Jeta

‘The Sun’: Karteli shqiptar i kokainës kontrollon Londrën, bëjnë jetë luksi

Sërish një media e njohur britanike dhe sërish flitet për kokainë të kontrolluar nga mafia shqiptare, Duket se niveli në rritje i kriminaliteti në rradhët e shqiptarëve të vendosur në Londër, është kthyer në një shqetësim madhor për autoritetet britanike dhe jehona në media është e pashmangshme.

Pas “Daily Mail” e “The Times”, këtë të mërkurë është radha e “The Sun”, që ka shkruar një artikull të gjatë për një kartel kokaine tërësisht shqiptar të vendosur në lindje të Londrës dhe që kontrollon sipas prestigjiozes britanike pjesën më të madhe të tregut të drogës.

“Gangsterët shqiptarë nga karteli famëkeq ‘Hellbanianz’ mburren në Instagram me fitimet e kokainës së tyre, që e shesin në Londër dhe bëjnë para të thata”, shkruhet në hyrje të artikullit.

“Karteli famëkeq është një nga bandat që dominon tregun e drogës, duke bërë miliona paund në vit dhe baza e tyre është Barking, Londra lindore”, vijon artikulli.

Sipas policëve, karteli famëkeq “Hellbanianz” janë bërë grupi i tretë më i m..

Loading...

Sërish një media e njohur britanike dhe sërish flitet për kokainë të kontrolluar nga mafia shqiptare, Duket se niveli në rritje i kriminaliteti në rradhët e shqiptarëve të vendosur në Londër, është kthyer në një shqetësim madhor për autoritetet britanike dhe jehona në media është e pashmangshme.

Pas “Daily Mail” e “The Times”, këtë të mërkurë është radha e “The Sun”, që ka shkruar një artikull të gjatë për një kartel kokaine tërësisht shqiptar të vendosur në lindje të Londrës dhe që kontrollon sipas prestigjiozes britanike pjesën më të madhe të tregut të drogës.

“Gangsterët shqiptarë nga karteli famëkeq ‘Hellbanianz’ mburren në Instagram me fitimet e kokainës së tyre, që e shesin në Londër dhe bëjnë para të thata”, shkruhet në hyrje të artikullit.

“Karteli famëkeq është një nga bandat që dominon tregun e drogës, duke bërë miliona paund në vit dhe baza e tyre është Barking, Londra lindore”, vijon artikulli.

Sipas policëve, karteli famëkeq “Hellbanianz” janë bërë grupi i tretë më i madh i kriminelëve të organizuar në vend sipas shtetësisë në tre vitet e fundit, duke rritur pjesëmarrjen e tyre në treg me 42 për qind. Hellbanianz” janë të bazuar në Barking, East London, dhe videot në Instagram tregojnë ata duke drejtuar makina të performancës së lartë, të rrethuar nga mijëra paund.

Burimet e policisë thonë se “Hellbanianz” qëndrojnë gjithashtu pas dhunës në rritje në Londër, pasi përplasjet me rivalët janë shtuar. Ata vitin e kaluar ishin protagonist të një lufte brutale me thikë në Sheshin Qendror të Londrës në Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë.

1 of 7Videoja nga skena shfaqi kalimtarë e turistë të tmerruar. Disa anëtarë të Hellbanainz janë në burg duke përfshirë Tristen Aslanni, 29 vjeç, i cili u burgos për 25 vjet për posedim droge dhe armë zjarri.

Ai u arrestua pas goditjes së një makine që mbante një valixhe plot me kokainë në një dyqan në fund të Crouch. Zyrtarët gjetën 21 kg kokainë në veturë.

Asllani fshehu një armë të frikshme Skorpion nën-makinë të pajisur me një zhurmues në një shtëpi, të përdorur si pikë grumbullimi për valixhet e kokainës.

Një kërkim i pronës zbuloi gjithashtu barna me vlerë 6 milionë paund. Grupet e krimit shqiptar janë lidhur me një rritje të trafikimit të kokainës në Londër nga Evropa. Agjencia Kombëtare e Krimit ka paralajmëruar se bandat e tilla përbëjnë një kërcënim të rëndësishëm për Mbretërinë e Bashkuar dhe përdorin kapitalin si bazën kryesore të tyre të veprimit.

Detektivët druajnë se tregtia po nxit dhunën – duke përfshirë goditjet dhe vrasjet- midis tregtarëve të rrugës në Londër.

23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . ‘The Sun’: Karteli shqiptar i kokainës kontrollon Londrën, bëjnë jetë luksi ‘The Sun’: Karteli shqiptar i kokainës kontrollon Londrën, bëjnë jetë luksiRating: 5.0
To Top