Home / Kurioz / Ajazi nga Kumanova, shqiptari që i jepte “vizë” NATO-s për bombardimin e forcave serbe
Ajazi nga Kumanova, shqiptari që i jepte “vizë” NATO-s për bombardimin e forcave serbe

Ajazi nga Kumanova, shqiptari që i jepte “vizë” NATO-s për bombardimin e forcave serbe

Ajazi nga Kumanova, shqiptari që i jepte “vizë” NATO-s për bombardimin e forcave serbe

Dhjetë vite ka heshtur, sepse ka qenë i obliguar në bazë të marrëveshjes që ka pasur me forcat amerikane të NATO-s, që çliruan Kosovën. Pas dhjetë viteve, Ajaz Emini nga fshati Llojan i Kumanovës, ka pranuar të flasë për herë të parë në Lajm.Tv dhe në Gazetën Lajm lidhur me detyrën dhe rolin që ka pasur si pjesëtar i forcave amerikane.

Si student i gazetarisë, ka qenë i detyruar të ndërpresë studimet në fakultetin e Prishtinës vitin 1979 dhe të largohet në SHBA, për shkak të përndjekjes nga pushteti serb. Në vitin 1998 vendos t’i bashkohet formacionit ushtarak shqiptaro-amerikan “Atlantiku, që t’i bashkëngjitet UÇK-së. në të njëjtën kohë ai merr ofertë nga ushtria amerikane dhe e pranon, pasi vlerëson se aty mund të japë kontribut më të madh.

“UÇK përmes informonte gjeneralin shqiptar Kudusi Lame për pozitat e forcave serbe në Kosovë, duke ia dërguar koordinatat për vendndodhjen e tyre. Më pas unë i përktheja ato të dhëna dhe i dërgoja në selinë e NATO-s në Bruksel. Prej Brukseli urdhri shkonte në Aviano prej ku niseshin aeroplanët e NATOs dhe bombardonin forcat serbe”, rrëfen Emini në intervistën ekskluzive për Lajm.tv.

Intervistën e tij të plotë mund ta përcillni në videon më poshtëm:

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje