on line 994
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...

Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /home/tragetwe/GazetaShqip.com/wp-content/themes/flex-mag/single.php on line 348
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Shkencëtarët rusë incizojnë delfinët: Ata flasin sikurse njerëzit Shkencëtarët rusë incizojnë delfinët: Ata flasin sikurse njerëzitRating: 5.0
To Top